Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

İddia: Microsoft’tan Steam’in Sahibi Valve’a 16 Milyar Dolar

Microsoft'un Steam platformunun sahibi Valve'ı 16 milyar dolar karşılığında satın almak istediği iddia edildi.

Tamamlanması iki yıl süren Activision-Blizzard anlaşması ile tüm zamanların en büyük satın almalarından birine imza atan Microsoft, geçtiğimiz yıl resmiyet kazanan birleşme için kasasından tam 69 milyar dolar ödemişti. Yazılım devi, tarihe geçecek yeni bir satın alma için nabız yokluyor olabilir.

Microsoft’un Steam platformunun sahibi Valve‘ı satın almak için 16 milyar dolarlık bir teklif yapmaya hazırlandığına dair bir söylenti dolaşıyor. Çeşitli kaynaklar tarafından dillendirilen bu iddia, henüz doğrulanmamış olsa da şimdiden çok sayıda spekülasyona yol açtı. Sosyal medyadaki hakim görüş, bu anlaşmanın Steam’e zarar verecek bir hamle olacağı yönünde.

Microsoft, Valve’ı Satın Almak İstiyor Olabilir

Satya Nadella liderliğindeki Microsoft’un Xbox ve çatısı altındaki geliştiricilere karşı yaklaşımı şu ana kadar oldukça sorunlu oldu. Bilindiği üzere bu yılın başında oyun bölümlerinden 1.900 çalışan işten çıkarılırken, mayıs ayında da Arkane Austin ve Tango Gameworks dahil dört stüdyo kapatılmıştı. Bu firmaların her biri, aslen ZeniMax Media çatısı altında bulunuyor.

valve microsoft

Amerikalı şirket, Eylül 2020’de Microsoft tarafından Bethesda Game Studios ile birlikte toplamda 7.5 milyar dolara satın alınmıştı. Diğer taraftan Steam’in iade politikası Microsoft ile zıtlık içeriyor. Valve, kullanıcıların yararını gözeten bir yaklaşıma sahipken, Microsoft’un bu konuda sınıfta kaldığını söyleyebiliriz. Ayrıca Valve’ın kurulduğu ilk zamanlarda Microsoft tarafından geri çevrildiği de biliniyor.

Son olarak Valve‘ın pazar değeri teklif edileceği söylenen 16 milyar doların üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Gelirinin önemli kısmını Steam‘den sağlayan şirket, aynı zamanda Portal, Half Life ve Counter Strike gibi ünlü serilerin de yaratıcısı konumunda. Microsoft’un Valve’ı satın almak istediği haberlerinin hemen ardından Windows Central muhabiri Jez Corden, Steam mağazasının bir sonraki Xbox konsoluna kesin olarak geleceğini iddia etti.

İki şirket arasında bir trafiğin olduğu aşikar. Ortada dolaşan iddiaların ne kadarının gerçek olduğu ise büyük bir merak konusu.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.