Fortnite’ın Sadece İki Senede Kazandığı Akıl Almaz Para

Epic Games ve Apple arasındaki yasal savaşın yansıması olarak bir zamanlar gizli olan belgeler gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Şimdi de Fortnite'ın 2018 ile 2019 arasında tam 9,1 milyar dolar kazandığı ortaya çıktı.

Epic Games ve Apple davasındaki ilk duruşma gerçekleşti. Tüm dünyanın gözlerini çevirdiği mahkemeden çarpıcı belgeler sızdırılmaya devam ediyor. Epic, fenomen Battle Royale oyunu Fortnite’ın pazar hacmini göstermek amacıyla mahkemeye çeşitli belgeler sunuyor.

İşte o belgelerden birinde, oyunun 2018’de 5,8 milyar dolar ve 2019’da 3,7 milyar dolarlık bir kazanç sağladığı bildiriliyor. Bu da sadece iki yılda 9.1 milyar dolar demek. Ayrıca raporlarda, Epic’in bu iki yıldaki karının da 5.5 milyar dolara ulaştığı bilgisi de yer alıyor.

Fortnite geliri PlayStation

Söz konusu rakamlar, Rocket League ve Battle Breakers dahil Epic’in sahip olduğu diğer tüm oyunları gölgede bırakıyor. Zira her iki oyun da söz konusu tarihlerde toplamda yalnızca 108 milyon dolar kazandı. Aynı belgelerde Amerikalı şirketin Unreal Engine motorundan 220 milyon dolar gelir sağladığı da belirtiliyor.

Üç hafta sürmesi planlanan Epic Games-Apple davası, kamuoyuna şimdiden çok sayıda malzeme verdi. Sony’nin çapraz oyun için yayıncılardan ek ödeme istemesi, Fortnite’ın PlayStation’daki gelirleri, Epic Games’in mağazaya özel oyunlar için ödediği paralar ve mağaza komisyonları, sızdırılan mahkeme belgeleri arasında yer alıyor.

apple ve epic games fortnite

Epic Games, Ağustos 2020’de Apple’ın uygulama mağazasındaki satın alımlarda aldığı yüzde 30’luk komisyonu ödememek için kullanıcıların doğrudan oyun üzerinden ödeme yapabilecekleri bir güncelleme yayınlamıştı. Bunun üzerine Apple, Fortnite’ı App Store’dan kaldırmıştı. Epic ise teknoloji devinin bu hamlesine, antitröst davası açarak karşılık vermişti.

blank
1993 yılında Ankara’da doğdu. Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Aynı yıl, Tamindir'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Burada geçirdiği 2 yılın ardından Webtekno’da 1 yıl yazarlık ve editörlük yaptı. Şimdi yoluna Turkmmo'da devam ediyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol