Hades İnceleme

Takip Et
9.7

Mükemmel

7.6

Kullanıcı

Tam sürümünü merakla beklediğimiz Hades sonunda çıkışını gerçekleştirdi.

Hades’in İsyankar Oğlu Zagreus

Hades’in yakışıklı, yarı giyinik prensi Zagreus ana karakterimiz. Supergiant’ın tanrıları güzel oldukları kadar küstahtırlar; ister uzun zamandır kayıp olan akrabaları, isterse özgürlük teklifinde küçümsediği biri olsun, herkesin Zagreus ile bir geçmişi var gibi görünüyor.

Bastion ve Transistor gibi oldukça başarılı oyunların yaratıcıları tarafından yapılan bu oyun Hades’in cehenneminde defalarca gezmeyi keyifli hale getiriyor.

Supergiant’ın sonuncu oyununda yeraltı dünyasının prensi Zagreus’un babasının cehenneminden kaçmaya ne kadar kararlı olduğu anlatılıyor.

Olimpiyat tanrılarının gücüyle donanmış olan Zagreus, tanrı ve canavar ordularıyla savaşmak zorundadır. Ancak yenilgi, oyuncuları doğrudan Hades’in evine gönderen geçici bir başarısızlıktan ibaret. Deneyim, ilerleme ve hikaye detayları için ölümü gerekli kılan akıllıca bir tasarım söz konusu. Hades tamamen yargılarınızı iyileştirmenize ve stratejilerinizi geliştirmenize odaklanan bir yapım.

Rastgele oluşturulmuş odalardan, yol boyunca alacağınız güçlendirmelere ve ödüllere kadar oyunda oluşan bütün koşullar birbirinden tamamen farklı. Hatta Zeus, Athena ve Ares gibi tanrılar zaman zaman yolculuğunuzu kolaylaştırmak için gök gürültüsü gibi nimetleriyle sizleri kutsuyorlar.

HADES DETAYLI INCELEME GIRIS

Her Seferinde Farklı ve Sizi Sinirlendirirken Güldüren Boss’lar

Ölüm aynı zamanda oyunun hikayesini ilerleten en önemli unsur. Bu da oyunu diğer rogue-lite oyunlardan farklı kılan ve türe yepyeni bir soluk getiren olay olmuş. Oyunun hikayesi sadece siz öldüğünüz zaman ilerliyor ve gerçekten hikaye sunumu çok iyi ve insanı içine çekiyor. Esasen başarısızlığınızın bu anları aynı zamanda oyunun en iyi anlarını da sizlere yaşatıyor.  Hades’in sarayı, vakit geçirmekten zevk alan tanrılar ve unutulmuş kahramanlarla dolu ve her yeni ölüm, konuşma ve hediyeler yoluyla yeni bağlar kurmanıza olanak sağlıyor.

Hades’i bu kadar çekici kılan şey boss’lar ile olan diyaloglar. Örneğin Zagreus’un Megaera ile olan ilişkileri. Meg sürekli olarak oyunun değişmeyen ilk boss’u ve ben Hades’i oynarken her karşılaşmamızı dört gözle bekliyordum. Kesinlikle o havalı ses tonuyla, sevmesi kolay bir düşman.

Ebediyen uykulu Hipnolar gibi diğerleri de Zagreus kanlı havuzundan her kaçışında sizlere çok komik anlar yaşatıyor.

Nyx, ölü bir kuş gibi saçları olan, gotik bir tanrıça. Hades’in oyuncu kadrosu her biri, bire bir kopyalamak yerine dayandıkları mitolojik figürlerin karşı konulamaz derecede çekici bir versiyonundan yapılmış. Bu karakter kurgusu mitoloji ile hiç alakası olmayan birisi için bile oyunun diyaloglarını son derece keyifli hale getirmiş.

HADES BOSS KONUSMALARI

Supergiant Kusursuz Sicilini Korumayı Başarmış

Supergiant Games‘in oyuncular olarak üzerimizde kusursuz bir sicili var. Neredeyse on yıldır tamamen bağımsız bir stüdyo olmayı başardılar. Bastion‘dan Pyre‘a, akılda kalıcı oyun müzikleri, eşsiz sanat tasarımları ve akıllı anlatım teknikleriyle hikaye anlatımını geliştiren tutarlı bir şekilde iyi izometrik oyunlar yayınladılar.

Steam’de Erken Erişim oyunu olarak iki yılın ardından, Hades’in Switch’e bile gelişi, bu işin doruk noktası gibi hissettiriyor ve daha çok Supergiant’ın bulunduğu güzel konumu bırakmayacağının bir kanıtı gibi.

Zagreus defalarca ölebilir, sizi sinir krizlerine sokabilir ancak bunlara rağmen her ölümünde sizi hikayenin içerisine daha çok çekecek ve oyuna daha çok bağlayacak.

HADES OYUN ICI MEKANIKLER

Tam Sürüm Nasıl Olmuş ? Hades Alınır Mı ?

Oyunun akıcı dövüş sistemi, oldukça derin ganimet sistemi, özgün oyun karakterleri ve sürükleyici hikayesi ile her öldüğümde oyunu hiç düşünmeden tekrar tekrar oynadım. Ne kadar kendimi zorlasam da Hades‘te bir eksik bulamıyorum. Rogue-lite türü ile pek arası olmayan beni bile kendisine bağladı. Supergiant Games, Hades ile birlikte bu türe gerçekten yeni bir soluk getirmiş diyebilirim.

Kısacası bu oyunu rogue-lite/like türünü seven sevmeyen herkese tavsiye ediyorum. Hades bütün oyun severlerin denemesi gereken bir yapım olmuş.

Türkçe dil desteği bulunmasa da Türkiye için oldukça uygun bir fiyat etiketi ile satılıyor.

Sizi saatlerce alıp götürecek olan Hades’i 40₺ karşılığında Epic veya Steam’den satın alabilirsiniz.

Oyunu Epic üzerinden satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.
Oyunu Steam üzerinden satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

İyi

  • Görsel Kalite
  • Hikaye Derinliği
  • Güçlü Anlatı
  • Harita Çizimleri
9.7

Mükemmel

Ses - 9.8
Grafik - 9.6
Oynanabilirlik - 9.7

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol