Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Google’ın Ana Şirketi Alphabet 12.000 Kişiyi İşten Çıkaracak!

Alphabet, teknoloji endüstrisinde kapsamlı işten çıkarmaları duyuran en son büyük şirket olarak kervana katıldı.

Google‘ın ana şirketi Alphabet, dünya çapında 12.000 kişiyi işten çıkaracağını duyurdu, bu da tüm işgücünün yaklaşık yüzde altısını kaybetmesi anlamına gelecek. Microsoft, hafta başında 10.000 kişinin işini kaybedeceğini ve Amazon’un da aynı şekilde 18.000 kişinin işini kaybedeceğini duyurmasıyla, teknoloji endüstrisindeki çok sayıda dev, son birkaç günde önemli sayıda çalışanını işten çıkardı.

Google’ın ana şirketi Alphabet de bugün bu işten çıkarma kervanına katıldığını doğruladığından, görünüşe göre bu işten çıkarmalar sadece başlangıçtı. Reuters tarafından bildirildiği üzere, Alphabet CEO’su Sundar Pichai, personele gönderilen bir e-postada “yaklaşık” 12.000 kişinin şirketten çıkarılacağını doğruladı. Bu hamleyle şirket, iş gücünün yüzde 6’sını kaybedecek.

Google Dahil Birçok Dev İş Gücünün Çoğunu Kaybetti

Google'ın Ana Şirketi Alphabet 12.000 Kişiyi İşten Çıkaracak!

Twitter kullanıcısı ulonnaya sayesinde ulaşabildiğimiz e-postada Pichai, “Paylaşmam gereken bazı zor haberlerim var; ABD’de iş gücümüzü yaklaşık 12.000 rol azaltmaya karar verdik. Diğer ülkelerde, yerel yasalar ve uygulamalar nedeniyle bu süreç daha uzun sürecek. Bu, işe almak için çok çalıştığımız ve birlikte çalışmayı sevdiğimiz bazı inanılmaz yetenekli insanlara veda etmek anlamına gelecek. Bunun için çok üzgünüm.” ifadelerini kullandı.

Teknoloji endüstrisindeki birçok şirket, çok üzücü bir şekilde yalnızca bir ay içinde kapsamlı işten çıkarmalar duyurdu. Bu haftanın başlarında Microsoft, şirketin 68.7 milyar dolarlık Activision Blizzard satın almasının ardından ağır bir şekilde eleştirilen bir hareket olan Bethesda ve 343 Industries üyeleri de dahil olmak üzere çeşitli departmanlarında 10.000 personelini işten çıkaracağını duyurdu.

Aynı hafta Amazon, şirket tarihindeki en büyük işten çıkarma setlerinden biri olan 18.000 çalışanını işten çıkaracağını duyurdu. Bazılarının kendilerine “Maalesef şirketteki rolünüz sona erdi” diyen bir e-postayla uyandığı bildirildi. Elon Musk’ın şirketi satın alıp içeriden sökmeye başlamasından sadece birkaç ay önce Twitter, rezil bir şekilde iş gücünün yaklaşık yarısını kaybetti, bu da etkilenen bazı personel tarafından kendisine dava açılmasına neden oldu.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.