Fortnite’ın En Fazla Gelir Sağladığı Platform Mahkeme Belgeleri ile Ortaya Çıktı

Apple ile Epic arasında devam eden yasal savaşla ilgili mahkemeye sunulan belgeler, PlayStation'ın aslında Fortnite'ın en büyük platformu olduğunu ortaya koydu.

Sevilen Battle Royale oyunu Fortnite geliştiricisi Epic Games, App Store yönergelerinin tekelci ve rekabete aykırı olduğu gerekçesiyle Ağustos 2020’de Apple’a antitröst davası açmıştı.

Daha önce bildirdiğimiz gibi, Apple, pazarda tekel olmadığını ve Fortnite gibi oyunların mevcut pazar boyutunu göstermek amacıyla Valve’ın sahibi olduğu dijital oyun mağazası Steam ve PlayStation Store gibi platformlardan veri talep etmişti.

Fortnite geliri PlayStation

3 Mayıs’ta başlayacak olan mahkeme öncesinde açıklanan belgeler, PlayStation 4‘ün Mart 2018’den Temmuz 2020’ye kadar Fortnite’ın toplam gelirinin yüzde 46,8’ini oluşturduğunu ortaya koyuyor. Bu da oyunun söz konusu tarihte dijital platformlardan elde ettiği toplam gelirin neredeyse yarısına denk geliyor. Buna karşılık Xbox One geliri ise yüzde 27,5 ile ikinci sırada yer alıyor.

Dünya genelinde 300 milyondan fazla oyuncusu bulunan Fortnite, 2019 yılında 1.8 milyar dolar gelir elde etmişti. Bugün ortaya çıkan belgeler, pastadaki payın büyük bölümünün PlayStation platformundan geldiğini gösteriyor.

PlayStation 4 Fortnite

Aynı belgelere göre, Fortnite’ın sağladığı toplam gelirin sadece yüzde 7’si App Store’dan geliyor, ancak bu pay, Apple ve Epic arasındaki yasal savaşta çok önemli bir rakam olacak.

Epic Games ve Apple arasındaki soğuk savaş, Epic’in hem iPhone hem de Android cihazlarda oyuna uygulama içi satın alımlar için oyuncuların doğrudan şirkete ödeme yapabildikleri bir güncelleme getirdiğinde başladı. Apple ve Google ise bu güncellemenin App Store ve Play Store mağazalarındaki ödeme ve komisyon kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle Fortnite’ı kaldırmıştı. Fenomen Battle Royale oyununun App Store’a geri dönüp dönmeyeceğini dava sonunda göreceğiz.

blank
1993 yılında Ankara’da doğdu. Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Aynı yıl, Tamindir'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Burada geçirdiği 2 yılın ardından Webtekno’da 1 yıl yazarlık ve editörlük yaptı. Şimdi yoluna Turkmmo'da devam ediyor.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol