Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Gelmiş Geçmiş En İyi Yapay Zeka: GPT-4 Turbo Duyuruldu

Gelmiş geçmiş en iyi yapay zeka modeli ve uzun sorguları çok daha ucuza mâl edebilecek olan GPT-4 Turbo isimli yeni yazılımını tanıttı.

OpenAI, ChatGPT’nin en yeni ve en güçlü dil modeli GPT-4 Turbo‘yu tanıttı. Yeni model, önceki sürümlere göre çok daha uzun girdileri (eski sınır olan 50 yerine 300 girdi) anlama ve işleme kapasitesine sahip. Artık, yeni yapay zeka modelinden çok daha uzun ve karmaşık işlemler yapmasını isteyebilecek, daha uzun sorular sorabilecek ve daha anlamlı yanıtlar alabileceksiniz.

Yenilenen dil modelinin eğitim aldığı veriler de güncellendi. Yalnızca Eylül 2021’e kadar olan bilgilerle sınırlı olan eski modelin aksine, bu sürüm artık Nisan 2023’e kadar güncel bilgilerin tamamına hakim. Standart GPT-4 artık internete erişebildiği için gerçek zamanlı bilgileri işleyebiliyordu ancak Turbo modelinin doğrudan internete bağlanıp bağlanmayacağı belli değil.

GPT-4 Turbo ile Geliştirici Maliyetleri Düşecek

GPT 4 Turbo ile Gelistirici Maliyetleri Dusecek

GPT-4 Turbo ayrıca görselleri doğrudan sohbet kutusundaki istemler gibi işleyebilecek ve görselin neyi tasvir ettiğini direkt olarak anlatabilecek. Kullanıcılar artık dosyalarını doğrudan yapay zekanın metin bölümüne yükleyebilecek ve hizmetten bunları analiz etmesini isteyebilecek. Claude gibi diğer yapay zeka modelleri bu özelliğe aylardır sahipti. Bu özelliği OpenAI’ın dil modelinde de görmek güzel oldu.

Gelelim en can alıcı noktaya; geliştiriciler için bu modeli kullanmak, üç kata kadar daha ucuz olacak! OpenAI, büyük dil modellerinin talimatları anlamak ve yanıtlarla yanıt vermek için kullandığı bir birim olan girdi ve çıktı belirteçlerinin maliyetlerini düşürdüğünü söyledi.

Son olarak, haftalık 100 milyondan fazla kullanıcıya sahip olduğunu açıklayan OpenAI, dünyanın en büyük 500 şirketinin yüzde 92’sinin kendi yapay zeka modellerini kullandığını da açıklayan şirket, Turbo modelin ne zaman beta sürümünden çıkarak kullanıma sunulacağını açıklamadı.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.