Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

En İyi Call of Duty Oyunları

Call of Duty oyunları her zaman tartışmalı bir seri oldu ancak oyunları her zaman çok sattı. Peki en iyi Call of Duty oyunları hangileri? Özellikle seriye ilk kez giriş yapacaksanız, bu oyunları kaçırmayın.

En iyi Call of Duty oyunları hangileri diye hiç arkadaşlarınızla tartıştınız mı? Birkaç video oyunu serisi, Call of Duty kadar etkili ve başarılı. Kusursuz bir II. Dünya Savaşı nişancı olarak başlayan oyun, Vietnam Savaşı’ndan uzayın uzak noktalarına kadar her yere giden oyunlarla son 15 yıldan fazla bir süre içinde tamamen başka bir şeye dönüştü.

Konum veya hikaye ne olursa olsun, Call of Duty oyunları genellikle kalp atışlarını hızlandıran tek oyunculu kampanyalar ve yoğun bir rekabetçi çok oyunculu mod sunan yapımlar oldu. Call of Duty: Black Ops 4, onu değiştirip kampanyayı bıraktığında bile, Blackout adlı yeni battle royale moduyla oyuna başka bir heyecan verici deneyim getirdi ancak tüm Call of Duty oyunları eşit derecede başarılı olamadı. Bazıları diğerlerinden daha iyiydi ve bunu akılda tutarak, onları en kötüden en iyiye doğru sıraladık.

En İyi Call Of Duty Oyunları Listesi

En iyi Call of Duty oyunları

Bu liste için Call of Duty serisindeki ana oyunlara bağlı kalacağız. World at War – Final Fronts gibi önceki nesil sistemler için yayınlanan basitleştirilmiş oyunların yanı sıra yan oyunları da listeye eklemeyeceğiz. Sizler için seçtiğimiz 10 yapım ile serinin hangi bölümü en iyi Call of Duty oyunu, karar vermeye çalıştık.

Call of Duty en iyi oyunu hangisi olursa olsun bu listeyi oyunların inceleme puanları, kullanıcı incelemeleri ve satış rakamlarına dayanarak hazırladık. Liste sizin için farklıysa, yorumlar kısmında fikirlerinizi bizlerle paylaşmaktan çekinmeyin. Şimdi listemize geçelim.

10- Call of Duty: Modern Warfare 3

En iyi Call of Duty oyunları

2011 yılına gelindiğinde Call of Duty, mirasını birkaç birinci şahıs nişancı oyunuyla pekiştirmişti ancak seri yorgunluğu da başlamıştı. Call of Duty: Modern Warfare 3, çığır açan üçlemeyi başka bir aksiyon dolu kampanya ve sıkı çok oyunculu modla tamamladı ancak projede orijinal Infinity Ward ekibinin çoğu olmadan, geliştiricilerin üzerinde bir şey oluşturmak yerine, köklü yapımların izini sürdüğünü hissettiriyordu.

Bu, Modern Warfare 3‘ün Call of Duty ismine layık olmadığı anlamına gelmiyor. Çok oyunculu modu her zamanki gibi bağımlılık yapıcı ve hızlıydı ancak arkasındaki tutku olmadan oyun asla büyük kardeşlerinin gölgesinden kaçamadı. Bu yüzden en iyi Call of Duty oyunları listemize 10. sıradan giriş yaptı.

9- Call of Duty: Black Ops II

En iyi Call of Duty oyunları

Mükemmel Black Ops’un devamı, muhtemelen herhangi bir geliştiricinin ulaşamayacağı kadar yükselen beklentilere sahipti. Call of Duty: Black Ops II, tamamen farklı iki stüdyo tarafından tasarlanmış bir oyun gibi geldi. Çok oyunculu, Pick 10 sistemi ve fütüristik silahların bir karışımı ile kişiselleştirmeyi vurguladı ancak kampanyası, bir kimlik bulmakta zorlanan dağınık bir dizi görevden oluşuyordu.

Yine de Treyarch’ın çaba eksikliği oyunu berbat etmedi. Gerçek zamanlı strateji ögeleri belirli görevlere bile karıştırıldı ve sadece biraz başarılı olsalar da stüdyonun her zaman yeni şeyler denemeye olan bağlılığını gösterdi. Bu yüzden en iyi Call of Duty oyunları listemize 9. sıradan giriş yaptı.

8- Call of Duty: WWII

En iyi Call of Duty oyunları

Bu yapımı en iyi Call of Duty oyunları listesine alıp almamakta kararsızdım ancak modern savaşta ve gelecekte geçen yaklaşık on yılın ardından Call of Duty, 2017’de Call of Duty: WWII ile başladığı yere geri döndü. Avrupa tiyatrosunda geçen ve ünlü Normandiya istilasının yer aldığı Call of Duty 2, yeni nesil oyuncular için yeniden yapılmış gibi geldi. Bu biraz deja vu hissi ile geldi ancak daha iyi karakterizasyon ve duygusal bir sonuç yarattı.

Çok oyunculu oyun aynı zamanda seleflerinin fazlalığından uzaklaşarak, serinin attığı adımlardan ödün vermeden sadece karada yapılan dövüşlere odaklandı. Bununla birlikte, kıvrımlı ilerleme sistemi de işe yaramadı ve Zombie modunu pek sevemediğimi itiraf etmeliyim. WWII, en iyi Call of Duty oyunları listemize 8. sıradan girmeye hak kazandı.

7- Call of Duty: World at War

En iyi Call of Duty oyunları

En iyi Call of Duty oyunları listemizin diğer oyunu Call of Duty: World at War, Treyarch’ın ezici Call of Duty 3 isimli oyunundan bu yana serideki ilk oyunuydu ve serinin şimdiye kadar gördüğü en korkunç ve en kanlı oyunu sunmayı başardı. Pasifik’teki Amerikalıların yanı sıra Berlin’e yaklaşan Ruslara odaklanan World at War, savaşın dehşetinden çekinmiyordu.

Treyarch, Modern Warfare oyunlarının öldürme çizgilerini ve genel yapısını aldı ve World at War için kullandı ve şaşırtıcı derecede iyi çalıştı. Daha da iyisi, 13 yıl sonra Call of Duty’nin temel direklerinden biri haline gelen Zombies’in ilk kez bu oyuna dahil edilmesi ile en iyi Call of Duty oyunları listemize 7. sıradan giriş yaptı.

6- Call of Duty 2

En iyi Call of Duty oyunları

Mevcut birçok hayran için ilk Call of Duty oyunu olan ve en iyi Call of Duty oyunları listesinin olmazsa olmazı Call of Duty 2, Nazi Almanyası’nın düşüşüyle ilgilenenler için nihai İkinci Dünya Savaşı nişancı oyunuydu. Rus, İngiliz ve Amerikan askerlerine odaklanan görevler arasında bölünmüş olan yapım, oyuncuları Normandiya sahillerinden Kuzey Afrika çöllerine kadar her yere götürdü ve açık uçlu yaklaşımı genellikle size bir göreve yaklaşmanız için birden fazla yol verdi.

Call of Duty 2’nin çok oyunculu yaklaşımı, sonraki oyunlardan bazılarına göre daha rahattı ve bir maçı tamamladıktan sonra size milyonlarca istatistik atmakla ilgilenmiyordu. Buna rağmen, harita tasarımı benzersizdi ve hiçbir şeyden şüphelenmeyen bir düşmanı bir pencereden keskin nişancı çekmek inanılmaz derecede tatmin ediciydi. En iyi Call of Duty oyunları listemizde olmazsa, kesinlikle birçok kesimi kızdıracak kadar güzel bir yapım.

5- Call of Duty: Modern Warfare

En iyi Call of Duty oyunları

Call of Duty 4: Modern Warfare ile birlikte en iyi Call of Duty oyunları listemizde yer alan Call of Duty: Modern Warfare adlı bir oyun kafanız mı karıştı? Oyunların karakterleri paylaştığını, ancak birkaç olaydan bahsetmenin dışında anlatısal olarak bağlantılı olmadığını keşfettiğinizde, daha da kafa karıştırıcı. Adlandırma kurallarından bağımsız olarak, yeniden yapılan 2019 Call of Duty: Modern Warfare, eski oyunların kampanyalarının atmosferini ve gergin birinci şahıs aksiyonunu kesinlikle başarılı olarak bizlere sundu.

Modern Warfare, çok oyunculu bir oyun olarak da hayal kırıklığına uğratmadı, öncüllerinin temeli üzerine inşa edilirken, manzaraları hedeflerken yeniden yükleme gibi yeni mekanikler ekledi. Basit ilerleme sistemi, herhangi bir silahın kilidini açmak için mikro dönüşümler içermiyordu. Biz de bu yapımı en iyi Call of Duty oyunları listemize eklemeden yapamazdık.

4- Call of Duty: Black Ops

En iyi Call of Duty oyunları

Treyarch sonunda Infinity Ward’ın gölgesinden çıkmayı başardı ve 2010’un Black Ops’u ile kendisini önde gelen bir Call of Duty stüdyosu olarak kabul ettirdi. Soğuk Savaş sırasında geçen ve kısmen Vietnam’da geçen heyecan verici bir gizem, komplo teorileri ve ABD’nin başarısız Domuzlar Körfezi operasyonu ile birlikte JFK suikastında oynayabileceği rolü ele alan iddialı hikayesi..

Call of Duty formülünü büyük ölçüde yeniden icat etmese de, Black Ops yine de Vietnam’ın ormanlarından ünlü Nuketown’a kadar çeşitli haritalarda dengeli bir savaş sağladı. Harita o kadar sevildi ki, bugüne kadarki her Treyarch oyununda yayınlandı ve onsuz düpedüz eksik hissedeceklerdi.

3- Call of Duty: Warzone

En iyi Call of Duty oyunları

Dünyanın en büyük video oyunu serilerinden biri, şimdiye kadarki en güçlü ve daha cömert oyunlarından birini yayınladıktan sadece aylar sonra ücretsiz bir oyun haline geldi. En iyi Call of Duty oyunları listemizdeki tek ücretsiz oyun olan Call of Duty: Warzone, genel olarak, genişleyen Verdansk haritasını oluşturmak için varlıklarını kullanan Call of Duty: Modern Warfare’in bir uzantısı.

Maç ortasında yeniden doğmalara ilginç bir yaklaşım ve yıllar boyunca çok sayıda tanıdık harita bölümü ile Warzone, göz ardı edilmemesi gereken bir Battle Royale oyunu oldu. Başlamanıza yardımcı olmak için başlangıç rehberimize mutlaka göz atın. En iyi Call of Duty oyunları listemize 3. sıradan giren bu ücretsiz oyunu mutlaka deneyin.

2- Call of Duty: Modern Warfare 2

En iyi Call of Duty oyunları

Call of Duty 4: Modern Warfare, heyecan verici senaryosu ve sınırsız şekilde özelleştirilebilen çok oyunculu bileşeniyle modern birinci şahıs nişancı oyununu neredeyse tek başına yeniden tanımladı, bu nedenle iki yıl sonra piyasaya sürüldüğünde Modern Warfare 2 için çıta çok yüksekti. Her nasılsa, Infinity Ward kendini aşmayı başardı ve ilk oyunun çok oyunculu oyununu bu kadar başarılı kılan şeyin üzerine inşa ederken, çarpıtmalar, ihanetler ve aksiyon dolu set parçalarıyla dolu başka bir kampanya sundu.

Öldürme serisi konsepti, düşmanlarınızı ortadan kaldırmak için daha fazla yola izin verecek şekilde genişletildi ve ilerleme sistemi, tüm oyunlarda en tatmin edici olanlardan biri olarak kaldı. On yıl sonra bile, Modern Warfare 2’nin ilerleme hızı ve harita tasarımında onu bir klasik yapan bir şey var; Xbox 360’ınıza aylarca koyabileceğiniz ve asla bıkmayacağınız oyunlardan biri. Tek oyunculu kampanyasının yeniden düzenlenmiş bir sürümünü şimdi modern konsollarda oynayabilirsiniz. Asla eskimeyen bu yapım, en iyi Call of Duty oyunları listemizde zirvenin hemen altında.

1- Call of Duty 4: Modern Warfare

En iyi Call of Duty oyunları

Call of Duty en iyi oyunu olan Call of Duty 4: Modern Warfare‘de Crew Expendable’ı ilk oynadığınızda neredeydiniz? Kaptan Price ve Soap MacTavish düşman bir gemiden geçerek hedefleri kesin bir hassasiyetle ortadan kaldırırken, Infinity Ward oyunculara II. Dünya Savaşı’ndan çağdaş bir çatışmaya geçişin değerli olduğunu kanıtladı. Efsanevi Call of Duty 4 kampanyası boyunca bir saniye bile boşa harcanmadı. All Ghillied Up, herhangi bir birinci şahıs nişancı oyunundaki tartışmasız en iyi görev ve modern konsollar için yeniden düzenlenmiş versiyonda daha da başarılı.

Modern Warfare’in rekabetçi çok oyunculu modu, bireysel maçları kazanmak yerine kişisel performansa yenilenen bir vurgu yapıyor; Oyuncular artık silahlarını özel nişangahlar ve kabzalarla değiştirirken öldürme-ölüm oranlarına dikkatle bakıyorlardı. Call of Duty artık başka hiçbir oyuna kıyasla ikinci planda olmayacaktı ve saltanatı önümüzdeki on yıl boyunca sürecekti.

Call of Duty serisini ne kadar severseniz sevin, bazı yinelemelerin diğerlerinden daha iyi olduğunu kabul etmelisiniz. Tavsiyemiz sayesinde hangi oyunlardan kaçınacağınızı biliyorsunuz, böylece hemen en iyi Call of Duty oyunlarını oynamaya başlayabilirsiniz. Serideki en iyi oyunlarla ilgili önerilerimizi takip ederek, tüm güçlü yönlerini deneyimleyecek ve zayıf yönlerinin hiçbirini deneyimlemeyeceksiniz.

Call of Duty serisi, bir dizi olağanüstü nişancı oyununu başarıyla üretti. Oyuncuların seri hakkında sevdiği şeylerden biri tutarlılığı. Oyuncular seriden ne bekleyeceklerini bilirler ve nadiren hayal kırıklığına uğrar, bu yüzden çıktıktan sonra oyun bu kadar çok satar. Peki sizce en iyi Call of Duty oyunları hangileri? Yorumlar kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.