Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Hollywood’daki Oyuncu Grevi 118 Gün Sonra Resmen Sona Erdi

Hollywood'da ücret artışı ve yapay zekaya karşı iş güvencesi talebiyle yapılan grev, Sinema ve Televizyon Yapımcıları Birliği (AMPTP) ile yapılan geçici anlaşmayla resmen sona erdi.

Amerikan aktörler sendikası SAG-AFTRA ve senaristler birliği WGA, Sinema ve Televizyon Yapımcıları Birliği (AMPTP) ile devam eden iş anlaşmazlığı nedeniyle temmuz ayında greve gitmişti. Ücretlerin iyileştirilmesi ve yapay zekaya karşı iş güvencesi konusunda yapılan görüşmelerin sonuçsuz kalması, ABD’de birçok prodüksiyonu durduran büyük bir iş bırakma eylemine yol açtı.

Yazarların grevi, ekim ayının başında varılan ön anlaşma neticesinde sona erse de, yaklaşık 65 bin oyuncunun desteklediği oyuncu grevinde bugüne kadar herhangi bir değişiklik olmamıştı. Hollywood Reporter‘ın haberine göre dördüncü ayındaki oyuncu grevi de bugün itibarıyla resmen biti. SAG-AFTRA, Sinema ve Televizyon Yapımcıları Birliği (AMPTP) ile üç yıllık geçici bir anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

4 Aydır Süren Oyuncu Grevi Resmen Sona Erdi

hollywood oyuncu grevi

Sendika tarafından oylamaya sunulan anlaşma, üyelerce onaylandı. SAG-AFTRA ve AMPTP arasındaki görüşmeler, birkaç hafta önce tıkanmış ve müzakere sürecine ara verilmişti. Şu an için ayrıntılar oldukça az, ancak anlaşma 10 Kasım’da sendikanın ulusal kuruluna onay için sunulacak. Bunun akabinde kamuoyuna daha fazla bilginin paylaşılacağı tahmin ediliyor.

Anlaşmadan önce her iki taraf da 2 Ekim’de bir araya gelmişti, ancak prodüksiyon şirketleri sunulan talepleri kabul etmedi. Daha sonra, 24 Ekim’de bir kez daha masaya oturuldu. Bu kez stüdyolar oyuncuların asgari ücretlerini artırmayı teklif etti, ancak orta yolun bulunmasını engelleyen şey bu kez de yapay zekanın kullanımı oldu. Bugün gelinen noktada, sendikanın bu konudaki taleplerinin de kabul edildiği görülüyor.

SAG-AFTRA ve WGA grevlerinin sadece Kaliforniya eyaletinde en az 6 milyar dolara mal olduğu tahmin ediliyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.