Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Google Dokümanlar Artık Yazım Önerileri Sunacak

Google Dökümanlar'da yazarken artık kırmızı alt çizgiye ek olarak mor bir alt çizgiyle de karşılaşabilirsiniz.

Google Dokümanlar, bir süredir otomatik düzeltme ve dil bilgisi denetimi araçları sunuyordu. Bugün, yazma stilinizi daha da geliştirmenize yardımcı olacak daha gelişmiş özellikler eklendi.

Google Dokümanlar, yazınızı daha özlü, kapsayıcı ve dinamik hale getirmek için yakında belgelerde çeşitli stil ve yazım önerileri sunacak. Yazarken, aktif bir sesle bir cümle yapılandırmak, gereksiz kelimeleri kaldırmak ve belgelerinizde çeşitlilik eklemek ve tekrar eden kelimeleri önlemek için alternatif kelimeler kullanmak için öneriler göreceksiniz.

Google Dokümanlar Uygunsuz Kelimeleri Tespit Edecek

Google Dokümanlar

Ayrıca, Google Dokümanlar artık potansiyel olarak ayrımcı ve uygunsuz ifadeleri algılayabilecek ve yazınızı hedef kitleniz için daha kapsayıcı hale getirmek için önerilerde bulunabilecek. Ton ve stil önerileri mor çizgiler olarak görünecek. Alt çizgiye tıklamak, öneriyi kabul etmenize veya reddetmenize izin veren iki düğme ile önerinin kısa bir açıklamasını görüntüleyecek. Belgelerde aşağıdaki önerileri göreceksiniz:

 • Alternatif ifade.
 • Aktif ses kullanma.
 • Cümle yapısını daha özlü hale getirmek.
 • Dilin daha kapsayıcı kullanılması.
 • Potansiyel uygunsuz kelimelerin tespiti.

Stile uygun yazma önerisi, önümüzdeki haftalarda Google Workspace kullanıcılarına sunulmaya başlayacak. Ton ve stil önerileri Business Standard, Business Plus, Enterprise Standard, Enterprise Plus, Education Plus müşterilerine sunulacak. Bu arada, Business Standard, Business Plus, Enterprise Standard, Enterprise Plus, Education Fundamentals, Education Standard, Education Plus, Teaching ve Learning Up abonelerine uygunsuz ve ayrımcı dil için kelime uyarıları sunulacak.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

  Yorum Yaz

  Email adresiniz yayınlanmayacak.

  Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.