Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Eski Facebook Çalışanı, Instagram Aleyhine Mahkemeye Çıkacak

Eski Facebook çalışanı Arturo Bejar, 7 Kasım Salı günü Instagram aleyhine mahkemeye açıklamalar yapacak.

Başka bir eski Facebook çalışanı, şirketin yaşı küçük olan Instagram kullanıcıları için zararlı içerikler yayımladığı yönünde mahkemede ifade verecek. Şirketin eski bir çalışanı olan Arturo Bejar’ın 7 Kasım Salı günü Senato Yargı Komitesi duruşmasında iddialarını sunacak.

Instagram‘ın güvenlik sorunlarıyla ilgili açıklamalarını ilk kez The Wall Street Journal‘a aktaran Bejar, 2009 ile 2015 yılları arasında Facebook’ta çalışıyordu ve 2019’da Instagram’a danışmanlık vermişti. Eski çalışan, şirketin 16 yaşından küçük kullanıcıların bazılarına “kendilerini kötü hissettirecek” ve bazılarına ise “cinsel çağrışımlar yapacak” gönderiler ve reklamlar gösterildiğini ifade etti.

Eski Facebook Çalışanlarından İtiraflar

Eski Facebook Çalışanı, Instagram Aleyhine Mahkemeye Çıkacak

Bundan iki yol önce, başka bir eski Instagram çalışanı olan Frances Huagen, Instagram‘ın gençlerin ruh sağlığını bozduğunu ifade ederek iki yıl önce tartışmalı açıklamalar yapmıştı. Bu açıklamalardan kısa bir süre sonra Instagram, çocuklara özel bir uygulama üzerinde çalışmayı duraklattı ve düzinelerce eyalet, şirket hakkında soruşturma başlattı.

Geçen hafta 41 eyalet başsavcısı, Meta’ya en genç kullanıcılarının ruh sağlığına zarar veren “zararlı ve psikolojik açıdan manipülatif ürün özellikleri” nedeniyle dava açtı. The Wall Street Journal’a göre Bejar, davalarıyla ilgili olarak devlet yetkililerine danıştı. Artık deneyimlerini Kongre önünde halka açık bir şekilde yayınlamaya hazır olduğunu ifade etti.

Meta, The Wall Street Journal’a, Bejar’ın sağlık araştırmasının ele alınmadığı yönündeki iddialarına katılmadığını ve şirketin Bejar ve ekibinin çalışmaları sonucunda çeşitli güvenlik güncellemeleri sunduğunu söyledi.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.