Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Endonezya’dan 270 Milyon Kişiyi İlgilendiren ‘Dijital Yasak’

Endonezya hükümeti internet erişimine bazı yasaklar getirdi. Yasaklara uymayan büyük platformlara ise bir haftadır erişilemiyor.

Hafta sonu boyunca Endonezya hükümeti, yeni “internet denetimi” yasalarına uymayan tüm hizmetleri engelledi. Erişilemeyen platformlar arasında; Steam, Epic Games Store, Nintendo Online, EA ve Ubisoft yer alıyor. Endonezya İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı, yasadışı kabul edilen içeriklerin 24 saat içerisinde kaldırılması gerektiğini bildirdi. Eğer acil bir içerik söz konusu olursa, sitelerin yalnızca dört saati olacak.

Ülkede faaliyet gösteren uluslararası şirketlerin bu yasalara uymak için hafta sonuna kadar düzenleme yapmaları gerekiyordu ve birçok platform bu düzenlemelere uymayacağını belirtti. Daha sonra yasağa uymayan hizmetler Endonezya IP’lerine engellendi. PayPal ve Yahoo gibi daha geniş, daha yaygın şirketlerin yanı sıra bir dizi site kapandı.

Google ve Roblox Endonezya Yasalarına Uyacak

Endonezya

PayPal geçici olarak eski durumuna getirildi ancak müşteriler paralarını çektikten sonra yeniden engellenecek. Oyun platformları ise bir haftadır kapalı. Global Voices haber ajansına göre yasalar ilk ilan edildiğinden beri hem ülke içinde hem de dışında oldukça tepkiye maruz kaldı.

Normalde söz konusu ülkenin pazarı çok bilinmese de bu önemli bir yasak haline geldi. Çünkü 270 milyon nüfusa sahip ülke, çevrimiçi hizmetler için büyük bir pazar. Diplomatların belirttiği üzere: “Endonezya, Facebook kullanıcıları arasında en çok profili olan ülkeler arasında yer alıyor. Aynı zamanda YouTube, TikTok, Twitter, Instagram ve WhatsApp kullanımı konusunda ise ülke ilk 10’da yer alıyor“.

Google, Roblox ve Riot Games şimdilik yasalara uyan şirketlerden bazıları. Steam gibi hizmetlere doğrudan erişim şu anda mevcut olmasa da, oyuncular VPN kullanarak bu sorunu çözüyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.