Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

GTA 5 Kaynak Kodlarının Tamamı İnternete Sızdırıldı

Video oyun dünyası, Insomniac Games'in uğradığı devasa siber saldırının şokunu yaşarken, bir hack vakası da Rockstar'dan geldi. GTA 5'in tüm kaynak kodları, internete sızdırılmış durumda.

Kasım 2022’de Rockstar Games’in uğradığı siber saldırı sonucunda GTA 5 kaynak kodunun bir kısmı internete sızdırılmıştı. Aynı hack vakasında GTA 6‘nın pre-alpha yapısına ait 90 adet video klip de yayımlanmış ve bu durum büyük bir infiale yol açmıştı. Hatta o ihlalin arkasındaki 18 yaşındaki hacker Arion Kurtaj, geçtiğimiz hafta süresiz olarak hastane hapsi cezasına çarptırılmıştı.

Bugün ise GTA 5’in tüm kaynak kodlarının internette dolaştığına dair haberler ortaya çıktı. İşin ilginç yanı, bu veri kümesinin içerisinde bir Bully 2 dosyası da yer alıyor. Ayrıca GTA 6’ya ait olduğu iddia edilen Pyhton script kaynak kodu görüntüleri de paylaşıldı.

Rockstar Games Yeni Bir Sızıntı ile Karşı Karşıya

gta 5 kaynak kodları

Bununla birlikte söz konusu sızıntının nasıl yaşandığı ve arkasındaki kimin olduğu tam olarak bilinmiyor. Bazı kaynaklar, kaynak kodlarının 2022’den beri kişiler arasında alınıp satıldığını belirtiliyor. O dönemde bilgisayar korsanının Grand Theft Auto 6‘nın pre-alpha yapısının yanı sıra GTA 5 kaynak kodlarını da aldığı düşüncesi hakim.

Öte yandan sızıntıların bunlarla sınırlı olmadığını da belirtmekte fayda var. Sosyal medyadaki bir takım hesaplar, sızan dosyaların arasında biri ortaçağda geçen iki yeni IP, oyun motoru Rage’e ait 47 GB dosya ve GTA 5 için sekiz adet tek oyunculu DLC’nin de olduğunu iddia ediyor. Her zaman olduğu gibi, herhangi bir indirme bağlantısı paylaşmayacağız, ancak ihlale dair yaşanan gelişmeleri takip ediyor olacağız.

GTA 5 Kaynak Kodlarının Tamamı Sızdırıldı

Video oyun dünyası, son dönemde birçok siber saldırıya maruz kaldı. Bunlardan en yenisi ve belki de en ciddi olanı, Insomniac Games‘in yaşadığıydı. Bu ayın başlarında firmanın sistemlerine erişen bilgisayar korsanları, gelecekte yayımlanacak projelerden Marvel’s Wolverine’in PC sürümüne, çalışanların kimlik bilgilerinden geliştirme maliyetlerine kadar birçok veriyi internete sızdırdı.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.