Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Google Yapay Zekası, Milyonlarca Yeni Kristal Keşfetti!

Google, yapay zeka teknolojileri ile insanlık için dönüm noktası olabilecek önemli keşiflere imza atmaya başladı.

Google DeepMind’daki araştırmacılar, çığır açan bir çalışmanın parçası olarak gelecekteki teknolojilere güç verebilecek yeni kristalleri ve inorganik malzemeleri keşfetmek için yapay zekayı kullandı. Malzeme Araştırması için Grafik Ağları (GNoME) derin öğrenme aracını kullanan araştırmacılar, 380.000’i kararlı malzeme dahil olmak üzere 2.2 milyon yeni kristal buldu.

Bu keşif, tamamı inorganik kristallere dayanan bilgisayar çipleri, piller ve güneş panelleri gibi modern teknolojilere güç sağlamak için kullanılan malzemelerin keşfi açısından bir dönüm noktası olarak kabul edildi. Bu malzemelerin bulunabilirliği ve stabilitesi, bu tür teknolojilerin geliştirilmesinde yaygın bir engeldi ancak görünüşe göre, yapay zeka ile bu engeli kaldırmak üzereyiz.

Google’ın Yapay Zekasından İnanılmaz Keşif

Google Yapay Zekası, Milyonlarca Yeni Kristal Keşfetti!

Çalışmada, “Yeni teknolojileri mümkün kılmak için kristallerin kararlı olması gerekir, aksi takdirde ayrışabilirler ve her yeni, kararlı kristalin arkasında aylarca süren özenli deneyler olabilir. GNoME ile insanlığın bildiği teknolojik olarak uygulanabilir malzemelerin sayısını kat kat artırdık. Yeni 2.2 milyon keşfimizin 380.000’i en istikrarlı olanıdır ve bu da onları deneysel sentez için umut verici adaylar haline getirmektedir.” ifadeleri kullanıldı.

Bu adaylar arasında süper iletkenlerden, süper bilgisayarlara güç sağlamaya ve elektrikli araçların verimliliğini artırmak için yeni nesil pillere kadar geleceğin dönüştürücü teknolojilerini geliştirme potansiyeline sahip malzemeler mevcut. Google DeepMind’ın bulguları Nature dergisinde yayınlandı ve firma, son on yılda kapsamlı araştırmaların ardından 28.000’den fazla yeni materyalin keşfedildiğini belirtti.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.