Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Güney Kore, Yarı İletken Üretiminde Çin’i Sollamak Üzere!

Güney Kore, önümüzdeki sene Çin'i geride bırakarak dünyanın en büyük yarı iletken üreticisi unvanı kazanacak.

Güney Kore, 2024’te gelişmiş yonga üretim ekipmanı harcamalarında Çin’i geçecek ve bu, ABD’nin ihracat kontrollerinin küresel yarı iletken tedarik zinciri üzerindeki etkisinin sinyalini veren önemli bir değişiklik olacak.

ABD merkezli küresel bir yarı iletken derneği olan SEMI’dan alınan veriler, Güney Kore’nin fabrika ekipmanına yaptığı yatırımın muhtemelen yüzde 41,5 artarak 21 milyar dolara, Çin’in harcamalarının ise yalnızca yüzde 2 artarak 16,6 milyar dolara çıkacağını ortaya çıkardı. Gelin, detaylara yakından bakalım.

Güney Kore, Yaptığı Yatırımlarla Çin’i Solladı

Güney Kore, Yarı İletken Üretiminde Çin'i Sollamak Üzere!

Güney Kore, 2024’te gelişmiş yonga üretim ekipmanı harcamalarında Çin’i geçmeye hazırlanıyor. ABD’nin dayattığı kısıtlamalar, Çin’in Hollandalı ASML Holding NV gibi önde gelen üreticilerin ekipmanlarına erişmesini giderek zorlaştırıyor. Hollanda ve Japon hükümetlerinin de ihracat kısıtlamaları konusunda ABD’ye katılmasıyla, Nvidia ve Tokyo Electron gibi şirketlerin gelişmiş yongaları ve ekipmanları artık Çinli alıcılar için büyük ölçüde erişilemez duruma getiriyor.

Sonuç olarak Applied Materials, Lam Research ve KLA dahil olmak üzere ABD’li çip üretim ekipmanı tedarikçilerinin, ABD’nin Çin’e yönelik kısıtlamaları nedeniyle bu yıl satışlarında milyarlarca dolar kaybedeceği tahmin ediliyor. Yarı iletken fabrikaları, yapay zeka, sürücüsüz araçlar ve diğer ileri teknolojiler için gerekli olan en son çipleri ürettikleri için ekonomik ve politik hakimiyet yarışında çok önemli.

Samsung’tan 230 Milyar Dolar Yatırım

Güney Kore, Yarı İletken Üretiminde Çin'i Sollamak Üzere!

Örneğin OpenAI’ın ChatGPT’si, Çin’de satışı yasak olan on binlerce Nvidia A100 yongasının işlevsel bir süper bilgisayarda bir araya getirilmesiyle oluşturuldu. Fabrikaların öneminin ve ABD’nin artan endişelerinin farkına varan Güney Kore, artık kendi sınırları içinde fabrikalar kurmaya odaklanıyor. Bu ayın başlarında, Başkan Yoon Suk Yeol, Samsung’un önümüzdeki yirmi yıl içinde 230 milyar dolar yatırım taahhüdü ile Seul’ün güneyinde bir çip üretim kümesine yatırım yapmayı planladığını duyurdu.

Ayrıca Samsung, döküm işini özellikle ABD pazarında genişletmek için Teksas’ta bir yarı iletken tesisi kuruyor. Dünyanın en büyük sözleşmeli çip üreticisi Taiwan Semiconductor Manufacturing’e ev sahipliği yapan Tayvan’ın fabrika ekipmanı harcamalarında küresel liderliğini sürdürmesi bekleniyor. SEMI, iki ABD müttefiki arasında diplomatik bağlar ve teknoloji tedarik zincirleri yeniden kurulurken Güney Kore’ye yapılan ihracat kısıtlamalarının yakın zamanda kaldırılmasının ardından Japonya‘daki fabrika ekipmanı harcamalarının 2024’te 7 milyar dolara yükseleceğini tahmin ediyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.