Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

 

Huawei Yeniden Kendi İşlemcisini Üretecek

Huawei, bu yıl kendi ürettiği 12nm ve 14nm yongaları piyasaya sürecek.

Oppo’nun ardından, Huawei‘nin yeniden kendi yonga setlerini üretmeye hazırlandığına dair bir dizi söylenti ortaya çıktı. Görünüşe göre şirket, 12nm ve 14nm sürecine dayanan yeni çipler yayınlayacak.

İddia, Weibo‘daki (Çinli bir mikroblog sitesi) güvenilir bir kaynaktan geldi. Yeni sızıntıya göre şirket, 12nm ve 14nm tabanlı yonga setlerinin ilk seri üretimine başlamak için hazırlıklara başladı. Kaynak, şirketin bu yonga setlerini kendi adı altında piyasaya süreceğini de sözlerine ekledi. Şirket, geçmişte Qualcomm ve MediaTek’e yıllarca rakip olan gelişmiş yonga setleri ürettiğinden, yarı iletkenler konusunda yeni ve acemi değil.

Huawei Yeniden Çip Üretecek

Huawei Yeniden Cip Uretecek

Şirket, ana tedarikçisi TSMC’yi kaybettiği için bu yeni yonga setleri, mevcut nesil mobil yongalar kadar gelişmiş olmayan işlem sürecinde geliştirilecek ve üretilecek. Farkında olmayanlar için TSMC şimdiden 4nm ve hatta 3nm işlem teknolojisine doğru ilerledi ancak ne olursa olsun, bu çipler akıllı giyilebilir ürünler ve hatta muhtemelen otonom araçlar gibi diğer cihazlar için uygun olacak.

Bu sızıntı, Huawei’nin daha verimli olacak, gelişmiş olmayan tasarım çipleri üzerinde çalıştığını da ima etti. Hatta bu süreç, markanın sektördeki yeniden canlanan yarı iletken varlığını kurmasına yardımcı olacak ancak sonuçları zaman gösterecek. Bildirildiğine göre şirket, akıllı telefonlar için 2024 yılına kadar bu tür çipleri piyasaya sürmeyecek.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.