Humankind

MMORTS
Takip Et
9.5

Mükemmel

5.7

Kullanıcı

Humankind Rehber: Detaylı Başlangıç Rehberi

Humankind başlangıç rehberi ile oyuna rahat bir başlangıç yapabileceksiniz.

Humankind rehber içeriğimizde, kabilenizi tam teşekküllü bir medeniyete dönüştürmek için gerekli adımları öğreneceksiniz. Bunlardan bazıları bariz görünse de, gözden kaçabilecek birçok bilgiyi derledik. Humankind, diğer 4X strateji oyunlarının pek çok tanıdık yönüne farklı bir bakış açısı getiren bir yapım.

Humankind rehber içeriğimize geçmeden önce, oyundaki kaynakların ne anlama geldiğini de mutlaka öğrenmelisiniz. Oyunda FIMS olarak kısaltılabilecek dört farklı kaynak türü mevcut.

 • Food – Çoğunlukla nüfusunuzun artmasını veya sabit kalmasını sağlamak için kullanılır, ancak bazı durumlarda ödeme olarak da kullanılabilirsiniz.
 • Industry – Yeni birimleri veya yapıları ne kadar hızlı inşa edebileceğinizi tanımlar. Her yaratımın belirli bir Industry maliyeti var ve her turda belirli bir miktarda Industry üretirsiniz.
 • Money – İnşaatı anında satın almak için kullanılır, ancak diğer imparatorluklarla ticaret yapmak için de önemli.
 • Science – Yeni teknolojileri araştırırken kullanılır. Her turda ne kadar çok üretirseniz, o kadar hızlı keşifler yaparsınız.

Humankind Rehber

Humankind rehber

Ek Kabile Üyeleri Kazanmak

Humankind rehber içeriğimize ilk çağda, ek kabile üyeleri kazanmak ile başlayacağız. Oyunun başlarında yapmanız gereken temel eylemlere de değineceğiz.

Neolithic Era‘daki her ordunun veya birlik grubunun, bir sonraki birimi elde etmek için ne kadar yiyecek puanı gerektiğini belirleyen bir göstergesi mevcut. Bu tür her grup, bir sonraki birimi eğitmek ve onu orduya eklemek için 20 yiyecek puanı toplamalı. Neolithic Era’da, her ordu çeşitli şekillerde yiyecek elde edebilir:

 • Avcılık: Hayvanları başarılı bir şekilde avlamak için, özellikle avcı grubu bir mamutla savaşacaksa, tam sağlığa sahip en az iki üniteye sahip olmanız gerek. Savaşı kendiniz oynayabilirsiniz, ancak iki birimle bire karşı savaşın otomatik sonucunu seçmek mantıklı olacak. Savaş hazırlığı ekranında, kazanma şansınız hakkında sizi bilgilendiren özel bir çubuk mevcut. Dövüştüğünüz araziye dikkat edin; dar bir geçişte savaşmak, güçlü birimler için daha iyi çünkü sayı avantajı yardımcı olmayacak. Açık bir alan seçmek veya birimlerinizi daha yüksek bir yerde veya ormanda tutmak da daha iyi bir seçim. Hayvanları yenerek sadece yiyecek değil, aynı zamanda Influence puanları da kazanacaksınız.
 • Tapınak Yağmalamak: Haritada özel olarak işaretlenmiş bu yerleri yağmalamak, yağma ordusuna ek yiyecek puanları verecek. Biriminiz özel bir sipariş kullanmalı ve ek yiyecek ve Influence puanları kazanmak için orada 1 tur harcamanız gerekecek. Öte yandan, böyle bir yer, tarafsız birimler üretecek ve bu da onu avlanmak için harika bir yer haline getirecek.
 • Haritada Curiosities Toplamak: Farklı miktarlarda ek yiyecek, influence veya science puanlarını, haritaya dağılmış koleksiyonları bularak kazanılabilirsiniz. Curiosities, her fırsatta rastgele yerlerde ortaya çıkacak. Hatta haritanın daha önce keşfetmiş olduğunuz bölümlerinde bile bulabilirsiniz. Ayrıca bunlar, savaş sisine yakalanırlarsa veya başka bir ulus tarafından alınırlarsa ortadan kaybolur. Bu bonusları toplamak sadece çok faydalı olmakla kalmaz, aynı zamanda oyunun ilk turlarında birimleriniz için en önemli aktivite.
Humankind rehber

Keşfetmek Çok Önemli

Humankind rehber içeriğimizin bu bölümünde keşif sistemine değineceğiz. Keşif sürecini hızlandırmak için birimlerinizi birkaç gruba ayırın. Ek klan üyeleri kazandığınızda, ordunuzu iki gruba bölmek faydalı olacak. Ordu ekranındaki birim portresine tıklayın veya birkaç birim seçin ve hareket emri verin. Eylem yalnızca hareket puanlarına mal olduğundan, orduları özgürce bölebilirsiniz veya birleştirebilirsiniz. Haritada daha fazla grup olması size araziyi keşfetme, avlanma ve haritaya dağılmış bonusları bulma konusunda daha fazla fırsat verecek. Amacınız, kaynaklar açısından zengin bölgeleri aramak için mümkün olan en kısa sürede haritanın farklı bölgelerine gözcüler göndermek olmalı.

Toplanabilir Ögeleri Kaçırmayın

Humankind rehber içeriğimizde toplanabilir ögelerin en önemlisi olan Scientific Curiosities’in önemini de sizlere anlattık. Bunları oyunun başlarında toplamak, yeni bir çağa geçmek için çok önemli.

Scientific Curiosities koleksiyonlarını mutlaka araştırın. Civilization VI oynadıysanız, oradaki terk edilmiş köy mantığı gibi düşünebilirsiniz. Bunlardan aldığınız her bonus size ek science ve influence puanları sağlayacak. Influence, yeni bölgeleri ele geçirmek ve gelişmekte olan şehirler için gerekli. Ek olarak, bu bonusları toplamak hayvanlarla savaşmaktan daha güvenli ve genellikle bir sonraki çağa geçmenin en kolay yolu.

Not: Tüm klan üyelerini kaybetmek, oyunu kaybetmek anlamına gelmez ve diğer klanları yok etmenin yolu da bu değil! Tüm klan üyeleriniz ölürse, başlangıç alanında (ilk turdan itibaren) yeni bir klan birimi belirecek ve bu birimi, yeniden dönem yıldızlarını kazanmak için kullanabileceksiniz. Humankind rehber hazırlayıp da bundan bahsetmemek olmazdı. Sonuç olarak klan üyelerinizi kaybetmek, her şeyin sonu değil.

Humankind rehber

Şehrinizdeki İlk Adımlarınız

Humankind rehber içeriğimizin bu kısmında şehrinizdeki adımlarınızın temellerini atacağız. Özellikle Outpost binasının önemini anlatmaya çalıştık.

 • Outpost İnşa Edin: Tüm birimleriniz, belirli bir bölge üzerinde kontrol elde etmek için gerekli binalar olan Outpost inşa etme yeteneğine sahip. Influence kazanmak için Curiosity toplayın. Her bölge, oyun boyunca değişmeyecek sınırlar belirleyecek. Outpost, şehirler inşa etme ve kaynak toplama yolunda ilk adımınız olacak.
 • İpucu Sistemi: Oyun, size belirli bir bölgedeki en iyi taşları gösterecek bir ipucu sistemine sahip. Çok sayıda nehir ve orman bulunan bölgeleri araştırmak iyi bir başlangıç olacak. Bataklıklardan ve kayalık veya çöl bölgelerinden kaçının. Bu tür bölgeler, ilk şehrinizin oluşturulması için uygun değil. Aşırı değerlere sahip karoları seçmek de mantıklı değil. Örneğin 2 gıda ve 18 üretim veya tam tersi. Böyle bir şehir hızla kısır bir döngüye girecek; ya nüfus artışıyla ya da şehrin gelişimi ile ilgili bir sorununuz olacak. Oyunun ilerleyen aşamalarında, zaten gelişmiş şehirlere sahip olacağınız için bu tür konumlarda inşa etmeyi seçebilirsiniz. Bu şartlar altında, Outpost inşa etmek sorun olmayacak.

Memphis, kalkınma için iyi bir bölgeye sahip ve bölge kaynaklar açısından özellikle zengin olmasa da lüks kaynaklar mevcut. Öte yandan, bir çöl karakolu kötü bir fikir olacak. Yerin çok yüksek bir üretim verimi olmasına rağmen burada yiyecek yok. Humankind rehber içeriğimize devam edelim.

 • Kabile Birimi Eğitmek: Humankind rehber içeriğimizin en önemli bölümüne geldik. Yeni kabile birimlerini Outpost’ta eğitebilirsiniz. Bu, birkaç influence puanına ve 1 population puanına mal olacak. Outpost, şehirler gibi, çevredeki bölgelerden yiyecek toplayacak ve gelişecek. Bu karakolu bir şehre dönüştürürseniz, o nüfus otomatik olarak yeni şehrin bir parçası olacak. Neolithic Era’da, birimleri eğitmek için nüfusu kullanmak hala mümkün, bu nedenle gıda açısından zengin alanlarda Outpost inşa etmek mantıklı olacak. Outpost binası sıfır nüfus puanına sahip olabilir, ancak o zaman yeni birimleri eğitemez.
 • Kültür Seçimi: Doğru kültürü seçin! Çağın gerekli yıldızlarını kazandıktan sonra yeni bir kültür seçebileceksiniz. Her seçenek size farklı bonuslar verecek ve eski özelliği oyunun sonuna kadar koruyacaksınız. Daha önemli olanı seçmeniz gerekecek. Sonraki birkaç tur için bir bonus veya sonraki dönemlerde yardımcı olacak bir bonus seçmeniz mantıklı olacak.
 • Ne Seçmeliyiz?: Örneğin, üretim bonusu, yiyecek ve para üretiminizi artıracak özel bir denizcilik bölgesinden daha mı iyi? Yakınlarda başka medeniyetler var mı? Belki de güçlü bir saldırı birimi olan bir savaşçı kültürü seçmek daha iyidir? Oyunun başında yiyecek, üretim veya bilim bonuslarını seçmek her zaman en iyisi. İmparatorluğunuzu geliştirmek için teknolojik gelişme ve ordu bakımının gerekli olacağı önümüzdeki dönemlerde para, nüfuz ve ordu bonusları daha faydalı olacak.

Humankind rehber içeriğimizin sonuna geldik. Bu başlangıç rehberi ile oyuna rahat bir başlangıç yapabilirsiniz.

Ayrıca Humankind inceleme yazımıza da mutlaka göz atın. Bizim incelememizi okuduktan sonra oyunun genel skorunu öğrenmek için bu haberimize de göz atabilirsiniz. Ayrıca oyuna yeni başlayacaksanız sistem gereksinimlerini de sizler için paylaştık.

Humankind rehber içeriğimizi bitirmeden Fame kazanmak için Era hedeflerinize dikkat etmeniz gerektiğini de belirtelim. Humankind’in her oyunu farklı Era’lara bölünmüş ve her Era’da, temel alacağınız bir kültür seçeceksiniz. Farklı kültürlerin hepsi farklı konularda uzmanlaşır ve herhangi bir hedeften Fame kazanırken, uzmanlığınızla ilgili hedeflerden daha fazla Fame kazanırsınız.

Oyunu, Steam‘den satın alabilirsiniz veya Xbox Game Pass aboneliği dahilinde ücretsiz olarak oynayabilirsiniz.

Avatar of Mert Doğan
Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümünde okuyan ve oyun sektörüne yıllardan beri yoğun ilgi duyan Mert, 1 yıldır Turkmmo'da içerik üretiyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol