Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Google’dan Üç Boyutlu Görüntülü Sohbet Kabinleri!

Google yakında Project Starline isimli görüntülü sohbet kabinlerini gerçek dünyada test edecek. T-Mobile, WeWork ve diğer büyük şirketler, bu yıl en kısa sürede teknolojiyi deneyecek.

Google’ın ayrıntılı görüntülü sohbet kabinleri yakında akıllı bir tasarım çalışmasından daha fazlası olarak hayatımıza girecek. Ars Technica, şirketin bu yıl içinde “düzenli” testler için bazı kurumsal ortaklarının ofislerine Project Starline prototiplerini kurmaya başlayacağını bildirdi.

Başka bir deyişle, Google, “sihirli pencerelerinin” kampüs içi demoların ötesinde nasıl çalıştığını görecek. Program ortakları, diğerleri arasında Salesforce, T-Mobile ve WeWork gibi isimler mevcut. Kurum içi demolara sağlık, medya ve perakendecilere yayılmış 100’den fazla şirket dahil edildi. Peki nedir bu görüntülü sohbet kabinleri?

Google’ın Görüntülü Sohbet Kabinleri Nedir?

Google

Project Starline, doğal hissi veren bir hologram sistemi oluşturmak için etkili bir teknoloji olarak tanıtıldı. Her katılımcı, gerçekçi bir üç boyutlu tasvir oluşturan bir dizi kamera ve kızılötesi projektörün bulunduğu bir kabinde oturur ve uzamsal ses yakalama ile sesin o dijital kişinin ağzından geliyormuş gibi görünmesini sağlayacak.

Kafa takibi ve 65 inç, 8K gözlüksüz ekran ile birleştiğinde sistem, diğer kişi önünüzde oturuyormuş gibi görünmesini sağlayacak. Bu teorik olarak, bir web kamerası ile bir bilgisayar monitörüne bakarak elde edebileceğinizden daha zahmetsiz toplantılara yol açacak. Tabii ki asıl soru, erken erişim programının işvereninizin yönetim kurulu odasında veya yerel mağazada kurulumlara yol açıp açmayacağı olacak.

Google, Project Starline standının maliyetini belirtmemiş olsa da, teknoloji doğası gereği pahalı ve çok fazla yer kaplayacak. Küçük işletmeler, kullanıma hazır bilgisayarlar yeterince iyi olduğunda bunu haklı çıkarmakta zorluk çekecek. Zamanlama da idealden daha az. Teknolojinin kitlesi, pandemi bittiği için bir yıl önce olabileceği kadar büyük değil ve daha da büyüyeceğine güvenemiyoruz.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.