Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Google, Stadia İçin Açtığı Oyun Stüdyolarını Kapatma Kararı Aldı

ABD'li teknoloji devi, bulut odaklı oyun platformu Stadia için büyük umutlarla açtığı şirket içi oyun stüdyolarını artan maliyetler nedeniyle kapatma kararı aldığını açıkladı.

2019’un haziran ayında hizmete giren bulut odaklı oyun platformu Google Stadia’dan sorumlu başkan yardımcısı Phil Harrison, artan maliyetler nedeniyle Stadia Games and Entertainment ekibinin daha fazla oyun geliştirmesine yatırım yapamayacaklarını açıkladı. Bu da Google’ın, tamamlanmaya yakın olanlar dışında platformu için artık özel oyunlar geliştirmeyeceği anlamına geliyor.

Ek olarak şirket,  toplamda 150 çalışanın bulunduğu Montreal ve Los Angeles’taki iki stüdyosunu da kapatma kararı aldı. Harrison, Stadia’nın şimdiye kadarki performansı konusunda iyimser olsa da, alınan kararlar işlerin pek de yolunda gitmediğini gösteriyor.

Stadia Oyun Studyolarini Kapatti

Google Stadia, piyasaya çıktığında elbette belli başlı sorunlara sahip olsa da, hizmetin birçok hata veya eksikliğin altında gizlenmiş sayısız potansiyele sahip olduğu düşünülüyordu. Google, Stadia’nın yalnızca üçüncü parti şirketlerinin oyunlarını kullanmayacağını, aynı zamanda kendi orijinal yapımlarını da alacağını duyurmuştu. Fakat gelinen noktada, Stadia için orijinal yapımlar geliştirmekle görevle stüdyoların kepenk indirdiğini görüyoruz.

Arama motoru devinin kendi oyunlarını yaratmadaki başarısızlığı, sektörün bir diğer önde gelen temsilcisi Amazon‘un yüzleşmek zorunda kaldığı duruma benziyor. Amazon Game Studios tarafından geliştirilen çok oyunculu bir dövüş oyunu olan Breakaway, uzun bir geliştirme sürecinin ardından sürpriz bir şekilde Mart 2018’de iptal edilmişti.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.