Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Google Play Arama Geçmişi Silme: Nereden, Nasıl Yapılır?

Google Play Store'da aradığınız her kelimenin kaydedildiğini ve bunları temizleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Tarama geçmişinizi temizleme adımlarını anlatıyoruz.

Google Play arama geçmişi silme nasıl yapılır diye hiç merak ettiniz mi? Android cihazlarımızın vazgeçilmez mağazasından pek çok oyun ve uygulama arıyoruz. Bu geçmiş zamanla cihazlarımıza kaydedildiğini ve gün geçtikçe yer kapladığını biliyor musunuz?

Tabii ki, web tarayıcınızdaki tarama geçmişiniz gibi Play Store geçmişinizi de silebilirsiniz. İster yukarıda bahsettiğimiz gibi depolama alanında yer açmak için isterseniz de çekindiğiniz bir aramadan kurtulmak için Android cihazınızda ‘Play Store arama geçmişi nasıl silinir‘ adım adım bu içeriğimizde anlatıyoruz. Neyse ki, arama geçmişinizi temizlemek, Android telefonunuzdaki tarama geçmişini temizlemek kadar kolay.

Google Play’de Arama Geçmişi Nasıl Temizlenir?

Google Play Arama Geçmişi Silme: Nereden, Nasıl Yapılır?

Google Play Store, iOS için App Store’un Android eşdeğeri diyebiliriz. Android cihazınız için uygulamaları ve oyunları satın alıp indirdiğiniz yer yalnızca burası olduğu için mağazaya mecburuz. Öncelikle, Google Play geçmişinin, uygulama indirme geçmişinden farklı olduğunun altını çizelim. Uygulama indirme geçmişi, cihazınıza yüklediğiniz tüm uygulamaları kapsarken tarama geçmişi yalnızca aradığınız uygulamaları kapsar.

Uygulamaları silseniz de telefonunuzda yüklü tutsanız da, Play Store geçmişinizde olmaya devam edecekleri için, Google Play Store arama geçmişi silme adımlarını uygulamanız gerek. Özetle, bir uygulamayı telefondan sildiğinizde, uygulamanın arama geçmişini temizlemiş olmuyorsunuz. Bu yüzden, geçmişi temizleme işlemini nasıl yapacağınızı adım adım anlatıyoruz.

Google Play Arama Geçmişi Silme Nasıl Yapılır?

Google Play Arama Geçmişi Silme: Nereden, Nasıl Yapılır?

 • Telefonunuzda Google Play uygulamasını açın.
 • Daha önce menü düğmesine basıyordunuz ancak Play Store güncellendiğinden, ekranınızın sağ üst köşesindeki profil resminize dokunun.
 • Açılır menüde, Google Play ayarlarınıza erişmek için Ayarlar‘a dokunun.
 • Bir sonraki sayfada, Genel‘e dokunun.
 • Açılır menüde Hesap ve cihaz tercihleri‘ne tıklayın.
 • Bir sonraki sayfada aşağı kaydırın ve Cihaz arama geçmişini temizle‘ye dokunun.
 • Ardından, seçiminizi onaylamanızı isteyen bir açılır pencere göreceksiniz, onaylamak için Geçmişi Temizle‘ye tıklayın.
 • Tebrikler, Google Play Store arama geçmişi silme işlemi tamamlandı.

Google Play arama geçmişi silme işlemini yukarıdaki adımları uygulayarak kendiniz manuel olarak yapmanız gerek. Play Store geçmişi kendi kendine silinmez. Varsayılan olarak Google, hizmetlerini kullanarak ürettiğiniz web etkinliğini ve verileri saklamaya devam edecektir. Bu verileri otomatik olarak silmesini istiyorsanız, Google hesabınız için otomatik silmeyi etkinleştirmeniz gerek.

Play Store Silinen Uygulamaları Temizleme

Google Play Arama Geçmişi Silme: Nereden, Nasıl Yapılır?

Evet, Google Play arama geçmişi silme işlemi oldukça basitti ancak cihazınızdan silseniz bile Google Play’in indirdiğiniz her uygulamayı kaydettiğini biliyor muydunuz? Beğendiğiniz bir uygulamayı yeniden indirmek uygun olsa da neden beğenmediğiniz uygulamaları saklamak isteyesiniz?

 • Öncelikle, cihazınızdan Play Store‘a erişin. Ana ekranınızdan veya uygulama çekmecenizden simgesine dokunun.
 • Ardından, ayarlar menünüze tekrar gitme zamanı. Ekranınızın sağ üst köşesinde bulunan profil simgenize dokunun.
 • Google Play Ayarları menünüzden Uygulamalarım ve cihazım üzerine dokunun. Genel Bakış ekranında kalmak yerine Yönet sekmesine dokunun.
 • Yüklü sekmesine dokunun ve ardından açılır menüden Yüklü Değil‘i seçin.
 • Tüm cihazlarda indirdiğiniz tüm uygulamaların bir kaydını göreceksiniz. Bu listeyi düzenlemek için tekrar indirmek istemediğiniz uygulamaları kaldırmak isteyebilirsiniz.
 • Bunu yapmak için, kaldırmak istediğiniz uygulamayı seçin ve ekranın sağ üst köşesindeki çöp kutusu simgesine dokunun.

Android cihazınızda Google Play için yerel arama geçmişini temizlediğinizde yer açılır ve uygulama hızlanır. Bu, gelecekte kullanmayı çok daha kolay hale getirir. Bu yüzden, Google Play arama geçmişi silme adımlarını ara ara uygulamanızı tavsiye ediyoruz.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

  Yorum Yaz

  Email adresiniz yayınlanmayacak.

  Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.