Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

God of War Oyunları Hangi Sırayla Oynanmalı?

Bu yazımızda, geçmişten günümüze tüm God of War oyunlarını kronolojik sırayla oynamak için hangi düzeni takip etmeniz gerektiğini açıklıyoruz.

God of War Oyunları Sırası – God of War serisi sekiz oyunu kapsıyor ve dokuzuncusu bu yıl çıkacak. Sony tarafından 9 Kasım’da piyasaya sürüleceği açıklanan God of War Ragnarok, 2018’deki oyunla başlayan İskandinav mitolojisine nokta koyacak. Video oyun külliyatının en önemli eserlerden biri olan seri, olağanüstü hikayesi ve anlatı tekniğiyle yıllardan bu yana oyuncuları kendisine hayran bırakıyor.

Ragnarok’tan önce tüm God of War oyunlarını geçmişten günümüze doğru görmek, ikonik evrenin nereden nereye geldiğini anlamaya yardımcı olabilir. Hemen aşağıda, kronolojik sıraya göre listelenen God of War oyunlarının zaman çizelgesini bulacaksınız. Serinin tamamı (bir istisna dışında) PlayStation 5’te mevcut ve PlayStation Plus Deluxe üyeliğinde bulunan Klasikler Kataloğu üzerinden oynanabilir.

God of War Oyunları

God of War Ascension (2013)

god of war oyunları

2013 yılında PlayStation 3’te piyasaya sürülen God of War Ascension, listemizin ilk sırasında yer alıyor. Oyun, Kratos’un Ares’in hizmetindeyken karısını ve kızını istemeden öldürmesinden sadece aylar sonra geçiyor. Bu olay sonrasında Yunan savaş tanrısına karşı intikam yemini eden kahramanımız, nefret dolu bir mücadeleye girişiyor.

God of War: Chains of Olympus (2008)

god of war serisi

PSP’deki ilk God of War oyunu olan Chains of Olympus, zaman çizelgesi olarak Ascension ve orijinal God of War’un arasında geçiyor. Esasen bir yan hikaye olan oyunda, ölen kızıyla yeniden bir araya gelmek için Kratos’u gücünden vazgeçmesi için kandıran Persephone da bulunuyor. Asıl ismi Kore olan Persephone, Yunan mitolojisinde Zeus ile Demeter’in kızıdır.

God of War (2005)

god of war 2005

Sıra ilk God of War oyununda. 2005 yılında piyasaya sürülen aksiyon rol yapma oyununda kahramanımız, eski efendisi Ares’i öldürmeye yemin eder. Kratos, savaş tanrısına karşı şansını artırmak ve daha da güçlenmek için Pandora’nın Kutusu’nu açar. Kronolojik olarak ilk olmasa da, aslında ikonik seri PlayStation 2’de çıkan orijinal God of War ile başladı.

God of War: Ghost of Sparta (2010)

god of war oyunları sırası

Serinin ikinci PSP oyunu Ghost of Sparta‘ya kadar Kratos’un karısı ve kızı bildiğimiz tek ailesiydi. Ghost of Sparta, Kratos’un bir zamanlar kaybolduğunu düşündüğü kardeşi Deimos’u bizlere tanıtıyor. Deimos, oyunun sonunda öldürülmesine rağmen, Kratos onu kurtarmak için ölüm tanrısı Thanatos ile savaşır. Artık hiçbir ailesi kalmamış olan Kratos, tamamen tanrılık mertebesine yükselir.

God of War Betrayal (2007)

god of war betrayal

Tüm God of War oyunları arasında mobile çıkan tek oyun olan Betrayal, Kratos’un Spartalıları Yunanistan’daki çeşitli savaşlarda komuta etmesine odaklanıyor.

God of War II (2007)

god of war II

God of War II’de Kratos, birliklerini intikam için Yunanistan’a göndermeye devam ediyor. Bu durum, diğer tanrıları oldukça endişelendirir. Nihayetinde Kratos’un ihaneti, Zeus’un elinde ölümüyle sonuçlanır. Kahramanımız, Yeraltı Dünyası’ndan çıkmak için savaşır ve Zeus’tan intikam almaya yemin eder.

God of War III (2010)

god of war 3

2010 yılında piyasaya sürülen God of War III, Kratos’un Yunan tanrılarıyla girdiği intikam savaşına görkemli bir son getiriyor. Sonunda Zeus’u öldüren kahramanımız, kalan tanrılardan öcünü almayı başarır ve kanlı geçmişini arkasında bırakarak özgürlüğüne kavuşur.

God of War (2018)

god of war 2018

PS4 için geliştirilen God of War, destanı farklı bir anlatı ile yeniden başlatıyor. Artık bir baba olan Kratos, Yunanistan’daki şiddet dolu geçmişini arkasında bırakmak için çok çalışır. Kuzeydeki İskandinav topraklarında yaşayan kahramanımız, oğlu Atreus birlikte bir dağa tırmanmak için yola koyulur. Bu sefer nihai hedef, karısı ve Atreus’un annesi Fey’in küllerini dağın zirvesine serpmektir.

God of War Ragnarok (2022)

YouTube video

2018’deki oyunda bir dizi İskandinav tanrısını öldüren Kratos, oğlu Atreus ile kuzey topraklarındaki macerasına nokta koymaya hazırlanıyor. 9 Kasım 2022’de PS4 ve PS5 için piyasaya sürülecek olan God of War Ragnarok, İskandinav mitolojisinde dünyayı sona erdiren kıyamet kavramını (Ragnarok) konu alacak.

Geçmişten bugüne tüm God of War oyunlarını kronolojik olarak oynamak için yukarıdaki sırayı izleyebilirsiniz. Peki, sizce en iyi God of War oyunu hangisi? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.