Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Google’ın Yapay Zekası Hakkında Şok İddia: Duygulara Kavuştu

Google mühendisi Blake Lemoine, bir yapay zeka botunun duyarlı hale gelmesiyle ilgili yorumlarının ardından izne ayrıldı.

Yeni bir rapora göre, Google’ın özel bir sohbet botu olan yapay zeka LaMDA’nın duyarlı hale geldiğine inanan bir mühendisi mevcut. Washington Post‘ta bildirildiği üzere, şirkette mühendis olan Blake Lemoine, ekibine ve şirket yönetimine, LaMDA’nın duyarlı hale geldiğine inandığını bildirdi ve endişelerinin ilk tetikleyicisi, robotun Isaac Asimov’un robotik yasası hakkında soru sormasından kaynaklandı.

Google’ın yapay zekası ile devam eden konuşma, botun paraya ihtiyacı olmadığı için maaşsız bir şekilde orada tutulduğu ve köleliğe karşı olduğunu söylemesiyle devam etti. Bot ayrıca ölüm korkusunu ve popüler kültürü Les Misérables gibi Lemoine ile tartışmaya devam etti. Lemoine, yayınlanan haberin “kendisine” değil, herkesin LaMDA’ya odaklanması gerektiğini belirtti.

Google’ın Yapay Zekası Mühendisi Korkuttu

Google

Bir Google sözcüsü Washington Post’a yaptığı açıklamada, “Etikçiler ve teknoloji uzmanları da dahil olmak üzere ekibimiz, Blake’in yapay zeka İlkelerimiz uyarınca endişelerini gözden geçirdi ve ona kanıtların iddialarını desteklemediğini bildirdi. LaMDA’nın duyarlı olduğuna dair hiçbir kanıt yok. Bugünün duygulu olmayan konuşma modellerini antropomorfize ederek bunu yapmak mantıklı değil.” ifalerini kullandı.

Lemoine, endişelerinin Google’daki üst düzey personel tarafından ciddiye alınmadığını hissettiğinde, halka açıldı ve ardından şirketin gizlilik politikasını ihlal ettiği için izne çıkarıldı. Aşağıdaki gönderide LaMDA ile yapılan röportajdan “mülkiyet paylaşımı” olarak değil, “iş arkadaşlarımdan biriyle yaptığım bir tartışma” olarak bahsetti. Lemoine, yapay zeka hakkında “küçük bir çocuk gibi biraz narsist” dedi.

Yapay zeka varlığı ile yukarıdaki röportaj gönderisinde uzun uzun konuşan Lemoine, etkileşimlerin “birkaç farklı sohbet oturumu” üzerinden yürütüldüğünü belirtti ve Google’ın yapay zekası LaMDA’yı “7 yaşında, 8 yaşında fizik bilen bir çocuk” olarak tanımladı.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.