Close

Giriş

Close

Register

Close

Lost Password

Elon Musk, 7 Milyar Dolar Değerinde Tesla Hissesi Sattı

Tesla CEO'su Elon Musk, yasal savaşa kadar giden Twitter anlaşması yüzünden hisse sattı. Hisse değerleri düşen Musk, Twitter ile anlaşmaya varamazsa büyük tazminat ödeyecek.

Tesla CEO’su Elon Musk, geçtiğimiz günlerde otomobil şirketinin 6.9 milyar dolar değerinde 7.92 milyon hisse sattı. Gerçekleşen hisse satışı, milyarder girişimcinin bu yılın başlarında Twitter için teklif ettiği 44 milyar dolardan sonra geldi. Ancak Elon Musk, daha sonrasında Twitter’ı almaktan vazgeçerek anlaşmayı sonlandırdı. Anlaşmanın sona ermesinin ardından Musk ve Twitter arasındaki yasal bir savaş başladı.

İş insanı Musk, hisse satma sebeplerinden birinin ödeyeceği tazminatla bağlantılı olduğunu söyledi. Musk: “Twitter’ın bu anlaşmayı bitirmeye zorlaması ve bazı özsermaye ortaklarının başaramaması durumunda, Tesla hisselerinin acil satışından kaçınmak önemlidir.” dedi. Musk, 44 milyar dolarlık teklifi için Twitter’ın kendisini aldattığını ve anlaşmadan çekilmeye çalıştığını söyledi. Twitter, Temmuz ayında birleşme anlaşmasını uygulamak için Musk’a karşı bir dava açarak yanıt verdi ve milyarderin kişisel serveti düştü.

Elon Musk, Giderek Servet Kaybediyor

Elon Musk

Musk, Twitter’ın iddialarını reddetti ve şirketin 220 milyondan fazla günlük kullanıcısının yüzde 5’inden daha azının sahte olduğuna inanmadığını belirtti. İddiaları doğrulamak için ise şirketin kendisine bilgi sağlamadığını açıkladı. Milyarder, Twitter’ın şirketin değerine ışık tutacak bilgileri yanlış beyan ettiğini veya ihmal ettiğini iddia etti.

Twitter ve Musk, bir anlaşmaya varamazlarsa 17 Ekim’de mahkemeye çıkacaklar. Twitter’ın hissedarları, 13 Eylül’de yapılacak özel bir toplantıda anlaşmayı oylayacak. Musk, Twitter’ı satın alma anlaşmasını duyurmasının ardından nisan ayında yaklaşık 8.5 milyar dolarlık Tesla hissesi sattı. Tesla hisseleri, teklifin gündem olduğu zamanlarda 1.145 dolardan işlem görüyordu. Hisse fiyatı o zamandan beri yüzde 25’ten fazla düştü.

Haberi Paylaş

Benzer İçerikler

0
0

    Yorum Yaz

    Email adresiniz yayınlanmayacak.

    Yorum yazdığınız için teşekkür ederiz.