Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Google, 2 Faktörlü Doğrulamayı Basitleştiriyor: İşte Detaylar

Google iki faktörlü doğrulama sürecini daha da basitleştirmek için yeni hamleler yapmaya hazırlanıyor. Telefon numarası zorunluluğu kaldırılıyor.

Teknoloji şirketi olarak karşımıza çıkan Google iki faktörlü doğrulama sürecini daha da basitleştirmek adına yeni adımlar atmaya hazırlanıyor. Kullanıcıların hesap güvenliğini arttırmalarını kolaylaştıran bu seçenekle beraber kendinizi daha güvende hissedebilir ve böylece dışarıdan gelen saldırılara karşı korunabilirsiniz. Şimdi ise şirket bu süreci daha da kolaylaştırmak istiyor.

Açıklanan detaylara göre iki faktörlü doğrulama artık telefon numaranızı gerekli kılmıyor. Bunun yerine Google Authenticator gibi ikincil yöntemleri kullanabileceğiniz veya donanım anahtarı girebileceğiniz bir seçenek karşımıza çıkıyor. Önceden bu süreç dahilinde telefon numarası zorunlu olarak karşımıza çıkıyordu. Yeni yöntem, kötü niyetli kişilerin SMS yoluyla şifrelerinize erişme riskini ortadan kaldırıyor. Son birkaç yılda tek kullanımlık şifre konusunda güvenlik zayıflıklarının olduğunu belirtmek gerekiyor.

Google Kullanıcılara Güvenli Ortam Sunmak İstiyor

Bir blog gönderisinde Google değişikliklerin zamanla tek kullanımlık şifre sistemini kullanan kullanıcılar için oldukça faydalı olacağını belirtiyor. Kullanıcılar burada güvenlik anahtarını bağlamak için iki seçeneğe sahip olabiliyor. Böylece oturum açarken önceden oluşturulmuş donanım anahtarlarını şifre girmeden kullanabiliyorsunuz. Ancak Workspace hesabı kullanıyorsanız şifre geçme eylemini gerçekleştiremiyorsunuz. Dolayısıyla burada şifre girmek durumundasınız.

Google File Photo

Öte yandan iki faktörlü kimlik doğrulamasını etkinleştiren her bir kullanıcı, hesap ayarları ve güvenlik kısmı içerisinden farklı güvenlik seçeneklerini etkinleştirip pasifleştirebiliyor. Google, iki faktörlü güvenlik seçeneğini kolaylaştıran yeni değişikliklerin zaman içerisinde tüm dünyadaki kullanıcıları açık hale geleceğini aktarıyor. Aynı zamanda şirket, profillerinizde iki faktörlü güvenlik seçeneğini açık hale getirmenizi tavsiye ediyor. Bu sayede herhangi bir saldırı anında bu durumdan haberdar olabilir ve saldırıyı geri çevirebilirsiniz.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.