Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Apple, Fortnite’ın App Store’a Geri Dönmesine İzin Vermiyor

Epic Games ve Apple arasındaki haksız rekabet davası Fortnite geliştiricisinin zaferiyle sonuçlanmasına karşın, fenomen battle royale oyunu bir süre daha iOS cihazlara geri dönemeyecek.

Popüler battle royale oyunu Fortnite‘ın geliştiricisi Epic Games ve Apple arasındaki yasal savaş, 10 Eylül’de Epic’in lehine verilen kararla şimdilik sona erdi. Şimdilik dememin nedeni, ABD’li teknoloji devinin karara itiraz edecek olması. Bugün ortaya çıkan yeni detaylara göre temyiz süreci bitene kadar Fortnite iOS ekosistemine geri dönemeyecek.

Süreçten habersiz olan okuyucularımız için kısa bir özet geçelim. Epic Games, Fortnite iOS sürümüne uygulama içi satın alımlarda oyuncuların doğrudan şirkete ödeme yapabildikleri bir güncelleme yayınlamıştı. Bunun üzerine Apple, güncellemenin App Store‘daki ödeme ve komisyon kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle Epic’in geliştirici hesabını banladı ve Fortnite’ı mağazadan kaldırdı.

Fortnite iOS Sürümü Bir Süre Daha App Store’da Yer Alamayacak

fortnite ios apple epic games

Epic ise bu hamleye karşılık olarak App Store yönergelerinin tekelci ve rekabete aykırı olduğu gerekçesiyle geçtiğimiz yılın ağustos ayında Apple’a antitröst davası açtı. İki Amerikalı şirketi karşı karşıya getiren davanın ilk duruşması 3 Mayıs 2021 tarihinde düzenlendi.

10 Eylül’de görülen son duruşmada ise Apple’ın geliştiricilerin uygulamalarda nasıl ödeme alınabileceğine dair koyduğu bazı kısıtlamaları kaldırılmasına karar verildi. Kısacası dava Epic’in lehine sonuçlandı. Kararı temyize götüren Apple, tüm hukuk yolları kapanana kadar yasal süreci devam ettireceğini söyledi.

Apple, Epic Games’i İki Yüzlü Olmakla Suçluyor

Fortnite ios

İki şirket arasındaki yazışmaları Twitter’dan paylaşan Epic Games CEO’su Tim Sweeney, Apple’ın temyiz süreci bitene kadar Fortnite’ın App Store’a geri dönmesine izin vermeyeceğini belirtti. Apple’a gönderilen e-postalarda, mahkeme kararına uyulması gerektiği ve en kısa zamanda geliştirici hesabının yeniden aktif edilmesi isteniyor. Cupertino merkezli teknoloji devi ise Epic’in yanlış beyanlar vererek kasıtlı olarak sözleşme ihlali yaptığını ve Fortnite’ı kaldırmasının yasal ve uygulanabilir olduğunu söylüyor.

Epic Games’i iki yüzlü olmakla suçlayan Apple, “Epic’in geliştirici hesabını yeniden aktif duruma getirip getirmeme noktasında takdir tamamen bizde. Bölge mahkemesinin kararı kesinleşene ve temyiz edilemez hale gelene kadar Fortnite’ın App Store’a geri dönmesi için yapılan talepleri dikkate almayacağız” ifadelerini kullandı.

Apple ve Epic Games arasındaki yasal savaş şimdilik sona ermiş olsa da, Fortnite iOS cihazlara yakın zamanda dönemeyecekmiş gibi görünüyor. Konuya ilişkin yeni gelişmeler yaşandığı takdirde sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.