Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

FIFA’nın Tahtını Deviren Hogwarts Legacy Bir İlki Başardı!

Hogwarts Legacy, GTA 5'ten bu yana İngiltere'nin yıllık listelerinde 1. olan ilk FIFA dışı oyunu olmayı başardı.

Hogwarts Legacy, GTA 5’ten bu yana İngiltere’nin yıllık listelerinde 1. olan ilk FIFA dışı oyunu olmayı başardı. Playstation 5, 2023 yılında oyunun çıkış yaptığı en güçlü platform oldu. Harry Potter markasının başarılı oyunu, 2023’te Birleşik Krallık’ta en çok satan fiziksel video oyunu oldu ve FIFA serisinin on yıllık hakimiyetine son verdi. GamesIndustry.biz’in haberine göre, Harry Potter evreninde geçen RPG, 2013’teki Grand Theft Auto 5’ten bu yana bu başarıya ulaşan ilk oyun.

Oyunun en güçlü platformu PlayStation 5 olurken, PlayStation 4 ikinci sırada yer alıyor. Oyunun en çok satan üçüncü platformu Nintendo Switch oldu. Oyunun Nintendo Switch sürümünün Kasım ayında piyasaya sürülmesi ve PS5 ve PS4 sürümlerinin sırasıyla Şubat ve Mayıs aylarında piyasaya sürülmesi de oyunun Nintendo Switch’te ne kadar başarılı olduğunu gösteriyor.

Hogwarts Legacy Boykot Edilmişti

FIFA'nın Tahtını Deviren Hogwarts Legacy Bir İlki Başardı!

Gfk verilerine göre 2023 yılında İngiltere’de 12,76 milyon kutulu video oyunu satıldı ve bu sayı geçen seneye göre yaklaşık %5’lik bir düşüşe karşılık geldi. Kasım ayı itibariyle Hogwarts Legacy, ABD listelerinde inanılmaz derecede güçlü bir performans gösteriyordu. Kasım ayında çıkış yapmış Call of Duty Modern Warfare 3 ile yılın en üst sıralarında başa baş mücadele ediyordu.

Hogwarts Legacy, ünlü kitap serisindeki olayların yaklaşık 100 yıl öncesinde geçiyor ve oyuncuları Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’nda yeni bir öğrenci rolüne sokuyor. Oyunun orijinal sürümü, kitap yazarı JK Rowling’in transseksüel haklarına ilişkin kamuoyuna açıkladığı görüşleriyle ilgili ciddi tartışmaların ortasında geldi. İyi performans göstermesine rağmen oyun, Rowling’in birçok kişi tarafından transfobik olarak algılanan kamuya açık yorumları nedeniyle bazı Harry Potter hayranları tarafından boykot edildi.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.