Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Hindistan’dan Xiaomi’ye Kara Para Aklama Suçlaması!

Akıllı telefon üreticisinin ülkenin döviz yasalarını çiğnediği iddia edildi ve şirketin 725 milyon dolarına el koyuldu.

Hindistan, ülkenin kara para aklamayla mücadele kurumunun yan kuruluşun yerel döviz yasalarını ihlal ettiğini tespit etmesinin ardından Xiaomi Hindistan’dan yaklaşık 725 milyon dolar değerinde varlıklara el koydu. Reuters‘e göre, Hindistan İcra Müdürlüğü Cumartesi günü yaptığı açıklamada, şirketin bazı transferleri telif hakkı ödemesi olarak devretmeye çalışırken yasadışı havale yaptığını belirlediğini duyurdu.

Bu para, biri daha geniş Xiaomi bayrağı altında olmak üzere üç yabancı şirkete gitti. İcra Müdürlüğü, şirketin ödemeleri kendisine fayda sağlayacak şekilde tasarladığını tespit etti. Ajans, “Telif hakkı adına bu kadar büyük miktarlar, Çinli ana grup kuruluşlarının talimatları üzerine havale edildi” dedi. Hindistan İcra Müdürlüğü, teknoloji devini “parayı yurt dışına gönderirken bankalara yanıltıcı bilgi sağlamakla” suçladı.

Xiaomi, Hindistan’da Lider Telefon Markası

Xiaomi
Hindistan’ın Çinli şirketlere baskısı arttı.

Twitter’da Xiaomi, ödemelerinin meşru olduğuna inandığını söyledi. Şirket, “Şirketimizin Hindistan ayağının yaptığı bu telif ödemeleri, Hindistan versiyonu ürünlerimizde kullanılan lisanslı teknolojiler ve markalar içindi. Her türlü yanlış anlaşılmayı netleştirmek için hükümet yetkilileriyle yakın bir şekilde çalışmaya kararlıyız.” ifadelerini kullandı ve daha fazla açıklama yapmaktan kaçındı.

Geçen yıl itibarıyla Xiaomi, pazarın yüzde 24’lük baskın payıyla Hindistan’ın lider akıllı telefon üreticisiydi ancak Hindistan’daki birçok Çinli firma gibi, son zamanlarda Çin ticari çıkarlarını daha az hoş karşılayan bir düzenleyici rejimde gezinmek zorunda kaldı. Geçtiğimiz yıl Hindistan, ülkenin Çin ile olan sınır anlaşmazlığının ardından TikTok’u geçici olarak yasakladı ve daha sonra yerli üretimi teşvik etmek için WiFi cihaz onaylarını alıkoyduğu bildirildi.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.