Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

GTA 6 Sızıntısının Rockstar Games’e Maliyeti Ortaya Çıktı

Rockstar Games, 2022'de yaşanan GTA 6 sızıntısının firmaya 5 milyon dolara mal olduğunu açıkladı.

Lapsus$ adlı uluslararası hack grubunun kilit üyelerinden Arion Kurtaj, geçtiğimiz yıl GTA 6’nın pre-alpha yapısına ait 90 adet videoyu internete sızdırarak büyük bir infial yaratmıştı. Rockstar Games’i bir otel odasında bilgisayar dahi olmadan Amazon Firestick, otel televizyonu ve cep telefonu kullanarak hackleyen 18 yaşındaki bilgisayar korsanı, kısa süre sonra polisler tarafından yakalanmıştı.

21 Aralık’ta görülen davada bir hastane hapishanesinde ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Kurtaj, otizmli olduğu için gerçek bir hapishaneye girmekten kurtuldu. Buna rağmen hakim, kendisinin toplum için tehlike arz ettiğine ve ikinci bir görüşe kadar güvenli bir hastanede tutulmasına karar verdi.

GTA 6 Sızıntısı Rockstar’a 5 Milyon Dolara Mal Oldu

Duruşmayı takip eden Rockstar Games, mahkemeye sunduğu belgelerde GTA 6 sızıntısının 5 milyon dolara ve binlerce saatlik personel süresine mal olduğunu aktardı. Bu paranın tam olarak nereye harcandığı bilinmese de, büyük kısmının Bilgi Teknoloji (IT) altyapısını iyileştirmek için kullanıldığı tahmin ediliyor. Şirket, sızıntının ardından yaptığı açıklamada bu olayın projenin gelişimi üzerinde uzun vadeli bir etkisinin olmayacağını ve her zamanki gibi ilerleneceğini belirtmişti.

GTA 6 Sızıntısı Rockstar

Kurtaj’ın üyesi olduğu uluslararası hacker çetesi Lapsus$; Uber, Nvidia ve Rockstar Games da dahil olmak üzere teknoloji devlerine yönelik saldırıları firmalara yaklaşık 10 milyon dolara mal oldu. Öte yandan, bu ayın başında yayımlanan GTA 6 fragmanının bir gün önce sızdırıldığını ve bu nedenle apar topar paylaşıldığını belirtmekte fayda var.

PlayStation Studios’un bünyesindeki Insomniac Games de geçtiğimiz hafta çok ciddi bir siber saldırının kurbanı olmuştu. Marvel’s Wolverine ve personel bilgileri dahil çok sayıda veriyi internete sızdıran hacker grubu, stüdyoyu çok zor durumda bırakmıştı. Firma şu anda yeni oyunları Wolverine’e dair sızıntıları engellemek için mücadele ediyor, ancak ihlalin boyutu sanılandan çok büyük gibi görünüyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.