Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Hideo Kojima’dan Hasan Kahraman ve Abandoned Açıklaması

Hideo Kojima, Blue Box Game Studios'un sahibi Hasan Kahraman ve korku oyunu Abandoned ile bağlantılı olduğu yönündeki iddialara cevap verdi.

Oyun dünyası, bir süredir Blue Box Game Studios’un Abandoned oyunu hakkındaki gizemi çözmeye çalışıyor. Türk asıllı Hollandalı geliştirici Hasan Kahraman tarafından hayata geçirilen birinci şahıs korku oyunu, PlayStation 5 için duyurulan ilk yapımlardan biri olmasına rağmen hala ortaya çıkmış değil. Nisan 2021’de YouTube’da yayınlanan duyuru fragmanı, Abandoned’ın son derece ayrıntılı bir açık dünya ortamında gerçekçi bir oynanışa sahip olduğunu ortaya koymuştu.

Daha sonra internette Hasan Kahraman’ın aslında Hideo Kojima olduğu ve Abandoned’ın da Silent Hill serisinin bir sonraki oyunu olduğu yönünde teoriler dolaşmaya başladı. Kahraman, hem bizzat kendi paylaştığı videolar hem de verdiği röportajlar aracılığıyla bu iddiaları reddetse de, spekülasyonların önü bir türlü kesilmedi. Spotify’da Brain Structure isimli podcast programında Geoff Keighley ile konuşan Kojima, ne Hasan Kahraman ne de Abandoned ile hiçbir bağlantısının olmadığını açıkladı.

Abandoned Oyununun Geliştiricisi Hasan Kahraman

hasan kahraman hideo kojima

Japon oyun yönetmeni, “Bunu ilk duyduğumda gerçekten anlamadım. İnsanlar bana Hasan’ın resimlerini göndermeye başladı ve bu durum hala devam ediyor. Gerçekten çok sıkıntılı. Bu neredeyse iki yıldır sürüyor. Ve Geoff, Moby Dick olayını yaptığımız zamanı hatırlıyor musun? Her şeyin içindeydin ve bu oldukça eğlenceliydi. Ama insanlar aynı şeyi iki kez yapmayacağımı bilmeli” dedi.

Kojima’nın söz ettiği Moby Dick olayından kısaca bahsedersek; 2012 yılında İsveç merkezli Moby Dick Studio tarafından The Phantom Pain adlı yeni bir oyun duyuruldu. Oyun fragmanı, bir hastanede uyanan bir askeri ve koridorlarında dolaşan çok sayıda hastayı gösteriyordu. CEO’sunun Joakim Mogren olduğu dışında bu gizemli stüdyo hakkında hiçbir ayrıntı yoktu. Daha sonra “Joakim”in “Kojima” isminin bir anagramı olduğu ve Phantom Pain’in aslında Metal Gear Solid: Ground Zeroes olduğu ortaya çıktı.

Kojima, Abandoned ile Bir İlgisinin Olmadığını Söyledi

Abandoned kojima

Aynı podcast’te Hasan Kahraman‘la hiç konuşmadığını belirten Kojima, oyun yönetmenine bazı tavsiyelerde bulunmayı da ihmal etmedi. “Bu noktada yapabileceği veya söyleyebileceği pek bir şey olduğunu düşünmüyorum, ancak oyunu çıkarırsa insanlar anlayabilir. Yani, belki de acele edip yayınlamalı” diyen Kojima, sözlerine şöyle devam etti:

“Ben hiçbir şekilde bu işe karışmadım. Bu söylentiyi kimin çıkardığını bilmiyorum ama bence bunlar insanların istek ve umutlarına dayalı yalan haberler. Yani, eminim işler kolay değildir, ancak şimdi bir söylenti çıktı ve işler viral hale geldi, bundan faydalanmalı. İyi bir şey yaratır ve herkesle paylaşırsa gerçeği öğrenirler. Belki de yapması gereken budur diye düşünüyorum. Oyun çıktığında bunun Silent Hill ve benim olmadığımı anlayacaklar. Sahte haberleri olumlu bir şekilde tersine çevirmenin bir yolu olduğunu düşünüyorum. Bunu söylüyorum ama adamla hiç tanışmadım.”

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.