Gelmiş Geçmiş En Yüksek Maliyetli Oyunlar

Bütün bu oyunların maliyetlerinin toplamı ile bir ülke satın alabilirdik.

Günümüzde oyunların çok büyük bir kısmı ücretsiz olarak piyasaya çıkmıyor. Ortalama 50 Amerikan doları fiyat biçilen oyunlar, istikrarlı bir şekilde satmaya devam ediyor. Ancak bu yapımların arkasında yüzlerce kişiden oluşan geliştirici ekiplerin, tasarımcıların, hikaye anlatıcıların hatta sanatçıların olduğu düşünüldüğünde yıllara yayılan emeğin oldukça büyük bütçelere mal edilmesi pek de şaşırtıcı olmuyor.

Oyun donanımlarının geldiği nokta ve her bir yeni içerik için yürütülen kapsamlı reklam kampanyaları da maliyetleri yukarı çekmeye devam ediyor. Bağımsız oyun geliştirme stüdyolarının bağışlar ve yatırımcılar aracılığıyla onlarca milyon dolar gelir elde ettiğini de hatırlatalım. İş böyle oldu mu markalaşmış stüdyoların yüksek beğeni alacak işler yapması için kesenin ağzını sonuna dek açmak zorunda kalması da kaçınılmaz.

Aşağıda yer alan 10 oyun, bugüne dek geliştirilmiş en yüksek maliyetli oyunlar olma özelliğini taşıyor. Bütün geliştirme masraflarını ve oyunların piyasaya çıktıktan sonraki desteklenme dönemlerinde harcanan bedellerin toplamı ile satın alabileceğimiz şeylerin sınırı olmadığını söyleyebiliriz. İlk sırada maliyeti ile dillere destan olmuş, Destiny bulunuyor.

Destiny

Destiny serisinin ilk oyunu 2014 yılında piyasaya çıktığı günden bu yana, en yüksek maliyetli oyunlar sıralamasında zirveyi başka hiçbir yapıma bırakmadı. Üç senedir zirvedeki yerini koruyan Destiny, Activision‘ın yürüttüğü geliştirme süreci ve reklam kampanyaları ile toplamda 500 milyon Amerikan dolarına mal edildi. Bungie tarafından geliştirilen oyun, pek çok mecrada Yılın Oyunu ödülü için sıralamalara girdi ve BAFTA jürisi dahil olmak üzere çoğu eleştirmenden Yılın Oyunu unvanını almaya hak kazandı.

Grand Theft Auto V

Rockstar Games ekibi tarafından geliştirilen ve yayıncılığı üstlenilen Grand Theft Auto V, gelmiş geçmiş en yüksek bütçeli oyunlar sıralamasında elde ettiği ikincilik koltuğunu yıllardır kimselere kaptırmadı. Destiny ile arasında büyük bir bütçe farkı bulunuyor olmasına rağmen yine de hala oldukça yüksek bir maliyete sahip. İlk defa Eylül 2013′te piyasaya çıkan ve o günden bu yana gelmiş geçmiş en önemli oyunlardan biri olan GTA V için 265 milyon Amerikan doları harcanmış.

Call of Duty: Modern Warfare 2

2009 yılında piyasaya çıkan Call of Duty: Modern Warfare 2, oyunun serileri arasındaki en yüksek bütçeli yapım olma özelliğini de taşıyor. Oyunun geliştirme masrafı, reklam ve tanıtım masraflarının yanında oldukça küçük kalıyor. Gelişimi için 50 milyon Amerikan doları harcanan CoD: Modern Warfare 2 için 200 milyon Amerikan doları reklam masrafı edilmiş. Toplamda 250 milyon Amerikan doları bütçe ile Activision’ın da en yüksek maliyetli ikinci oyunu olduğunu söyleyebiliriz.

Star Wars: The Old Republic

BioWare tarafından geliştirilen ve Electronic Arts tarafından yayıncılığı üstlenilen MMORPG tarzı oyun, 800’ün üzerinde geliştiricinin yer aldığı bir ekip tarafından 6 yıla yayılan uzun bir süreçte tamamlandı. Bu kadar büyük bir yapım için de oldukça büyük bir bütçe ayrıldı. En büyük bütçeli MMORPG olarak da sayabileceğimiz yapım için 200 milyon Amerikan doları harcandığı duyuruldu.

Final Fantasy VII

Listenin en üst sıralarında yer alan oyunları görüp, Final Fantasy VII bu denli eski tip grafikler ile listeye nasıl girmiş diye düşünenler çıkacaktır. Ancak oyun dünyasında sürükleyici hikayelerin peşinden gitmek ve eğlenceli oyun dinamiklerine sahip olmak isteyenlerin öğrendiği birinci kural tam da burada geçerlilik kazanıyor, oyunda grafik her şey demek değildir. Square Enix‘in hayatta kalmasını sağlayan serinin en pahalı oyunu olduğunu söyleyebileceğimiz Final Fantasy VII, Ocak 1997′de piyasaya çıktı. Gelmiş geçmiş en önemli RPG’lerden biri olan yapım için 145 milyon Amerikan doları harcandığı açıklandı.

Shenmue II

Yu Suzuki önderliğinde tasarlanan Shenmue 2, açık dünyalı bir aksiyon ve macera oyunu olarak literatüre girdi. Sega AM2 ekibi tarafından geliştirilen yapım, serinin ikinci oyunu olarak piyasaya çıktı ve Çin sinemasının karakteristik özelliklerini taşıyarak yaratıldı. 2001 yılında piyasaya çıkan oyun için toplamda 132 milyon Amerikan doları harcandığı duyuruldu.

Max Payne 3

Mayıs 2012′de piyasaya çıkan ve Rockstar Games önderliğinde geliştirilip yayınlanan oyun, Max Payne serisi içindeki en yüksek bütçeli yapım olma özelliğini de taşıyor. Seriye çok oyunculu modu getiren oyun da Max Payne 3’tür. Önceki Max Payne oyunları gibi Remedy Entertainment tarafından geliştirilmeyen ve senaryosu Sam Lake tarafından yazılmayan ilk oyundur. Rockstar Games tarafından geliştirilen oyun için 105 milyon Amerikan doları harcanmıştır.

Grand Theft Auto IV

2008 yılında piyasaya çıkan GTA IV, Rockstar North ve Rockstar Toronta işbirliğinde geliştirilip Rockstar Games tarafından yayınlanan serinin en yüksek bütçeli ikinci oyunu olma özelliğini de taşıyor. Açık uçlu bir hikaye ile kurgulanan GTA IV, Grand Theft Auto serisinin de sekizinci oyunudur. Rockstar Games bu oyunun geliştirme süreci için 100 milyon Amerikan doları harcamıştır.

Too Human

Xbox 360 için özel olarak Silicon Knights tarafından geliştirilen Too Human, aksiyon temalı bir rol yapma oyunudur. İlk olarak 1999 yılında Playstation için piyasaya sürülmesi planlanan ancak geliştirme sürecinde sessizliğe gömülen yapım için 2000 yılında Nintendo’nun kapısı çalınmış ancak daha sonra 2005 yılında Microsoft ile anlaşmaya varılmıştır. Geliştirme süreci tüm bu engellere rağmen tamamlanmış ve oyun için harcanan büyük bütçe boşa gitmemiştir. Too Human için 100 milyon Amerikan doları harcandığı duyurulmuştur.

Red Dead Redemption

Rockstar San Diego ve Rockstar North tarafından geliştirilen ve Rockstar Games tarafından yayıncılığı üstlenilen oyun, açık uçlu bir oynanışa sahip aksiyon oyunudur. Üçüncü şahıs nişancı bakış açısı ile oynanan yapım, 1911 yılında Vahşi Batı’da geçmektedir. Amerika’nın aksiyon dolu tarihine uzanmanızı sağlayan yapımda, aile üyeleri devlet tarafından esir alınan ana karakterin çete üyelerini yakalamak için verdiği mücadele konu edilmektedir. Rockstar Games, Red Dead Redemption için 100 milyon Amerikan doları harcadığını duyurmuştur.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>