GeForce RTX2080Ti Battlefield 5’in RTX Efektleri İçin Yeterli Değil

Yeni Nvidia ekran kartı Battlefield 5'de beklenen performansı veremedi.

Daha önce söylediğimiz gibi DICE yeni oyunu Battlefield 5 için bir ilk gün yaması yayınladı. Bu sayede real-time ray tracing RTX efektleri aktif edilirken, aynı zamanda Windows 10 için Ekim 2018 güncellemesini de indirmek zorunda kaldık. Bu şartlar altında oyunu Nvidia GeForce RTX2080Ti ekran kartıyla test etme fırsatımız da oldu.

Şimdiye kadar muhtemelen hepiniz Battlefield 5’de gerçek zamanlı ışın izleme teknolojisinin nasıl kullanıldığını biliyordunuz. DICE oyundaki tüm yansımalar için RTX kullanırken, böylece bir oyunda gördüğümüz en isabetli yansımalar ortaya çıktı.

Devam etmeden önce söylemeliyim ki ray tracing gerçekten de geleceğin teknolojisi. Şimdiki yansıma teknolojisi ile gerçek zamanlı ışın izleme teknolojisi arasında çok ciddi farklar var. Tüm yansıma yapan yüzeyler RTX ile bambaşka gözüküyor.

Buna rağmen Nvidia’nın amiral gemisi ekran kartı GeForce RTX2080Ti, teknolojinin kullanımında tam anlamıyla ‘yeterli’ değil. Bu ekran kartıyla Battlefield 5’i sabit 60fps’de ve Ultra ayarlarda 1080p çözünürlükte oynayamadık. Ray tracing efektleri ile promosyonu yapılan bir ekran kartının bunu başaramaması ise haliyle hayal kırıklığı yaratıyor. İçindeki RT çekirdekleriyle dahi Nvidia’nın üst seviye ekran kartı tam anlamıyla akıcı bir oyun deneyimi sunamıyor.

Battlefield 5’de DICE toplamda 4 farklı ray tracing ayarı sunmuş. Low, Medium, High ve Ultra ayarlarından Medium buglı olsa da diğerlerini deneme şansımız oldu. Düşük ve yüksek ayarlarda sorun yaşanmasa da, Ultra ayarlarda 1080p çözünürlükte yeteri kadar randıman alamadık ve zaman zaman 40fps’yi gördük. Hatta genel grafik ayarlarını Medium’a düşürsek bile fps yine 60’da sabit kalmadı.

Dolayısıyla diyebiliriz ki Nvidia’nın amiral gemisi ekran kartı GeForce RTX2080Ti şu anda 1080p ve Ultra real-time ray tracing efektlerinde akıcı bir oyun deneyimini tam anlamıyla sunamıyor. Bakalım gelecekte neler değişecek?

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol