Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Google, Oyun Dünyasının Gizli Kahramanını Unutmadı

Google, video oyun kartuşunun mucidi olarak bilinen mühendis Gerald "Jerry" Lawson'ın 82. yaş gününe özel bir Doodle hazırladı. Oyun dünyasının gizli kahramanlarından biri olan isim, 2011 yılında hayatını kaybetmişti.

Belirli günlerde hazırladığı Doodle’lar ile tarihte iz bırakan isimleri onurlandıran Google, bu kez oyun endüstrisinde hakkı pek teslim edilmeyen, ancak icadıyla sektöre yön veren bir figürü ağırladı. İnternet devi, video oyun kartuşunun geliştirilmesinde öncü olan mühendis Gerald “Jerry” Lawson‘ın anısına özel bir Doodle tasarladı. 2011 yılında şeker hastalığından kaynaklanan komplikasyonlar sebebiyle hayatını kaybeden Lawson, yaşasaydı bugün 82 yaşında olacaktı.

Amerikalı mühendis, sektörün önde gelen figürleri John Carmack ve Nolan Bushnell gibi isimlerle aynı üne sahip olmasa da, yaşamı boyunca kattığı değerlerle video oyunlarının büyümesinde ve gelişmesinde etkili bir rol oynadı. Kariyerine San Francisco’daki Fairchild Semiconductor’ın oyun bölümünde mühendislik danışmanı olarak başlayan Lawson, burada ilk oyununu geliştirecek ve sonunda baş donanım mühendisi olarak terfi ederek ilk kartuş tabanlı ev konsolu olan Fairchild Channel F‘nin geliştirilmesine öncülük edecekti.

Gerald Lawson, Oyun Konsollarında Devrim Yarattı

google doodle

O dönemler ev konsolları giderek yaygınlaşmaya başladı, ancak çıkarılan oyunların mevcut donanımlara dahil edilmesi imkansızdı. Bu da, bir konsolun farklı oyunlar çalıştıramamasına yol açıyordu. Ta ki Gerald Lawson ve ekibi, konsolların ana kartında farklı yazılımları değiştirmeye izin veren ROM kartuşunu geliştirene kadar. Buluş, oyun geliştiricileri için devrim yarattı. Çünkü artık oyunları için her seferinde özel donanımlar geliştirmelerine gerek kalmayacaktı.

Video oyun kartuşunun icadı, bir konsolun piyasaya sürüldükten sonra mevcut kitaplığına eklemeler yapılmasını sağladı. Atari ve Activision gibi oyun devleri, Lawson ve ekibinin çalışmaları üzerine kendi imparatorluklarını kurdular. Günümüzdeki kartuşlar küçüldü, ancak Lawson tarafından geliştirilen aynı prensipler üzerinde çalışıyor.

Birçoklarına göre oyun dünyasının gizli kahramanı olan Lawson, 2011’de vefat ettikten sonra Uluslararası Oyun Geliştiricileri Derneği tarafından ‘endüstri öncüsü’ ödülüyle onurlandırıldı. Bu arada Gerald “Jerry” Lawson Doodle’ın yayınladığı ülkeler arasında Türkiye yer almıyor. Daha fazla bilgi için bu sayfayı ziyaret edebilir ve aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Google’ın Lawson İçin Hazırladığı Doodle

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.