Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

 

Facebook, Myanmar’da Geçici Olarak Engellendi

Myanmar'daki siyasi olaylar yüzünden Facebook, ülkede geçici olarak engellendi. Dev sosyal medya platformunun 7 Şubat'a kadar kapalı kalması bekleniyor.

Myanmar‘daki yerel telekom operatörleri, ülkenin askeri hükümetinin emri üzerine Facebook‘u geçici olarak engellemeye başladı. TechCrunch tarafından tespit edilen Reddit raporları, insanların Myanmar’ın en büyük telekom operatörü MPT üzerinden Facebook, Messenger, Instagram ve WhatsApp’a erişemediğini söylüyor.

Kapatma çağrısı yaptığı sırada hükümet, Facebook‘un ülkedeki istikrarsızlığa katkıda bulunduğunu iddia ediyor. Myanmar’da yaşayan 50 milyondan fazla insandan yaklaşık 27 milyonu Facebook kullanıcısı. Savunuculuk grubunun Access Now’ın işaret ettiği gibi, bu insanlar bilgi paylaşmak ve organize etmek için web sitesine güveniyorlar. Kapatmanın 7 Şubat gece yarısına kadar sürmesi planlanıyor.

Facebook Myanmarda Gecici Olarak Engellendi

Hareket, Myanmar’da bir haftalık huzursuzluktan sonra geldi. Pazartesi günü, General Min Aung Hlaing liderliğindeki ordu, ülkenin seçilmiş lideri Aung San Suu Kyi’yi tutukladı ve olağanüstü hal ilan etti. Suu Ki’nin partisi, ülkedeki Kasım seçimlerini kazandı ve parlamentodaki 476 sandalyeden 346’sını almayı başardı. Ancak orduyla bağlantısı olan muhalif Birlik Dayanışma ve Kalkınma Partisi, yaygın seçmen sahtekarlığı yaşandığını öne sürerek seçim sonuçlarını reddetti.

Facebook‘un Myanmar’da karmaşık bir geçmişi var. Şirket, kendi görevlendirdiği ve şirketin şiddet çağrılarını artırmaya yardımcı olduğunu tespit ettiği 2018 raporuyla, ülkedeki yanlış bilgilerin yayılmasını engellemek için yeterince şey yapmadığı için uzun süredir suçlanıyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.