Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Güney Kore ve SpaceX Ay Keşif Görevi Başlattı!

The Danuri görevi, uzun ve yakıt açısından verimli bir yolculuktan sonra, ayın manyetik alanını ve en soğuk ve en karanlık yerlerini incelemeye yardımcı olacak.

Uzayda iddialı planları olan ülkeler listesine giren Güney Kore, SpaceX ortaklığı ile Ay’a doğru yola çıktı. Danuri adlı ilk ay uzay aracı, yerel saat ile 19:08’de uzaya fırlatıldı. Florida’daki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonundan fırlatılan bir SpaceX Falcon 9 roketi ile yola çıktı. Yaklaşık 40 dakika ve bir dizi motor ateşlemesinden sonra Kore uzay aracı roketin ikinci aşamasından ayrılarak aya yolculuğuna başladı.

Güney Kore’nin Danuri isimli uzay aracı Ay yörüngesine ulaştığında, şu anda Dünya’nın yoldaşını keşfetmekte olan NASA, Hindistan ve Çin’den gelen uzay araçlarına katılacak. Danuri’nin bilimsel yükü, ayın manyetik alanını inceleyecek, uranyum, su ve helyum-3 gibi elementlerin ve moleküllerin miktarlarını ölçecek ve güneşin hiç parlamadığı kutuplardaki karanlık kraterlerin fotoğrafını çekecek.

Güney Kore Uzay Yarışına Katıldı

Güney Kore

Başlangıçta Korea Pathfinder Lunar Orbiter olarak bilinen göreve şimdi Korece “ay” ve “keyfini çıkar” kelimelerinin bir birleşimi olan Danuri adı verildi. Bu, Korelilerin alçak Dünya yörüngesinin ötesine geçen ilk uzay görevi olacak. NASA, araziden ayın karanlık, sürekli gölgeli kraterlerine sıçrayan birkaç fotonu alacak kadar hassas olan kameralardan biri olan ShadowCam’i tedarik etti.

Güney Kore kendi roketlerini de geliştirmeye başladı. İlk tasarımı olan Naro-1, 2013’te üçüncü denemede yörüngeye başarıyla ulaştı. O zamandan beri, Kore Havacılık ve Uzay Araştırma Enstitüsü çabalarını daha büyük, üç aşamalı bir roket olan Nuri‘ye kaydırdı. Haziran ayındaki ikinci Nuri uçuşu, birkaç uyduyu başarıyla yörüngeye yerleştirdi.

Güney Kore’nin düşük Dünya yörüngesinde birkaç iletişim ve yer gözlem uydusu mevcut. Ayrıca, ülke kapsamlı bir askeri füze programına sahip.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.