Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Hollywood’daki Grevlerin Ekonomiye Maliyeti Ortaya Çıktı

Hollywood grevi, Kaliforniya ekonomisine büyük darbe vurmaya devam ediyor. Grev bu yıl sonlanmazsa, eyalete 5 milyar dolarlık bir zarar verecek.

Daha önceki haberlerimizde de bahsettiğimiz üzere uzunca bir süredir Hollywood yazarları ve oyuncuları grev yapıyor. İlk olarak WGA yazarları, hak ettikleri ücretlerin ödenmemesi sebebiyle büyük bir greve başladı. Grev sonrasında doğal olarak çıkması beklenen birçok yapım rafa kaldırıldı. Senaristlerin de grevde yer alması sebebiyle ertelenen yapımlar, yayın şirketlerini oldukça kötü etkiledi.

WGA yazarlarının ardından SAG-AFTRA, Hollywood oyuncularının da greve katıldığını duyurdu. Ödenmeyen maaşlar, artan maliyetler ve yapay zeka kullanımı konusunda tepkili olan isimler arasında 160.000 oyuncu, spiker, yayın muhabiri, dansçı, DJ, haber yazarı, haber editörü, program sunucusu, şarkıcı, dublör sanatçısı, seslendirme sanatçısı ve diğer medya profesyonelleri yer aldı.

Hollywood Grevinden Ekonomiye Büyük Darbe

Hollywood

CNBC’de yer alan bir uzmana göre, Hollywood’un çifte grevleri son 100 gün içinde Kaliforniya ekonomisine 3 milyar dolarlık bir darbe indirdi. 1960’tan bu yana ilk kez Amerika Yazarlar Birliği ve SAG-AFTRA aktörler sendikası aynı anda greve gitti. Cal State Northridge’de bir eğlence endüstrisi profesörü olan Todd Holmes, yazarların en son 2007’de greve gitmesi sebebiyle yaşanan ekonomik darbeyi tekrar gün yüzüne çıkardı. Bu yıl gerçekleşecek ekonomik kaybı da 2007 olaylarına dayandırarak analiz etti.

Milken Enstitüsü’ne göre, 2007 yazar grevi Los Angeles’ı olumsuz etkiledi ve Kaliforniya’nın o dönemde zaten zor durumda olan ekonomisine 2.1 milyar dolarlık bir darbe vurdu. Bununla birlikte grevin etkisi sadece yazarlar veya oyuncularla sınırlı değil çünkü yerel restoranlar, yemek şirketleri, inşaat işçileri, kuru temizlemeciler ve daha fazlası da kapanmanın yükünü taşıyor. Araştırmacı Holmes, “Sektörü çevreleyen birçok farklı insan grevden etkilendi ve grevler onlara çok fazla sıkıntı yarattı. Grevler ekim ayına kadar sürerse, Kaliforniya 4 ila 5 milyar dolarlık bir zarar yaşayacak.” dedi.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.