Humankind İnceleme

Takip Et
9.5

Mükemmel

4.7

Kullanıcı

Bu yıl, tarihi 4X strateji oyunları için oldukça ilginçti ve alt türde kendi yerlerini oluşturmak için birçok yeni oyun ortaya çıktı. Mohawk Games’in geliştirdiği Old World orta düzeyde bir başarı ile piyasaya sürüldü ve şimdi Amplitude Studios, Humankind ile piyasaya giriş yaptı. Bu yapım yeni bir tarihsel strateji oyunları çağını başlatabilir mi?

Humankind İnceleme

Humankind İnceleme

Humankind‘da, dünyada en büyük etkiyi yaratacak ve tarihte ölümsüzleşecek bir medeniyet yaratma hedefiyle küçük bir Neolitik insan kabilesinin liderliğini üstleniyoruz. İmparatorluklarımızı yöneterek bunu, Fame denilen zafer puanları biriktirerek, belirli eylemleri gerçekleştirerek ve kaynak biriktirerek, yapılar inşa ederek, savaşma ve kendi bilimsel hünerlerimizi ilerleterek yapıyoruz. Bu basit zafer puanı sistemi, Humankind’in yeni ortaya çıkan hikaye anlatımını yoğun bir şekilde vurguladığı ve Civilization serisinin daha savaş oyunu benzeri ve kesin zafer koşullarına kıyasla ferahlatıcı olduğu için oyuna esnek ve tematik bir hava katmış.

Amplitude Studios’un her zaman doğru yaptığı bir şey varsa, o da sunumdur ve bu yapımda ekip gerçekten kendini aşmış. Grafiksel olarak oyun canlı, parlak ve hayranlık uyandırıcıyken görsel tasarımında da gerçekçi yapılar kullanılmış. Çağlar boyunca ilerledikçe şehirlerin görsel olarak nasıl değiştiğini, yeni yapılar ve bölgelere nefes kesici bir şekilde uyum sağlayan yeni yapılar ve semtlerle manzaraya yayılan şehirleri görmek özellikle etkileyici olmuş.

Haritalar son derece muhteşem ve son derece ayrıntılı olsa da, özellikle bir bakışta kolayca gözden kaçabilecek taş tarlalar ve ormanlık alanlar gibi daha küçük unsurlar olmak üzere, zaman zaman haritayı okumak zorlaşıyor. Uçurum çizgileri ve gizli geçişleri görmesi de zor ve Humankind, uçurumları vurgulamak için ek ara yüz seçenekleriyle bunun önüne geçmeye çalışmış.

Ara yüz açısından bakıldığında, basit ve sezgisel kontroller, daraltılabilir menüler ve kullanıcı ara yüzünün bunalmışlık hissini en aza indirmesine yardımcı olan yeterli miktarda araç oyuna eklenmiş. Taktik muharebe içinde ve dışında birim bilgilerini okumaya çalışmak gibi birkaç sıkıntı ve verimsizlik mevcut ancak genel olarak canınızı çok sıkacak bir durum değil.

Ses tasarımı zarif müzik, sağlam ambiyans ve birim ses efektleri ile mükemmel tasarlanmış. Müzik o kadar iyi ki, Civilization’ın inanılmaz müziklerine kıyasla bile çok önde. Özellikle kültüre özgü ortam müziği, melodik kompozisyonu ve ses genişliği açısından şaşırtıcı.

Humankind İnceleme

Amplitude, oyunlarını harika bir sunumla doldururken, oyunun modları için aynı şey söylenemez. Tek oyunculu, kaynak bolluğu ve coğrafi özellikler açısından büyük ölçüde özelleştirilebilir olsa da, yalnızca bir hikaye modu mevcut. Çok oyunculu kısımda da en fazla 10 oyuncu desteği var ancak özellikle oyunun üretim değerleri ve geliştirme ekibinin soyağacı göz önüne alındığında başka çok oyunculu modların eksiği bana tuhaf geldi. Tahminimce ilerleyen zamanlarda yeni modlar oyuna eklenecektir.

Ekstra modların olmaması, oyuncuya tarihteki yolu için çok fazla esneklik ve seçenek sunmaktan gurur duyan bir oyunda, oyuncu seçimini ve esnekliği sınırlamış. Yine de bir teselli olarak Amplitude, oyuncuların imparatorluklarının avatarını ve ayrıca ek meydan okuma ve oyun ömrü için ilginç bir topluluk paylaşım seçeneği ekleyen yapay zeka davranışlarını özelleştirebilecekleri kapsamlı bir karakter avatar oluşturma ve paylaşım sistemi eklemiş.

Kuşkusuz Humankind‘in en önemli özellikleri, canlandırıcı oyun sistemlerinde gizli. Devasa 4X strateji oyununun tüm ayırt edici özellikleri mevcut ancak özel övgüyü hak eden üç özellik: savaş, kültürel evrim ve yeni ortaya çıkan hikaye anlatımı olmuş.

Humankind İnceleme

Amplitude’ün savaş sistemlerinde pasiften aktif bir komuta sistemine basit bir değişiklik yapmasının on yıl sürmesi ve sonunda harika bir iş başarmış olmaları beni şaşırttı. Taktik savaş sistemi, iki savaşan ordunun karşılaştığında, tamamen yeni bir bakış açısına geçmek yerine, taktik savaşın stratejik haritada belirlenmiş bir alan içinde gerçekleştiği Endless Legend’a benzer şekilde yapılmış. Bununla birlikte, oyuncuların birimlerine emirler verdiği ve daha sonra AI tüm işi yaparken pasif bir şekilde izlediği Endless Legend’dan farklı olarak Humankind, oyuncuya doğrudan birim hareketi ve eylemleri komutasını vererek aktif oyuncu katılımını teşvik etmeye odaklanan bir sisteme sahip.

Birimlerin davranış ve hareket biçimleri bu alt türde yeni bir şey değil ancak stratejik haritada paketlerini açan birlik ordularıyla savaşmanın bu özel yolu, özellikle oyunun sonraki aşamalarında eğlenceli, ilgi çekici ve oldukça destansı. Ek olarak oyunun taktik yapay zekası gayet başarılı ancak stratejik yapay zeka hakkında aynı şeyi söylemem.

Savaş yapay zekası zaman zaman aptalca kararlar verecek ancak çoğu zaman sürekli olarak saldırganlık gösterecek, daha zayıf birimlere baskı yapacak ve uygun olduğunda savunma pozisyonu alacak. Mükemmel değil ancak diğer 4X oyunlarında sunulanlardan çok daha iyi ve savaşı son derece ilgi çekici ve zorlu hale getirmiş. Savaşmak için bir başka ilginç sıkıntı, birimleri kaybetmek bir imparatorluğun ekonomik performansını doğrudan etkileyeceğinden, birimlerin nüfusa mal olması ve savaşlarla savaşırken ek bir stratejik değerlendirme düzeyi eklemesi.

Humankind İnceleme

Humankind‘in tarihi 4X alt türüne sunduğu en önemli yenilik, onun kültür evrim sistemi. Oyuncular artık oyun boyunca tek bir medeniyet veya kültür olarak kalmakla sınırlı değil. Bunun yerine, oyuncuların altı çağ boyunca ilerledikçe, her çağda mevcut olan on kültürden birine dönüşmelerine izin verilmiş. Oyuncular kendi kültürlerini seçtiklerinde, tamamen ona dönüşecek ancak önceki kültürün tüm eski özellikleri kalacak, bu da aslında oyuncunun kendi medeniyetini bir başka medeniyetin karışımından inşa etmesine izin vermiş.

Tarihe bu yaklaşım, oyunun benimsediği büyük zaman ölçeği için çok daha özgün. Karar verme perspektifinden bakıldığında, evrim sistemi oyunculara en ünlü imparatorluk olma arayışlarında kullanabilecekleri sayısız stratejik kombinasyon ve yol sunan bir mekanik olmuş. Ek olarak, bu sistem oyunu anbean daha çekici kılmakla kalmamış, aynı zamanda yeni ortaya çıkan hikaye anlatımına ve hafif rol yapma ögelerini de tatlı hale getirmiş. Böyle mekanikleri strateji oyunlarında her zaman hoş karşılarız.

Hikaye anlatımından bahsetmişken, Humankind bu oyun dinamiğini 4X strateji alanında diğerlerinden daha fazla vurgulamış. Rastgele olaylar ve olay zincirleri gibi mekanikler hikaye anlatımına yardımcı olurken, daha önce bahsettiğim kültür evrim sistemi ve zorlu dövüş mekaniği gibi sistemleri de işin içine eklediğimizde çok güzel bir kombinasyon ortaya çıkmış. Alaycı bir şekilde esprili ve arkadaş canlısı anlatıcı, oyuncuları halkının kötü durumuna dikkat etmesine de kesinlikle yardımcı olmuş.

Humankind İnceleme

Teknoloji, yurttaşlık, şehirler, dünya harikaları, keşif ve kaynak yönetimi gibi diğer büyük sistemlerin tümü işlevsel ancak kendi içlerinde olağanüstü değil. Çok karmaşık veya yenilikçi değil. Yani bu türün emektarlarındansanız, sunulan bu sistemlere kesinlikle yabancılık çekmeyeceksiniz.

Pek iyi çalışmayan iki sistem gördüm: din ve diplomasi. Din, daha az yenilikçi mekaniklerin bile sunduğu seçeneklerin derinliği göz önüne alındığında şaşırtıcı olarak fazlasıyla sığ tasarlanmış. Bu arada diplomasi, diğer 4X oyunlarına göre daha kısıtlı ve bunların çoğu, oyunun daha büyük sorunlarından birinden kaynaklı: bilgi iletimi.

Pek çok mekanik ve eylem ya yetersiz şekilde açıklanmış ya da herhangi bir şekilde anlatılmamış bile. Bu kaçınılmaz olarak kafa karışıklığı ve hayal kırıklığı anlarına sebep oluyor. Humankind oyun içi ansiklopedi içeriyordu, ancak oldukça verimsiz bir şekilde düzenlenmiş ve arama çubuğu çok iyi değil. Bu da kontrol konseptlerini ve özellikleri olması gerektiğinden daha sinir bozucu hale getirmiş.

Humankind İnceleme

Humankind İnceleme Sonucu:

Oynanış tarzındaki bazı aksaklığın dışında, Humankind’in en yaygın sorunları, dengeli ve tutarsız temposu. Garip dengeleme çoğunlukla kolay kaynak kullanımından kaynaklı ve bazı kültürler açıkça diğerlerinden daha güçlü.

Genel olarak, çok erken dünya fethi yapmak oldukça kolay olmuş. Bu da istemeden sizi oyundan soğutuyor, oyunun stratejik zorluklarını istemeden ortadan kaldırıyor ve düşük kaliteli stratejik yapay zeka kesinlikle yardımcı olmuyor. İki ayrı oyunda, ne yapacağımı bilemediğim kadar çok altın kazandığım için Ortaçağ dönemine ulaştıktan sonra devam etme konusunda kararsız kaldım. Tabii bu muhtemelen bazı sayıları ve ufak tefek mekanikleri değiştirme meselesi, bu yüzden Amplitude’ün bu sorunu zaman içinde en aza indireceğinden eminim.

Ayrıca, Humankind‘ın bazı tarihsel özgünlüğüne ve Amplitude’nin kendi deneyimine aykırı olan birkaç şaşırtıcı kaçırılmış fırsat da gözüme çarptı. Kahramanların, harika insanların, valilerin, generallerin, kişiliklerin veya herhangi bir türden bireysel karakterin olmaması büyük bir eksiklik, özellikle de hemen hemen tüm diğer Amplitude 4X oyunlarında karakterlerin önemli stratejik ve taktik roller oynadığı düşünülürse. Ayrıca, rastgele olayların yanı sıra, iklim ve hava durumu bu oyunda neredeyse hiç yok, bu da oyuncunun esnek karar verme becerisini kullanma hedefine aykırı.

Teknik olarak konuşursak, Humankind çoğunlukla sağlam bir seçenekler menüsü ile cilalanmış ancak yalnızca hazır ayarlarla gelişmiş grafik seçeneklerini dahil etmeme seçeneği de beni şaşırttı. Herhangi bir ciddi FPS düşüşü, performans sorunu veya ciddi hata ve çökme ile karşılaşmadım, bu nedenle önerilen özellikleri karşılayan oyuncular Humankind’i sorunsuzca oynayabilir. Yükleme ekranları can sıkıcı derecede uzun ve bireysel modellerin savaşta bir eylem gerçekleştirirken takıldığı bazı birim animasyon hatalarıyla karşılaştım, ama neyse ki bu sadece geçiciydi.

Humankind, Amplitude oyunlarının temelini oluşturan mükemmel üretim değerleri ve canlandırıcı fikirlerin karışıma dahil edildiği eğlenceli bir tarihi 4X strateji oyunu olmuş. Bir dizi orta düzeyde sorun olmasaydı, oyun gerçekten harika olmaya yakınmış ancak şuan ki hali ile, sadece iyileştirilmesi gereken çok yeri olan sağlam bir temel.

Humankind, 4X ve tarihi strateji meraklıları için kesinlikle kaçırılmaması gereken yapımlardan bir tanesi ancak başka türün hayranları ve kararsız oyuncular için bazı önemli içerik güncellemelerini beklemesini tavsiye ediyorum.

Oyunu, Xbox Game Pass aboneliği dahilinde ücretsiz olarak oynayabilirsiniz. Satın almak isterseniz, Steam platformundan 299 TL fiyat etiketi ile satın alabilirsiniz. Ayrıca oyunun sistem gereksinimlerine ise bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İyi

  • Harita Çizimleri
9.5

Mükemmel

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol