Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Embracer Group’ta Büyük Kıyım: 900 Kişi İşten Çıkarıldı

Embracer Group'ta büyük oranda işten çıkarmalar devam ediyor. Firmanın sahip olduğu ekiplerde büyük kıyım var.

İsveçli bir video oyunu holdingi olan Embracer Group işten çıkarmalarla çalkalanıyor. Devam eden yeniden yapılanma nedeniyle Eylül ayında sona eren ikinci çeyrekte 900 çalışanın işten çıkarıldığı ortaya çıkıyor. Şirket Haziran ayında stüdyoların kapatılmasını ve projelerin iptal edilmesini içeren bir yeniden yapılanma planı uyguladığını duyurmuştu.

O dönemden bu yana Embracer, Saints Row geliştiricisi Volition ve Campfire Cabal gibi stüdyoları kapatırken, Borderlands yapımcısı Gearbox gibi diğer stüdyoların de satışa çıkarıldığını bildirdi. Embracer ayrıca Gearbox Publishing, Tomb Raider yapımcısı Crystal Dynamics, Knights of the Old Republic’in yeniden yapım (remake) geliştirici stüdyosu Beamdog ve Pinball FX yapımcısı Zen Studios gibi şirketlerde de işten çıkarmalar yaptı.

Embracer Büyük Oranda Küçülmeye Gitti

Olaylar patlak verirken ve yeniden yapılanma sürerken şirketin kurucu ortağı ve CEO’su Lars Wingefors, Perşembe günü Embracer’ın ikinci çeyrek kazanç sunumunun açılış konuşmasında iş gücünün yüzde 5‘ini etkileyen işten çıkarma konusuna değindi. Bu kapsamda “”İkinci çeyreğimizin detaylarına girmeden önce bu konferansa Embracer’dan ayrılan 900 kişiye kişisel bir teşekkür etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

Wingsuit1 scaled 1

Diğer taraftan haber kaynağı VGC, bu ayın başlarında TimeSplitters geliştiricisi Free Radical Design’ın yeniden kurulduktan sadece iki yıl sonra sahibi Embracer tarafından kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu açıkladı.

Geldiğimiz noktada oyun endüstrisindeki iş gücü kayıpları 2023 yılında daha yaygınlaştı. Bu yıl işten çıkarmalardan etkilenen şirketler arasında Xbox Game Studios, Epic Games, Sony Interactive Entertainment, CD Projekt, Unity, Ubisoft, Riot Games, Blizzard, Crystal Dynamics, BioWare, Striking Distance, Team17, Frontier Developments, Telltale Games, Digital Extremes, Amazon ve Digital Bros yer alıyor.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.