Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

IMDB’ye Göre En İyi Animasyon Filmleri – 2022

Animasyon filmleri 2002'den bu yana inanılmaz ticari, eleştirel ve teknolojik başarı elde etmiş olsa da, 2002 animasyon için biraz zor bir yıldı.

En iyi animasyon filmleri listemize hoş geldiniz. Evet, 2002’nin 20 yıl önce olduğuna inanmak zor ama matematik yalan söylemez. Animasyon filmleri o zamandan beri inanılmaz ticari, eleştirel ve teknolojik başarı elde etmiş olsa da, gerçek şu ki 2002 bir bütün olarak animasyon için biraz zor bir yıldı. Walt Disney Animasyon Stüdyoları, tarihsel olarak gişe başarısı açısından şimdiye kadarki en kötü on yıllarından biri olan Rönesans Sonrası Dönemi‘nin üçüncü yılındaydı. Buna ek olarak diğer birçok hit animasyon filmi, o zamanın popüler animasyon çocuk şovlarından ilham alan filmler veya yıldızlardan oluşan devam filmleriydi.

Tabii animasyon stüdyosunun 2002’de şüphesiz başarılı olan bir alanı vardı ve o da o yıl ilk uzun metrajlı animasyon filmini çıkaran Blue Sky Animation‘dı. Animasyon harikalarının yılı 2002 olmasa da, yine de tüm ailenin en az bir kez birlikte eğlenebileceği ve izlemesi gereken bir avuç eğlenceli ve iç ısıtan film sundu. Peki son 20 yılın en iyi animasyon filmleri neler?

En İyi Animasyon Filmleri Listesi

En İyi Animasyon Filmleri

Öncelikle listemizi son 20 yılda çıkmış animasyon filmlerinden ve IMDB puanlarından yararlanarak hazırladığımızı söylemek isterim. Şimdi dilerseniz en iyi animasyon filmleri listemize geçelim. Filmlerin detaylı açıklamalarını içeriğimizden, özete ise hemen aşağıdan ulaşabilirsiniz:

 • Stuart Little 2 – 5.5
 • The Wild Thornberrys Movie – 5.6
 • Return To Never Land – 5.8
 • Hey Arnold! The Movie – 6.0
 • Barbie As Rapunzel – 6.5
 • Winnie The Pooh: A Very Merry Pooh Year – 6.7
 • Spirit: Stallion Of The Cimarron – 7.2
 • Treasure Planet – 7.2
 • Lil0 & Stitch – 7.3
 • Ice Age – 7.5

10- Stuart Little 2 – 5.5

En İyi Animasyon Filmleri

En iyi animasyon filmleri listemize onuncu sıradan giren Stuart Little 2 nihayetinde 1999’da yayınlanan son derece başarılı Stuart Little filminin devamı olsa da, aslında uyarlama için ilham kaynağı olan orijinal Stuart Little çocuk romanıyla daha alakalı. Popüler kültürde inanılmaz derecede etkili olmasa da, film, kısmen canlı aksiyon ve animasyonu bir araya getirme biçiminden dolayı ticari ve eleştirel bir başarı elde etti. Bu yapım şu an da Netflix‘te mevcut.

Film, Stuart’ın evlat edinilmesinden üç yıl sonra, Margalo adında yaralı bir kanaryayla arkadaş olurken başlıyor. Ona yardım etmek isteyen Margalo’yu onunla eve gelmeye davet eder. İnsanların evlerinden çalarak geçimini sağlayan açgözlü bir şahin için çalıştığı için teklifi kabul eder. Margalo çalmaktan bıktıkça, hayatı tehlikeye girer ve Stuart ve Snowball çok geç olmadan onu kurtarmak için destansı bir maceraya atılır.

9- The Wild Thornberrys Movie – 5.6

En İyi Animasyon Filmleri

The Wild Thornberrys Movie, Nickelodeon’un aynı adlı çocuk şovuna dayanıyor. Seri, sinemalarda gösterime girecek kadar büyük bir takipçi kitlesine sahip olsa da, film The Lord of the Rings: The Two Towers‘a karşı gösterime girdiği için nihayetinde gişede mücadele etti ancak IMDB’ye göre en iyi animasyon filmleri listemizde dokuzuncu sıraya yerleşti.

Gösteri gibi, film de vahşi yaşam belgesel ailesiyle birlikte Afrika’da bulunan genç yaştaki Eliza’ya odaklandı. Film, dizi için bir ön bölüm görevi görüyor ve Eliza’nın hayvanlarla iletişim kurmasını sağlayan sihirli güce nasıl sahip olduğunu açıklıyor.

8- Return To Never Land – 5.8

En İyi Animasyon Filmleri

Walt Disney Animasyon Stüdyoları’nın stratejisinin bir parçası, sevilen Disney klasiklerinin yalnızca VHS/DVD’de yayınlanan devam filmlerini yaratmaktı ancak Disney, devam filmlerinden birini 2002’de Return To Never Land’in Şubat ayında gösterime girmesiyle sinemalara koymaya karar verdi. Bu sayede en iyi animasyon filmleri listemize Return To Never Land‘i dahil etmiş olduk.

Peter Pan’ın sonunda Londra’ya dönen Wendy, artık kendi çocuklarıyla birlikte büyümüştür. Wendy bir yetişkin olmasına rağmen, hikaye anlatıcılığına olan sevgisini asla kaybetmedi ve çocuklarına her gece Peter Pan’ın hikayelerini anlatıyor. Wendy’nin aksine kızı, Hook ve korsanları tarafından Peter Pan’ı Wendy’ye sahip oldukları kisvesi altında onlara cezbetmek için yanlışlıkla yakalanana kadar bu hikayelere inanmaz.

7- Hey Arnold! The Movie – 6.0

En İyi Animasyon Filmleri

Nickelodeon, Haziran ayında Hey Arnold! The Movie‘yi yayınladıklarında animasyon şovlarına dayanan sinema filmleri yayınlama yılını başlattı. Diğer bazı dizi filmlerinden farklı olarak, Hey Arnold! The Movie, dizinin beşinci ve son sezonunda gelmesine rağmen dizinin konusunu hiçbir zaman etkilemedi.

Film, Arnold ve arkadaşları, zengin bir teknoloji şirketinin CEO’sunun tüm mahalleyi satın almayı ve onu çok katlı lüks bir alışveriş merkezine dönüştürmeyi planladığını keşfettiğinde başlıyor. Arnold ve Gerald, babası teknoloji şirketi için çalıştığından beri ilk kez Helga ile arasını açan bu plandan mahallelerini kurtarmak için hemen yola koyulurlar.

6- Barbie As Rapunzel – 6.5

En İyi Animasyon Filmleri

Barbie’nin onlarca yıldır en karlı oyuncak serilerinden biri olduğuna şüphe yok, bu nedenle şirketin 2001 yılında doğrudan video yayınlarıyla animasyon filmleri dünyasına girmeye karar vermesi şaşırtıcı değildi. İlk filmin başarısından sonra, daha sonra Nickelodeon’da gösterime giren Barbie’nin Rapunzel olarak piyasaya sürülmesiyle kozlarını tekrar oynadılar.

Film, Barbie’nin küçük kız kardeşi Kelly’ye Rapunzel’i anlatması ile başlar. O kitabı okurken izleyiciler Barbie’nin Rapunzel’e dönüştüğünü ve onu Rapunzel’in maceralarında takip ettiğini görüyor. En iyi animasyon filmleri listemize IMDB’de 6.5 puan alarak girmeye hak kazandı.

5- Winnie The Pooh: A Very Merry Pooh Year – 6.7

En İyi Animasyon Filmleri

Winnie the Pooh: A Very Merry Pooh Year, daha fazla tanınmayı hak eden, değeri bilinmeyen bir tatil animasyonu özel yapımı. 2002’de doğrudan video olarak yayınlandı ve 1990’ların animasyon dizisi The New Adventures of Winnie the Pooh‘a bir tür final olarak hizmet etti.

Film, Hundred Acre Woods’ta hem Noel’i hem de Yılbaşı Gecesini kapsıyor. Pooh, Piglet için aldığı hediyeyi bulamayınca ve saklamak için saklanınca aksiyon Noel arifesinde başlar. Kurnazlıklar ortaya çıktıkça, Tavşan, arkadaşları daha iyi arkadaş olamayacakları sürece hareket etmesi gerektiğine karar verene kadar giderek daha fazla bıkmaya başlar. Bu, Tavşan’ı yatıştırmak umuduyla Pooh ve şirket birbirlerini taklit ediyor.

4- Spirit: Stallion Of The Cimarron – 7.2

En İyi Animasyon Filmleri

En iyi animasyon filmleri listemizin iddialı yapımlarından olan Spirit: Stallion of the Cimarron, DreamWorks Animation’ın tüm zamanların en az değer verilen filmlerinden bir tanesi. Buna rağmen, film bir medya serisi başlattı ve hatta En İyi Animasyon Filmleri dalında Akademi Ödülü‘ne aday gösterildi.

Animasyonlu bir western olan film, insanlar tarafından iradesine karşı yakalanan vahşi bir aygır üzerine odaklanıyor. İnsanlar iyi niyetli olsalar ve onu eğitmeyi planlasalar da, Ruh savaşır ve hayatını geri almaya ve sonunda duyduğu eve geri dönmeye kararlıdır.

3- Treasure Planet – 7.2

En İyi Animasyon Filmleri

Değeri bilinmeyen Treasure Planet, büyük bir gişe başarısızlığı olmasına rağmen, animasyon ve Disney dünyasında etkili bir tarihe sahip. Olumlu tarafı, animasyonlu bilimkurgu macerası şimdiye kadar yapılmış en pahalı geleneksel animasyon filmidir. Negatif olarak, Rönesans Sonrası Disney Dönemi‘nin en düşük ikinci filmi oldu ancak en iyi animasyon filmleri listemizin olmazsa olmazı.

Film, efsanevi bir korsan hazinesine giden bir harita bulan bir genç olan Jim Hawkins’i takip ediyor. Oraya gitmeye kararlı, hazineyi bulmasına ve tarih yazmasına yardım etmesi için galaksiler arası gezginlerden oluşan bir ragtag grubunun yardımını alıyor.

2- Lil0 & Stitch – 7.3

En İyi Animasyon Filmleri

Sevgili Lilo & Stitch, Rönesans Sonrası Dönemin tartışmasız en tanınmış Disney filmi ve birkaç başarılı filmden biri. Doğrudan video filmleri, üç televizyon şovu ve hatta Disney Parklarındaki tema parkı cazibe merkezlerini içeren bir seri başlattı. En iyi animasyon filmleri listemizde benim de favorim kesinlikle bu yapım.

Film, ebeveynlerinin zamansız ölümünden sonra ablası tarafından büyütülen genç bir kız olan Lilo ve kaçak bir haydut uzaylı olan Stitch’i takip ediyor. Stitch’i barınaktan kurtardıktan sonra, Lilo onu iyi bir “köpeğe” dönüştürmeyi kendine görev edinirken, Stitch yaratıcısı tarafından yakalanmaktan kaçınır.

1- Ice Age – 7.5

En İyi Animasyon Filmleri

Buz Devri 2002’de animasyonu şaka olmaktan kurtarmış bir yapım. Blue Sky Animation tarafından yaratılan ilk uzun metrajlı animasyon filmi olduğu düşünülürse, bu inanılmaz bir başarı. Şimdi Buz Devri, tüm zamanların en başarılı animasyon serilerinden bir tanesi. En iyi animasyon filmleri listemizde de birinci sırayı almaya hak kazandı.

Tarih öncesi zamanda geçen Buz Devri, Dünya bir “Buz Devri” yaşarken donmaktan kaçınmak için hareket eden bir grup hayvana odaklanıyor. Görevleri, kendi başına bırakılmış bir insan bebeğiyle karşılaştıklarında daha da karmaşıklaşır. Manny, Sid ve Diego birlikte hayatta kalmaya çalışırken bu insanı sürüsüyle yeniden bir araya getirmeli.

En iyi animasyon filmleri listemizin sonuna geldik. Sizin en beğendiğiniz animasyon hangisi? Aşağıdaki yorumlar kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

  Yorum Yaz

  Email adresiniz yayınlanmayacak.

  Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.