Gran Turismo 7’nin Grafikleri, Oynanışı ve Mekanikleri Detaylandırıldı

Gran Turismo'nun yönetmeni, serinin son bölümü hakkında konuştu. Kazunori Yamauchi, oyunun teknik ve oynanış yönleriyle ilgili bilgiler paylaştı.

Gran Turismo 7’nin piyasaya sürülmesi için hala neredeyse altı ay beklememiz gerekecek ancak oyun hakkında giderek daha fazla bilgi çevrimiçi olarak ortaya çıkmaya başladı. Bu sefer kaynak yönetmen Kazunori Yamauchi, GTPlanet ile yaptığı bir röportajda oyunun teknik yönleri ve bazı oyun unsurları hakkında ayrıntıları paylaştı.

Gran Turismo 7

PS4 ve PS5 Grafikleri Aynı Görünecek

İlk olarak PS4 ve PS5’teki oyun arasındaki olası farklılıklara değindi. Yamauchi’ye göre bunlar yalnızca yükleme süreleriyle sınırlı olacak. Daha eski bir konsolda oynamak, daha düşük görsel kalite ile ilişkilendirilmeyecek. Bununla birlikte, yükleme sürelerindeki farklılıklar PlayStation 5 sahiplerinin deneyimini de etkileyebilecek; PlayStation 4 oyuncularına karşı yarışırken, oyuna katılmaları için sabırla beklemeleri gerekecek. Beklerken, bu süre zarfında, bir ısınma şekli olabilecek yavaş bir sürüşün keyfini çıkarabilecek.

Yamauchi, Gran Turismo 7‘deki selefine göre gelişecek olan sürüş modeli hakkında da yorum yaptı. Çok daha doğal olacak. Igor Fraga ve Mikail Hizal gibi en iyi oyuncular Polyphony Digital’in bu sonuca ulaşmasına yardımcı olacak. Uzman yarışçılar, izlenimlerini geliştirici ekiple paylaştı ve izlemeleri gereken yönü belirtti.

Oyunun Yamauchi’yi gururla dolduran bir diğer unsuru da dinamik hava durumu ve gündüz/gece sistemi oldu. Bir yarış sırasında hava koşullarını rastgele seçen bir mekanizmadan daha fazlası olması gerekiyordu. Bunun yerine geliştirici ekibi, mümkün olan en gerçekçi efektleri garanti etmek için gelişmiş bir simülasyon tasarladı. Bunlar, yoğun yağmur gibi yalnızca açıkça fark edilebilen fenomenleri içermez. Oyunda ayrıca havadaki nemin veya yüzey sıcaklığının arabanın davranışı üzerindeki etkisini hissedebileceğiz. Maalesef sistem oyundaki tüm pistlerde çalışmayacak.

Gran Turismo 7

Gran Turismo 7 ve Kişiselleştirme Sistemi

Oyun, arabalarını kişiselleştirmek için uzun saatler harcayan oyunculara da hitap edecek. Serinin yeni bölümü yine otomobillerimizin görünümünü ve performansını kişiselleştirme özelliğine sahip olacak. Araçların aerodinamiğini değiştirip birçok parçasını değiştireceğiz. Ayrıca arabaların boya şemalarını özelleştirmek için çok zaman harcayabileceğiz.

Bu özelleştirilmiş arabalar daha sonra seri için biraz yeni olan GT Café’de görüntülenebilecek. Burası, oyuncuların arabaları hakkında daha fazla bilgi edinebilecekleri özel bir yer olacak. Bir anlamda, tarihlerini veya endüstri veya motor sporları üzerindeki etkilerini öğrenebileceğiniz veya sadece onlara yakından bakabileceğiniz küçük bir otomotiv müzesi olacak. Yamauchi’ye göre Gran Turismo 7’nin bu bölümü özellikle otomobil tutkunları için geliştirildi.

Bu yüzden geriye kalan tek şey, oyunun yayınlanmasını sabırla beklemek ve geliştiricinin coşkusunun gerçekten haklı olduğunu ummak. Oyunun çıkış tarihi 4 Mart 2022; PS4 ve PS5’te çıkacak.

Avatar of Mert Doğan
Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümünde okuyan ve oyun sektörüne yıllardan beri yoğun ilgi duyan Mert, 1 yıldır Turkmmo'da içerik üretiyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol