İnceleme

Unreal Engine ve Paragon ile yakından tanıdığımız Epic Games, Battle Royale moduna sahip yeni oyunu ile karşımıza çıktı. Tüm platformlar için ücretsiz olarak yayınlanan bu oyun, eşli oyuncu temelli ve çevrim içi bir oyun olma özelliğine sahip.

Fortnite 1

Oyun şöyle başlıyor: Amansız bir fırtına başlar. Dünya nüfusunun çoğu yok oldu. Buda yetmezmiş gibi canavarlar dünyayı istilaya geldiler. Fırtınayı durdurma mücadelesine katılabilmek için geriye kalan insanlara liderli yapmalısın. Her oyunun birbirinden farklı olduğu dünya da amansız bir mücadeleye ortak olmalısın. Oyun içerisinde deva hisarlar inşa etmeli, egzotik silahlar yapmalı, ganimetleri toplamalı ve kahramanlarına seviye atlatmalısın. Çevrim içi eşli oyunculu mod da dört oyuncu ile Fırtına’ya karşı mücadele etmelisin.

Öncelikle Fortnite’ın grafik kalitesinden, ses özelliklerinden ve performans bilgilerinden söz ederek başlamak istiyorum. Geliştirici ekip Paragon gibi gerçekçi grafiklerin dışına çıkarak çizgi film tarzında grafiklere sahip olan Fortnite’ı bizlere sundu. Kullanılan renkler ile oyun oldukça güzel ve tatlı bir görünüme sahip olmuş. Oyun içerisinde ki karakterler, çevrede ki nesneler, düşmanlar ve senaryo oyunun ne kadar titiz bir çalışma ile gün yüzüne çıktığını bizlere hissettiriyor adeta.  Grafiklerin gerçeklikten uzak olması, geliştirici ekibin Paragon oyununa bağlı kalmadığının da en büyük göstergesi olarak karşımıza çıkıyor. Fortnite’ı Paragon ile karşılaştıracak olursak tamamen sıfırdan yapılmış bir oyun olarak belirtebiliriz.

Oyun içerisinde kullanılan ses efektleri ve seslendirmeler oldukça başarılı bir yapı ile karşımıza çıkıyor. Oyunda gayet net ve ortama uygun sesler duyuyoruz. Oyunda ki karakter seslerinin ciddi bir üslup yerine şakayla karışık bir tavırla yapılmış olması oyuna farklı bir hava katmış. Hatta bu seslendirmelerin yer yer yüzümüzü güldürür nitelikte olduğunu da belirtelim. Epic Games, zaten oyunların da genellikle espirili bir üslup kullanıyordu. Battle Royale modu ile gelen Fortnite espirili üslubu ile oldukça beğenildi.

Oyunun performansından söz edecek olursak, pekte iyi şeyler söyleyemeyeceğim ne yazık ki. Biraz önce de belirttiğimiz gibi, Fortnite Unreal Engine ile geliştirilmiş bir oyun. PlayStation 4 Pro üzerinde denenen oyun, 30 FPS değerinde bir performans sergiliyor. Ayrıca FPS düşüşleri de yer yer canınızı sıkabiliyor. Oyun 1080p çözünürlük ile ekstra bir grafik iyileştirme veriyor, ancak FPS değerleri bu kadar başarısızken grafik iyileştirmesi de pek bir şey ifade etmiyor açıkçası. Fortine Battle Royale’i oynadıktan sonra aklıma takılan en önemli ayrıntı Epic Games’in PlayStation 4 ve PlayStation 4 Pro için yayınladığı bütün oyunlar 60 FPS olurken, Fortnite neden 30 FPS ile sınırlı kaldı düşüncesi oldu. Gelecek olan güncellemelerle 60 FPS’e yükselir mi bilinmez ama Epic Games’in en başarılı  oyunlarından biri olan Fortnite Battle Royale’in 30 FPS olması bizleri şaşırttı.

Fortnite 3

Fortnite’ı ilk gördüğüm de aklıma gelen biraz Rust benzeri  ve klasik kule savunma oyunlarının birleşimi bir oyun olduğuydu. Oyun içerisinde ana bir bölgemiz var. Bize verilen bu bölgeyi bir yandan korurken bir yandan da genişleterek büyütmemiz isteniyor bizden. Alanımızı ne zaman büyütmeye karar verip harekete geçsek zombiler tarafından saldırılara maruz kalıyoruz. Bölgemizi savunma görevleri çok nadiren geliyor. Genellikle harita üzerinde ki çeşitli bölgelerde ki görevler veriliyor bizlere. Ancak şunu da belirtmeden edemeyeceğim, görevlerin mantığı hiç değişmiyor. Oyun içerisinde ki Objektifi buluyor, koruyor ve düğmeye basarak aktif hale getiriyoruz. Görev süresi yavaş yavaş akarken her yönden gelen zombi saldırılarını da durdurmamız isteniyor bizden. Başarı ile tamamladığımız görevler sonucunda performansımıza bağlı olarak ganimet kutuları ile ödüllendiriliyoruz. Görev sonucunda eğer ganimeti yetersiz buluyor ya da görevi tam tamamlamadıysanız o görevi birçok kez yapabiliyorsunuz. Oyun içerisinde farklı özellikler de birçok karakter bulunuyor. Her karakterin de kendisine özgü yetenekleri bulunuyor. Oyun içerisinde Ninja, savaşçı ve yol bulucu gibi birçok karakter sınıfı mevcut. Her sınıfında kendilerine özgü yetenekleri bulunuyor. Karakteriniz de bulunan yetenekleri dilerseniz seviye atlatarak geliştirebilirsiniz.

Oyun içerisinde ki görevleri dilerseniz tek başınıza dilerseniz de arkadaşlarınıza gerçekleştirebilirsiniz. Ancak orta da şöyle bir problem bulunuyor. Görevleri tek başımıza yapmak istediğimiz de zorluk derecesi artabiliyor. Bu problemden dolayı sizlere görevleri arkadaşlarınız ile tamamlamanızı tavsiye ediyorum. Görevleri arkadaşlarınız ile tamamlarsanız oyundan daha fazla zevk alacağınızı rahatlıkla söyleyebilirim. Yazımın başında da dediğim gibi, dünyada ki insanların çoğu öldü. Fortnite’da görevleri gerçekleştirirken yaşayan insanlara da denk gelebiliyoruz. Hatta ganimet kutuların da ve bize verilen ödüllerden de yaşayan insanlar çıkabiliyor. Eğer oyunda belirli bir seviyeye kadar ilerleme kaydettiyseniz kendinize özel takımlar açabilir ve bölgenizi rahatlıkla genişletebilirsiniz. Takımınızda ki insanların seviyesi ne kadar yüksek olursa o kadar güçlü oluyorsunuz. Yani oyun tamamen ganimet sistemi üzerine kurulu. Oyun içerisinde geniş bir ganimet depomuz bulunuyor. Bu depo içerisinde silah, kahramanlar, koruyucular, kaynaklar ve hayatta kalan insanları rahatlıkla görebiliyoruz. Oyun içerisinde hızlı bir şekilde silah bulabiliyoruz. Ayrıca bu silahlarında belirli bir seviyesi bulunuyor. Dilerseniz arttırabilirsiniz. Örneğin 10. Seviye bir silah kafadan vuruşlar da diğer silahlara nazaran daha fazla hasar verebiliyor. Oyun içerisinde yakın dövüş silahlarının yanı sıra menzilli silahlar ve tuzaklı silahlar da bulunuyor. Tüm bu silahlara mermi bulabilmemiz için kaynaklara ihtiyacımız oluyor. Zaten oyunun can sıkıcı tarafı da kaynak aramak oluyor. Zamanımız görevden çok kaynak aramakla geçiyor.

Oyun içerisinde 4 farklı seviye de yetenek ağacı ve 4 farklı seviye de araştırma ağacı bulunuyor. Oyunda yetenek puanlarımızı seviye atladıkça alıyoruz. Oyun içerisinde ki araştırma puanları ise merkezden otomatik olarak geliyor. Birinci seviyede ki yetenek ağacında 74 yetenek, birinci seviye araştırma ağacında toplam 34 araştırma bulunuyor. Seviyemiz artıkça bu rakamlar da otomatik bir şekilde artıyor. Fortnite’ı kısa süreli oynamak isteyen oyuncular ne yazık ki özelliklerin birçoğuna erişemeyecek. Çünkü özelliklerin büyük bir kısmı yetenek ağacı ile açılabiliyor. Oyun son derece detaylı bir yapıya sahip. Detaylı olduğu kadar da karışık bir oyun. Oynanışı ise oldukça basit bir yapıya sahip olarak karşımıza çıkıyor. Oyunda inşaat modunda çıkıp menüye döndüğünüz de karşınıza o kadar fazla detay geliyor ki kısa süreli de olsa bir karmaşıklık oluyor. Oyunda Binlerce yetenek, yüzlerce silah şeması, hayatta kalanlar, kahramanlar, koruyucular derken oyunu oynamaktan çok kaynak aramakla vakit öldürüyoruz. Ayrıca bu kaynakları da gerçek para ile de dilerseniz satın alabiliyorsunuz. Zaten Epic Games, oyunu mikro ödemelere bağlamak istiyor. Yani oyun içi içerik satışları için zemin hazırlıyor.

Fortnite 5

Sonuç olarak oyun ücretsiz olarak tüm platformlarda paylaşıldığı için indirip denemenizi tavsiye ediyoruz. PUBG ile benzerliği yüzünden eleştiri yağmuruna tutulsa da Fortnite, Battle Royale modu ile oyun dünyasında farklı bir konuma geldi. Yayınlanmasının ardında sadece 24 saat içerisinde 1 milyon oyuncuya ulaşan Fortnite, ne kadar başarılı bir oyun olduğunu da rakiplerine ıspatlamış oldu. Eğer PlayerUnknown’s Battlegrounds’a para vermeden Battle Royale tarzı bir oyun oynamak istiyorsanız Fortnite’ı öneriyoruz.

İyi

  • Etkileyici grafikler
  • Fantastik bir dünya
  • Basit kontroller
  • Eğlenceli bir oynayış
  • Ganimet sistemi

Kötü

  • 200 TL'ye kadar mikro ödemeler
  • Yetersiz kaynak
  • Görevlerin aşırı zorluğu
  • Konsollar da 30 FPS ile oynanması
9.4

Mükemmel

Ses - 9.4
Grafik - 9.4
Oynanabilirlik - 9.3

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol