Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Google Stadia’daki Büyük Oyunlar İçin On Milyonlarca Dolar Harcanmış

Google, Red Dead Redemption 2 gibi yüksek profilli yapımları bulut odaklı oyun platformu Stadia’ya getirebilmek için on milyonlarca dolar harcamış!

AAA oyunları oynamak için yüksek donanım ihtiyacını ortadan kaldıran bulut odaklı oyun servisi Google Stadia, yaklaşık yıllık bir beta sürecinin ardından 2019’un kasım ayında kullanıma açılmıştı.

Google, aynı pazarda rekabet ettiği platformların önüne geçebilmek amacıyla önemli bir çaba harcamasına rağmen, Stadia için açtığı oyun stüdyolarını kapatarak herkesi şaşırtmıştı.

stadia

Şubat ayı başlarında Los Angeles ve Montreal’deki iki Google Stadia stüdyosunun kepenklerini indiren ABD’li teknoloji devi, bunun gerekçelerinden biri olarak Microsoft ile Bethesda‘nın çatı şirketi ZeniMax arasındaki 7,5 milyar dolarlık satın alma anlaşmasını göstermişti.

Bugünlerde pek çok Stadia kullanıcısı, kapatılan stüdyolara ait oyunlarda meydana gelen hataların düzeltilmiyor olmasından muzdarip. Hatta bu nedenle şirket Google aleyhine açılmış bazı davalar dahi var.

google stadia bulut oyun servisi

Bloomberg’in yayınlandığı yeni bir rapor, Stadia’nın yarattığı hayal kırıklığını gözler önüne serdiği gibi, Google’ın Red Dead Redemption 2 gibi bazı AAA oyunları platforma çekebilmek amacıyla milyonlarca dolar harcadığını da gösteriyor.

Rapora göre şirket, bulut oyun servisindeki kötü gidişatı durdurmak için Ubisoft ve Take-Two Interactive gibi yüksek profilli yayıncılara ait bazı oyunlar için dudak uçuklatan paralar ödemiş. Meblağ tam olarak belli değil ancak akıtılan kaynağın on milyonlarca dolar olduğu söyleniyor.

google stadia platformu

Bloomberg, kapatılan stüdyolarda 150 kadar personelin çalıştığını belirtirken, başlangıçta hedefin beş yıl içinde bu sayıyı 2.000’e çıkarmak olduğuna dikkat çekiyor. Fakat gelinen noktada Stadia için birinci taraf oyun geliştiren hiç kimsenin kalmadığını görüyoruz.

Bloomberg’e göre işten çıkarılan geliştiricilerin çoğu, “Google’ın oyun satmak için geliştirme süreçlerini finanse etmediğini, Stadia satmak için oyunlara fon sağladığını” düşünüyor. Raporda ayrıca Google Stadia Genel Müdürü Phil Harrison’ın çalışanlarına hem kendilerini hem de platformun işleyişini öven bir e-posta gönderdikten sadece beş gün sonra stüdyoları kapatacaklarını açıklamış olmasına da vurgu yapılıyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.