Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

 

Elon Musk Yeni Bir Yapay Zeka Şirketi Kurdu

Elon Musk, yapay zeka tabanlı yeni bir şirket kurma hazırlıklarına başladı. Girişimci, Tesla ve SpaceX yatırımcılarından fon sağlamak için görüşmeler yapıyor.

Twitter ve SpaceX CEO’su Elon Musk, dünya çapında oldukça başarılı bir girişimci olarak tanınıyor. Musk’ın ilk girişimi, 1995 yılında kurucu ortağı olduğu ve gazeteler için çevrimiçi şehir rehberleri sağlayan yazılım şirketi Zip2 idi. 1999’da Zip2’yi yaklaşık 300 milyon dolara satan girişimci, daha sonra PayPal ismiyle tanıdığımız çevrimiçi ödeme şirketi olan X.com’u kurdu. PayPal, 2002 yılında eBay’e 1 milyar doların üzerinde bir fiyata satıldı ve Musk, kazandığı parayı 2002 yılında özel bir uzay araştırma şirketi olan SpaceX’i kurmak için kullandı.

En son ise 44 milyar dolara sosyal medya devi Twitter’ı satın aldı. Şimdi de raporlar, Elon Musk’ın yeni bir yapay zeka şirketi kurduğunu belirtiyor. Geçen hafta Twitter CEO’sunun yaklaşık 100.000 ekran kartı içeren devasa bir satın alma yaptığı haberi geldi. Milyarderin büyük bir şey üzerinde çalıştığı belliydi ve bu haber de bunu doğrulamış oldu.

Elon Musk Şirketin İsmini ”X.AI” Koydu

Elon Musk

The Wall Street Journal ve The Financial Times’ın yakın tarihli raporları, yapay zeka şirketinin X.AI olacağını doğruladı. Musk daha önce yapay zeka projelerinde yer almış olsa da yakın zamanda ChatGPT’nin siyasi önyargısıyla ilgili endişelerini dile getirdi ve düzenlenmesi gerektiğini savundu. Journal, Musk’ın gerçeği arayan yapay zeka modelleri oluşturmak istediğini öne sürdü. X.AI Corp için hazırlanan planların ayrıntıları ve Musk’ın ChatGPT için bir rakip geliştirme niyetinde olup olmadığı belirsizliğini koruyor.

Ancak raporlara göre yeni şirket için eski DeepMind araştırmacıları işe alındı ve geçenlerde satın alınmış bir ekran kartı meselesi var. Ayrıca Musk, yeni girişimini finanse etmek için şimdiden Tesla ve SpaceX yatırımcılarıyla görüşmeler yapıyor. Musk’ın yapay zekaya olan ilgisi; teknolojinin potansiyeline duyulan hayranlık, uygulamanın etik bir şekilde geliştirilmesi ve güvenle kullanılmasını sağlamak için hissettiği sorumluluk duygusundan geliyor. Musk’ın yapay zeka tabanlı şirketinin lansmanının ne zaman gerçekleşeceği ve resmi olarak ne zaman duyurulacağı henüz belli değil.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.