Eski iPhone Modellerine iOS 12.5.5 Güncellemesi Yayınlandı

Teknoloji devi Apple bir yandan iOS 15 işletim sistemini getirirken bir diğer yandan eski iPhone modellerine iOS 12.5.5 güncellemesini de sundu.

Güncelleme noktasında Android’e göre çok daha başarılı olan Apple, her ne kadar yeni işletim sistemlerini bazı eski cihazlarına getirmiyor olsa da güncelleme vermediği iPhone modelleri için de güvenlik güncellemeleri sunmaya devam ediyor. Bu anlamda Apple eski iPhone modellerine iOS 12.5.5 güncellemesini yayınlandı.

Apple iOS 15 sürümü öncesinde iOS 14.8 güncellemesini yayınlamıştı. Bu güncelleme iPhone modelleri için önemli bir güvenlik açığı olan “FORCEDENTRY” sorununu çözmüştü. Bu güvenlik açığı ile iPhone, iPad, Mac ve Apple Watch modellerine Pegasus casus yazılımı bulaştırıldığı açıklanmıştı. Apple bu güncellemeyi kısa süre içerisinde çıkartmış ve kullanıcıların bir an önce bu güncellemeyi yapmaları gerektiğini belirtmişti.

iOS 12.5.5 Güncellemesi Neden Önemli?

İsrail merkezli NSO Group tarafından geliştirilmiş olan Pegasus isimli casus yazılım pek çok devlete satılarak casusluk için kullanılmıştı. Bu yazılım ile dünyanın pek çok yerinde görev yapan insan hakları aktivistleri, iş insanları, siyasiler ve gazeteciler Pegasus yazılımı ile sürekli olarak gözetleniyordu.

iOS 12.5.5 Güncellemesi

Bu casus yazılım sayesinde kullanıcıların telefon kameralarına, mesajlarına, maillerine, mikrofonlarına ve özel bilgilerine ulaşılabiliyor. Son dönemde büyük bir ses getiren Pegasus’un engellenmesi konusunda Apple’da büyük adımlar atıyor.

iOS 12.5.5 Güncellemesi Hemen Yüklenmeli

Apple’ın açıklamasına göre iOS 12.5.5 güncellemesinin hemen yüklenmesi gerekiyor. Bunun nedeni ise güncelleme, iPhone 5S, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPad Air, iPad mini 2 ve iPad mini 3 cihazlarındaki bu açığı kapatıyor.

eski iphone modellerine ios 12 5 5 guncellemesi yayinlandi

iOS 15’e geçemeyen iPhone modelleri için de güvenlik güncellemelerine devam eden Apple’ın bu çabası ise kullanıcılar tarafından takdir edildi.

Teknoloji ve oyun delisi nostaljik bir ruhun fütüristik meraklarını sizlerle paylaşıyorum.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol