Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Embracer Group Yüzüklerin Efendisi Haklarını Satın Aldı

Embracer Group, oyun ve video sektöründeki satın alımlarından sonra şimdi de Middle-earth Enterprises'ı satın aldı. Şirket artık, Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi haklarına sahip.

Piyasadaki video oyunu yayıncılarını ve stüdyolarını satın alan Embracer Group, Middle-earth Enterprises’ı satın aldığını duyurdu. Bu satın almaya Tolkien’in en önemli eserleri Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit de dahil. Middle-earth Enterprises, 1976’da Tolkien ile ilgili hemen hemen her şeyin haklarını almayı başaran bir Hollywood prodüksiyon stüdyosu. Bu haklar, 1978’de kullanıldı ve o zamandan beri yalnızca diğer şirketlere lisanslandı. Yani şirket, hiçbir zaman satılamadı.

Bu, Peter Jackson’ın filmlerinden EA’nın video oyunlarına kadar her şeyin yalnızca Yüzüklerin Efendisi lisansını ödünç aldığı anlamına geliyor. Mülkiyet hala The Saul Zaentz Company’deydi ve sinema filmleri, video oyunları, masa oyunları, mağazacılık, tema parkları ve ikonik fantezi edebi eserlerle ilgili her şey bu haklara dahildi.

Yüzüklerin Efendisi Projeleri Devam Edecek

Yüzüklerin Efendisi

Saul Zaentz Şirketi, haklarının satışını bu yılın başlarında 2 milyar dolardan satışa çıkardı. Embracer ise bugün yaptıkları tüm satın almaların toplam maliyetinin 770 milyon dolar olduğunu açıkladı. Middle-earth Enterprises’ın Orta Dünya’da geçen önemli eserler arasında, 2 Eylül 2022’de prömiyer yapacak olan Amazon dizisi The Lord of the Rings: Rings of Power yer alıyor.

Embracer‘ın Middle-earth Enterprises’ı satın almasıyla, Yüzüklerin Efendisi hak sözleşmelerini iptal etmesi veya yeniden yapması gerekmiyor. Çünkü Warner Bros., 1990’lardan beri sinema lisansını elinde tutuyor. Embracer‘ın gelecekte lisansla neler planladığı da soruldu: ‘‘Gandalf, Aragorn, Gollum, Galadriel, Eowyn gibi ikonik karakterlere dayanan ek filmler yaratmak istiyoruz.’‘ dendi.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.