Google Play Store’un Güvenlik Sistemi, En Kötü Koruma Seçildi

AV-TEST, son zamanlarda Android için mevcut olan antivirüs yazılımının ayrıntılı bir analizini gerçekleştirdi.

AV-TEST, son zamanlarda Android için mevcut olan antivirüs yazılımının ayrıntılı bir analizini gerçekleştirdi. Sonuç olarak Google Play Protect‘in en kötüsü olabileceği sonucuna vardı. Bu, Google ürünlerindeki diğer kötü amaçlı yazılım ihlalleriyle birleştiğinde, şirket için sorunlara yol açabilir.

Bağımsız bir antivirüs değerlendirme kuruluşu olan AV-TEST, geçimini bazı ürünlerin kötü amaçlı yazılımlara karşı sahip olduğu etkiyi araştırarak kazandı. Merkezi Almanya’nın Magdeburg kentinde bulunan kuruluş, özellikle Windows ve Android‘e yönelik yazılımlarla ilgileniyor. AV-TEST tarafından belirlenen belirli bir standardı karşılayan yazılıma da onlar tarafından önemli miktarda ağırlık taşıyan sertifika verilir.

Kasım ayına ait verileri bir araya getiren en son listeleri, yazılımı 3 kategori temelinde derecelendirdi: koruma, performans ve kullanılabilirlik. Bu 3, cihazınızın sunduğu güvenlik seviyesi, antivirüsün ne kadar sorunsuz çalıştığını inceliyor. Ayrıca genel halk tarafından ne kadar erişilebilir olduğu hakkında kapsamlı bir rapor veriyor. Her kategori 6 üzerinden daha fazla puanlandı. Google Play Protect, kullanılabilirlikte bir üst sıfır ve performansta 6 verilirken, ne yazık ki korumada sıfır verildi. Bu, özellikle Google ürünleriyle ilgili geçmiş olayları göz önünde bulundurarak bir veya iki kaşını kaldırabilir. Ayrıca, yalnızca Google‘ın koruma sistemlerine güvenmenin, güvenlik konusunda bilgili Android kullanıcıları için riskli bir karar olabileceğini de gösteriyor.

google play protect

Google Play Store Hala Android İçin En İyi Seçenek

Avast, kısa bir süre önce, Google Chrome ve Microsoft Edge‘deki 3 milyondan fazla kullanıcının, tarayıcıların filtreleyemediği eklentiler, uzantılar ve eklentiler aracılığıyla kötü amaçlı yazılımlara maruz kalmış olabileceğini bildirdi. Avast antivirüsünün kendisi bile tehdidi zamanında çözemediği için bu, Google’ı sorumlu tutmak için bir neden olmasa da, Play Store farklı bir hikaye anlatıyor.

Kötü amaçlı yazılım genellikle onu Mağaza’da yapar, özellikle de indirmekten daha iyisini bilmeyen demografik bilgiler için pazarlanır. Bir siber güvenlik firması olan Kaspersky Labs, kısa süre önce Minecraft modları olarak gizlenmiş uygulamalar içeren 20 farklı kötü amaçlı yazılımın, bu tür kaynakların yarattığı tehlikelerden habersiz küçük çocukları hedef aldığını vurguladı. Son zamanlarda, bitcoin işlemleri karşılığında kullanıcı verilerini rastgele tutacak sahte bir Cyberpunk 2077 mobil uygulaması da tespit edildi. İkincisi, şüphesiz kurbanlara sağlanan çözümlerle oldukça hızlı bir şekilde kök salmış olsa da, bir eğilim ortaya çıkıyor gibi görünüyor.

Google Play mağazası hala Android’de uygulama bulmak için en iyi kaynak olmaya devam ederken, özellikle de çevrimiçi olarak toplanan kredisiz APK dosyalarıyla karşılaştırıldığında, daha kötü niyetli ihlallere çok açıktır. Şimdilik, özellikle tüketicilerin artık mobil cihazlarda özgürce depoladıkları bilginin hassasiyeti göz önüne alındığında, Play Protect ile birlikte çalışmak üzere başka bir antivirüsün yüklenmesi akıllıca görünüyor. Google Play, Android’deki en kötü seçenek olmayabilir, ancak şirketin kendisini güvenli bir sığınak ilan etmeden önce daha uzun bir yolu var.

Öte yandan, AV-TEST‘in verileri test edilen 17 araçtan AhnLab V3 Mobile Security, Avast, AVG, Avira, bitDefender, G Data, Kaspersky, McAfee, Norton LifeLock ve Trends Micro’nun en iyi Android güvenlik yazılımı olduğunu gösteriyor. Analizde olduğu gibi, bu araçlar koruma, kullanılabilirlik ve performans söz konusu olduğunda maksimum puanı aldı. Daha fazla bilgi için bu tablolara bir göz atın.

Google Play Storeun Guvenlik Sistemi En Kotu Koruma Secildi 2

Google Play Storeun Guvenlik Sistemi En Kotu Koruma Secildi 3

Avatar of Mert Doğan
Ege Üniversitesi Reklamcılık bölümünde okuyan ve oyun sektörüne yıllardan beri yoğun ilgi duyan Mert, 1 yıldır Turkmmo'da içerik üretiyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol