İnceleme

Hayatımıza hem soktukları, hem de götürdükleriyle birçok kişi için Football Manager serisi gerçek bir efsane. SI Games’in yıllardan beri seri halinde her sene sunduğu, CM 3’den bu yana Türk oyuncuların da gönlünde taht kuran bir oyun. Football Manager bu yıl yeni sürümüyle bir kez daha geri dönerken, şu anda beta aşamasında yer alıyor ve yakında tam sürüme de geçecek.

Football Manager 2019 – Miles Jacobson Röportajı

football manager 2019 fm 2019 incelemesi 1

Baştan hatırlatmak gerekir ki oyunun şu anda beta sürümünü inceledik fakat tam sürüm de 15 gün sonra çıkış yapacak. Yani bu beta sürüm oyunun tam halini yansıtıyor ve herhangi bir eksik yok. Sadece belli başlı bug ve hatalar, çeviri eksiklikleri bulunuyor.

Yenilenen Arayüz

Football Manager 2019 inceleme yazımızda oyunun her ayrıntısına ve yeni özelliklere değineceğiz. Öncelikle her yıl oyunun arayüzünde değişiklik yapıldığını biliyorsunuz. Bu bazen ufak rötuşlar oluyor, bazen de köklü değişiklikler. Bu sene ise ikisinin ortası bir durum söz konusu. Arayüz yenilenmiş ve çok daha hoş, taze bir görünüme kavuşmuş. Fakat aynı zamanda eski oyunculara da hiçbir zorluk çıkarmıyor ve kısa sürede laışabiliyorsunuz. Özellikle de taktik ve antrenman menülerindeki değişimler göze çarpıyor.

Aslında yenilenen Football Manager logosu bunun sinyallerini vermişti. Yeni renk tasarımı ve görsellik beni her anlamda tatmin etti diyebilirim.

football manager 2019 fm 2019 incelemesi 2

Detaylı Antrenmanlar

Bu sene Football Manager 2019’da dikkatinizi en çok çekecek şey yenilenen antrenman arayüzü olacaktır. Çok uzun yıllar sonra bu alanda ciddi değişikliğe gidilirken, SI Games yıllar boyunca profesyonel kulüplerin antrenman seanslarına katıldı ve bu süre zarfında cidd ibilgi topladı.

SI Games’in bilgi birikimi ve zaman içinde edindiği tecrübe ise görünüşe göre Football Manager 2019’un yeni antrenman arayüzünü meydana getirdi. Açıkçası ilk açtığım anda kafam epey karıştı çünkü eskiye göre son derece detaylıydı. Artık takvim içinde gün gün hangi antrenmanları yapacağınızı ayarlayabiliyorsunuz. Üstelik antrenman modları da kendi içinde seçeneklere ayrılıyor.

Diğer yandan gözünüzü korkutmaya da gerek yok. Football Manager 2019’un antrenmanları seçtiğiniz taktiğe göre ön tanımlı olarak geliyor ve asistan menajeriniz de size yardımcı oluyor. Böylece elinize hazır bir antrenman programı geçiyor. Siz ise dilerseniz ufak dokunuşlar yapabiliyor, dilerseniz baştan bir program hazırlayabiliyorsunuz.

Önceki oyunda antrenman kısmında çok az seçeneğimiz bulunuyordu. Örneğin hücum ya da defans organizasyonları gibi genel alanlara bağlıydık. Genel sekmesi altında bunlar yine bulnuuyor fakat daha derin bir şekilde. Örneğin oyuncularınıza savunma çalıştıracaksanız, bunun savunmanın hangi alanı olduğuna da karar verebiliyorsunuz. Misal; hava savunması gibi.

Sezon öncesi antrenmanlar takviminizin önemli bir parçası. Artan detay ve derinlikle Football Manager 2019 bu konuda size çok daha fazla fırsat sunuyor. Düzgün bir şekilde organize edilen sezon öncesi dönem, oyuncularınızı şekle sokmakla kalmıyor aynı zamanda sezon boyunca fit ve sağlıklı kalmalarına da yardımcı oluyor.

Football Manager 2019’da değişen bir diğer özellik ise özel eğitim sistemi. Artık oyunda yeni bir Mentorluk sistemi bulunuyor ve mentor grupları oluşturabiliyorsunuz. Örneğin as takım kalecilerinizden üçlü bir grup yapabilir, genç kalecilerin takımın as kalecisiyle birlikte çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bu da genç oyuncuların özellikle zihinsel gelişimine büyük katkıda bulunuyor.

VAR Sistemi ve Maç Motoru Geliştirmeleri

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz sezonlarda futbol dünyasına VAR sistemi geldi, hatta bu sene Türkiye Süper Ligi’nde de kullanılmaya başlandı. Teknolojinin gerçek futbol dünyasındaki etkisi olan VAR, oyunda da yer alıyor ve oyuna doğrudan etki ediyorlar. Aynı zamanda kullanılan teknolojilerle ilgili oyun sonu röportajlarda da sorular alıyorsunuz.

Yeni teknolojiden bağımsız olarak, Football Manager 2019 oyun motoruna yapılan bir dizi geliştirme de mevcut. Seri bu konuda zaten hep başarılıydı fakat bu sefer taktiksel tarzınızı sahada daha çok görüyorsunuz, maça etki ettiğini hissediyorsunuz.

3D maç motorundaki değişiklikler de kısa sürede göze çarpıyor. 500’ün üzerinde animasyon değişikliği-geliştirmesi yapılırken, bunlar kesinlikle kağıt üzerinde olan şeyler de değil. Top kontrol animasyonları, ortalar, kafa topları, paslar, şutlar, kısacası her alanda fark edeceksiniz. Eski absürd hareketlerin büyük çoğunluğu yerini gerçekçi hareketlere bırakmış. Grafikler geliştirilmiş ve kenar yumuşatma artırılmış. Elbette hiçbir zaman oyunun 3D motoru FIFA ya da PES kalitesinde olmayacak fakat Football Manager’den böyle bir beklenti içine girmek de zaten yersiz olacaktır.

Fark edeceğiniz bir diğer görsel değişiklik de stadyumlar olacak. Bu sefer stadyumlar daha iyi ve detaylı yapılmış. Özellikle alt liglerin küçük takımları büyük stadlara değil, düşük kapasiteli gerçekçi stadlara sahipler. Ek olarak tribünlerde engelli taraftarların yer alması da hoş ve ince düşünülmüş bir detay.

football manager 2019 fm 2019 incelemesi 3

Farklı Bir Taktik Ekranı

Futbol felsefeniz teknik direktörlük kariyerinizde sizi tanımlayan baş etken. Football Manager 2019’da taktik sistemi de antrenmanlar gibi ciddi bir değişikliğe sokulmuş. Oyuna başlar başlamaz bunu fark ediyorsunuz ve kısa bir eğitim ekranı da sizi karşılıyor. Böylece zorluk çekmeden kısa sürede alışıyorsunuz.

SI Games aslında son birkaç yıldır taktikler üzerinde çalışıyordu fakat hiç bu kadar üstüne düşmemişti. Football Manager 2019’un taktik yaratıcı ekranında ekstra taktiksel stiller bulunuyor ve hazır bir tanesini seçebiliyorsunuz. Elbette sıfırdan yaratma şansınız da var fakat özellikle yeni başlayanlar için bu taktikler ideal olmuş. Gegenpres, Tiki-taka, Catenaccio gibi pek çok tanıdık taktik bulunuyor. Bunları hızlıca seçip takımınızı üstünde çalıştırmaya başlayabilirsiniz.

Aynı zamanda artık takım talimatlarını da oyunun üç aşamasına göre ayarlayabiliyorsunuz. Bu sayede takımınız top sizdeyken farklı, top rakipteyken farklı hareket edebiliyor. Eklenen talimatlar ile FM 19 taktik ekranı çok daha fazla fonksiyon sunuyor. Ek olarak bu sene oyuna eklenen birkaç yeni oyuncu rolü de bulunuyor.

football manager 2019 fm 2019 incelemesi 4

Nihayet Bundesliga!

Yıllar süren bekleyişin ardından nihayet Football Manager 2019 ile oyuna tam lisanslı Bundesliga da eklenmiş oldu. Oyunda hem Bundelisga, hem de Bundesliga 2 ligleri kulüp logoları, formaları ve oyuncu yüzleriyle yer alıyor.

Özellikle genç yeteneklerin çıktığı Bundesliga’nın oyuna tam haliyle eklenmesi pek çok Football Manager hayranı için sevindirici bir gelişme. Daha önce Almanya milli takımını oyunda hiç yönetmediyseniz, Football Manager 2019 bunun için harika bir başlangıç olabilir.

Son sözlere gelecek olursak, açıkçası Football Manager 2019 kusursuz bir oyun değil. Fakat bu sene gelişme olmadığını, iyiye gitmediğini söylemek de büyük haksızlık olur. Bana kalırsa Football Manager 2015’den bu yana serinin en iyi oyunu FM 19 olmuş diyebilirim. Yine mükemmel hazırlanan oyuncu ve kulüp veritabanı, geliştirilen 3D maç motoru, keyfi iki kat artıran yeni taktik ve antrenman modülleri ile Football Manager 2019 son derece başarılı bir futbol menajerliği simülasyonu. Daha önce seriye ara verdiyseniz ya da ilk defa teknik direktör olmaya adaysanız, muhtemelen Football Manager 2019’dan iyi bir başlangıç bulamazsınız!

İyi

  • İnanılmaz detaylı veritabanı
  • Geliştirilen 3D maç motoru
  • Yeni taktik ve antrenman modülleri
  • Yenilenen arayüz

Kötü

  • Zaman zaman maç motorunda hâlâ hatalar yaşanıyor
8.8

Çok iyi

Ses - 8.8
Grafik - 8.8
Oynanabilirlik - 8.8

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol