Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Galaksimizin Merkezindeki Devasa Kara Delik İlk Kez Görüntülendi!

Uluslararası bir astronom ekibi, galaksimizin merkezinde yer alan devasa bir kara deliği ilk kez görüntülemeyi başardı.

Event Horizon Telescope (EHT) adı altında kurulan uluslararası bir ekip, galaksimizin merkezinde yaşayan devasa kara deliği fotoğraflamayı başardı. BBC’nin haberine göre Sagittarius A* olarak bilinen nesne, Güneşimizin kütlesinin dört milyon katı büyüklüğünde bir hacme sahip.

Yaklaşık 60 milyon km çapında olan kara delik, Dünya’ya yaklaşık 26.000 ışıkyılı uzaklıkta bulunuyor. Bilim insanları, 2019 yılında Messier 87 (M87) adını verdikleri bir başka kara delik görüntüsü daha yakalamayı başarmışlardı. Söz konusu nesne, Güneşimizin kütlesinin 6,5 milyar katı büyüklüğündeydi.

Kara Delik, Dünya’dan 26.000 Işıkyılı Uzaklıkta

süper kütleli kara delik fotoğrafı

EHT projesinin arkasındaki isimlerden biri olan Prof. Heino Falcke, çektikleri süper kütleli kara delik fotoğrafının hem kendileri hem de bu nesneleri anlama açısından çok önemli olduğunu söyledi. Galaksi merkezlerinde bulunan bu ‘uzay bölgelerinin’ nasıl oluştuğu henüz bilinmiyor. Olağanüstü bir yer çekimi kuvvetine sahip olan kara delikler, bazı büyük yıldızların patlamasından sonra ortaya çıkabiliyor.

Dünya’dan 26.000 ışıkyılı uzaklıkta olan Sagittarius A* ya da kısaca Sgr A*, gökyüzünde küçük bir iğne deliği olarak görünüyor. Kara delik fotoğrafını interferometrisi (VLBI) adı verilen özel bir teknikle yakalayan EHT, bunu yaparken dünyanın farklı bölgelerinde bulunan geniş aralıklı sekiz radyo anteninden oluşan bir ağı birleştiriyor.

Sgr A* Güneş’ten 4 Milyon Kat Daha Büyük

kara delik görüntüsü

Yapımı 10 milyar dolara mal olan James Webb Uzay Teleskobu, şimdi gözünü yeni keşfedilen kara deliğe çevirecek. Sgr A* ve etrafındaki halkayı mercek altına alacak olan teleskop, inanılmaz derece hassas kızılötesi araçlarıyla kara deliğin çevresini inceleyecek. Araştırmanın ardından Samanyolu Galaksimizde yer alan bu devasa nesne hakkında daha fazla bilgiye sahip olacağız.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.