Ekran Kartı Satışlarında Azalma Var

Hem Nvidia, hem de AMD satışları düşüşte.

Bilgisayar ekran kartları endüstrisi üzerinde yoğunlaşan pazar araştırma şirketi Jon Peddie Research tarafından dünya çapındaki ekran kartı satışlarına dair bilgi verildi. PC için 2018 yılının dördüncü çeyreği araştırılırken, bu rapora göre genel ekran kartı satışları son çeyrekte yüzde 2.65 oranında azaldı. Ayrıca geçtiğimiz yıla göre de yüzde 3.3’lük bir düşüş söz konusu.

Daha fazla detaylara girecek olursak, AMD satışları yüzde 6.8, Nvidia satışları ise yüzde 7.6 azaldı. Intel’de ise geçtiğimiz çeyreğe göre yüzde 0.7’lik bir düşüş söz konusu.

AMD’nin toplam pazar payı geride bıraktığımız mali çeyrek döneminde yüzde 0,6, Nvidia’nın yüzde 0.82 azalırken Intel satışlarında ise yüzde 1.4’lük artış yaşandı. Buna rağmen genele vurduğumuzda ekran kartı satışlarında düşüş var ve bu PC’yi de etkiliyor.

Peki bu düşüşün sebebi ne? Bir süre önce başlayan kripto para çılgınlığı sebebiyle ekran kartı satışlarında ve fiyatlarında suni bir artış yaşanmıştı. Fakat sonrasında kripto paraların değeri hızlı bir şekilde düşünce, ekran kartlarına olan ilgi de haliyle azaldı. Aynı zamanda Nvidia’nın yeni RTX serisi ekran kartlarının yüksek fiyatları nedeniyle tutulmasının da bunda payı var.

Cevap Yazın

E-posta adresin yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Şifremi Unuttum

Kayıt Ol