Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Fortnite’a ‘Bağımlılık Yapıyor’ Davası Açıldı!

2019 yılında Epic Games'e karşı Kanada'da açılan bir dava, Fortnite bağımlısı olduğu iddia edilen iki çocuk adına davacının harekete geçmesiyle toplu davaya dönüştü.

Kanadalı bir yargıç kısa süre önce Epic Games’e karşı Fortnite bağımlılığı etrafında dönen bir 2019 toplu dava davasını onayladı. Dava ilk olarak, ebeveynleri oyunun bağımlılık yapan doğasının çocuklarının zorunlu olarak oyunu oynamasına neden olduğunu iddia ederek suçu geliştirici Epic Games’e yükleyen iki çocuk adına açıldı.

Epic Games, davalara yabancı değil çünkü şirketin kayda değer bir yasal dava geçmişi var; bunların en başında Epic Games’in oyun içi para birimi olan V-Papel’in satışı nedeniyle Apple ve Google’a açtığı 2020 davasını örnek verebiliriz ancak hiçbir yasal sorun, oyunun her gün oyuna giriş yapan ve çoğu çocuk olan çok sayıda oyuncuyla tüm zamanların en başarılı oynaması ücretsiz oyunlarından biri olmasını engellemedi.

Fortnite’a Çocuklar İçin ‘Sınırlı Hesap’ Özelliği Geldi

Fortnitea Cocuklar Icin Sinirli Hesap Ozelligi Geldi

Üç ebeveyn, çocuklarının Fortnite’a bağımlı hale geldiğini ve bunun sonucunda zarar gördüğünü iddia ederek Epic Games’e dava açtı ve oyun geliştiricisinin oyunu kasıtlı olarak bağımlılık yapacak şekilde tasarladığını ekledi. Bu iddia edilen zarar, V-Papel’e fahiş miktarlarda para harcamayı ve panik atağı tetiklediği iddiası ile gündeme geldi.

CTV News, bir Quebec yargıcının davacının iddiasının “anlamsız veya açıkça temelsiz görünmediğine” inandığını ve bu nedenle davayı onayladığını bildirdi. Yargıcın daha önce bahsettiği ilgili bir faktör, Dünya Sağlık Örgütü’nün video oyunu bağımlılığını bir hastalık olarak sınıflandırmasıydı; bu, davadaki ebeveynlerden birinin Ekim 2019’da oğlunun “siber bağımlılık” teşhisi hakkında bir rapor sunduğu göz önüne alındığında uygun bir referanstı.

Epic Games CTV News’e, Fortnite’ın ebeveyn kontrollerinin ebeveynlerin çocuklarının oyun zamanını takip etmesine ve oyun içi satın alımlara harcama limitleri koymasına izin verdiğini doğrulayan bir açıklama ile yanıt verdi. Şirket ayrıca davayı “haksız” olarak nitelendirdi ve savunmasını mahkemeye taşıma niyetini dile getirdi.

Davanın önemli bir yönü de Epic Games’in Fortnite, Fall Guys ve Rocket League için Sınırlı Hesaplar‘ı açıklamasından sadece birkaç gün sonra onaylanması. Bu hesaplar daha genç oyuncular için tasarlandı ve oyun içi sesli sohbet ve gerçek parayla oyun içi alışveriş yapma gibi özelliklere erişmek için bir ebeveyn veya velisinin e-posta adresini vermelerini gerektiren özellikler ekledi.

Epic Games, bu davayla mahkemede mücadele etmeyi planlıyor, bu nedenle genç ve yaşlı oyuncuların bunun tüm sonuçlarını görmesi sadece an meselesi.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.