Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Hollanda, Ganimet Kutusu Yasaklarını Destekliyor

Uzun zamandır oyunlardaki ganimet kutuları için kumar yasası uygulan Belçika'dan sonra, Hollanda da yasa düzenlemesine gidecek. Hollanda artık ganimet kutusu satışlarına izin vermeyecek.

Hollanda’daki siyasi partiler, oyunlardaki ganimet kutusu satışını engellemeye yönelik yeni girişimlerde bulunacak. 6 tane parti, 2018’de ganimet kutularının yasaklandığı Belçika yasaları ile Hollanda yasalarını uyumlu hale getirmeyi hedefliyor. Oyunlarda yer alan bu kutular, bir tür kumar biçimi olarak tanımlandı ve oyun içi mikro satın alımların oyuncuları manipüle ettiğine karar verildi.

Henüz resmi yasalara yansımayan bu önergenin destekçileri, meclisin yarısından fazlasını kapsıyor. Bu da planlanan önergenin başarılı bir şekilde uygulanacağını gösteriyor. Bu kadar destekçiye rağmen Hollandalı politikacılar daha önce video oyunu ganimet kutularını düzenlemeye çalıştıklarında başarısız olmuştu.

Hollanda, Ganimet Kutusu İçin Ceza Bile Kesti

Ganimet Kutusu

Özellikle FIFA’daki Ultimate Team paketleri konusunda, EA ile Hollanda hükümetinin birkaç anlaşmazlığı olmuştu. Daha sonra 2020’de Lahey Mahkemesi, FIFA paketlerinin Hollanda kumar yasasını çiğnediğine karar verdi. Ayrıca EA’ya, o yılki FIFA’dan paketleri çekme talebine uymadığı her hafta için 500 bin Euro para cezası verdi.

İki yıl sonra EA, para cezasını ülkenin en yüksek mahkemesi olan Hollanda İdari Yargısı yardımıyla kaldırdı. Ocak 2019’da EA, hükümetin ganimet kutuları üzerindeki baskısını takiben Belçika’da FIFA Points satışını durdurdu. Son zamanlarda İspanya‘da da ganimet kutusu satışı üzerinde baskı var. Geçen ay Reuters, ülkenin zorlayıcı tüketici davranışlarıyla mücadele etmek için bir düzenleme planladığını belirtti. Bu tür yeni yasaların İspanya’da da uygulanması bekleniyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.