Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Eski Kripto Para Kralı Dolandırıcılıktan Suçlu Bulundu!

Eski kripto para kralı Sam Bankman-Fried 7 ayrı suçlamayla karşı karşıya kaldı. Tüm bu suçlamalar doğrulandı ve onlarca yıl hapsi istendi.

Eski kripto para kralı Sam Bankman-Fried uzun süre verdiği mücadele sonrasında dolandırıcılıktan suçlu bulundu. New York’ta gerçekleştirilen dava sürecinde heyet, Bankman-Fried’in kripto borsası FTX ve ticaret firması Alameda Research‘ü kötüye kullandığı iddialarını doğru buldu ve 2 Kasım tarihiyle beraber kararını verdi.

Bir aydan fazla süren duruşmanın ardından heyet, Bankman-Fried’in ne olacağına karar vermek için dört buçuk saat harcadı. Bu doğrultuda suçlamalar arasında elektronik dolandırıcılık, kara para aklama, kripto dolandırıcılığı ve komplo kurma yer aldı. Yedi ayrı suçlamayla karşı karşıya kalan ismin suçları doğrulandı. Bu noktadan sonra artık Bankman-Fried onlarca yıl hapis cezasıyla karşı karşıya.

Sam Bankman-Fried Hapis Cezası Alabilir

Bankman-Fried, kripto borsası FTX’i 2019 yılında kurdu ve pandemi sonrası kripto patlaması sırasında üst düzey bir şekilde değerlendi. Ancak savcılar operasyonun başlangıçtan itibaren bir dolandırıcılık içerdiğini iddia etti. Bankman-Fried’ın eski meslektaşları bu borsayı yatırımcılara ve kamuoyuna güvenli ve emniyetli olarak tanıttı. 

Kripto Para

FTX’in kurduğu bu imparatorluk, heyet kararından tam bir yıl önce yayınlanan Kasım 2022 tarihli bir Coindesk makalesinde irdelendi. Bu makalede işlerin tam olarak istedikleri gibi gitmediği ve Binance CEO’su Changpeng “CZ” Zhao’nun borsadan çekileceği bilgileri yer aldı. Bu açıklanan bilgilerin ardından bu imparatorluk çöküşe girdi ve Bankman-Fried istifa etti.

Ardından, dolandırıcılık ve kara para aklama gibi hukuki ve cezai suçlamalarla karşı karşıya kaldı. Bankman-Fried sektörün yüksek temsilcilerinden biri olduğu için kripto endüstrisinin itibarını daha da zedeledi. FTX borsası gibi ani çöküşler yaşayan birkaç şirket daha ortaya çıktı. Bu durumların ortaya çıkmasıyla beraber de bu tür şirketler inceleme altına alındı.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.